Data publikacji:

Wycieczka do lasu – jak się przygotować do wycieczki po lesie?

Do lasu warto wybrać się o każdej porze roku – zawsze jest piękny i nieustannie zaskakuje niezwykłymi widokami, okazami roślin i zwierząt. Żeby jednak w pełni skorzystać z jego uroków, trzeba być dobrze przygotowanym do spaceru. Wycieczka do lasu będzie udana, jeśli zadbasz o swój komfort i bezpieczeństwo, odpowiednio się ubierzesz i wyposażysz. To, co musisz zabrać ze sobą, zależy od pory roku i długości wyprawy, a także od wieku uczestników. Przeczytaj nasze wskazówki, a twój leśny spacer na pewno będzie udany.
wycieczka do lasu

Plan wycieczki do lasu – do plecaka weź nawigację i mapę

Dobry plan jest podstawą udanego spaceru. Wybierając się na dłuższą wycieczkę w nieznane miejsce, zaplanuj dobrze trasę, a najlepiej trzymaj się szlaków turystycznych, jeśli tylko jest taka możliwość. Przemyśl również, ile czasu zajmie przejście trasy, uwzględniając najwolniejszych członków wyprawy. Żeby zabezpieczyć się przed zgubieniem drogi, zaopatrz się w dobrą nawigację turystyczną, a najlepiej również w papierową mapę, gdyby elektronika zawiodła.

Do lasu weź latarkę

Planując wyjazd do lasu, pamiętaj o tym, żeby uwzględnić czas zachodu słońca. O ile latem ma to mniejsze znaczenie, o tyle zimą zmierzch zapada już w godzinach popołudniowych. Wśród wysokich drzew szaro robi się jeszcze wcześniej niż na otwartym terenie, a pozostawanie w ciemności w lesie nie dla wszystkich jest komfortowe. Mając latarkę, poczujesz się z pewnością bezpieczniej, nawet jeśli wynikną nieprzewidziane okoliczności, dlatego nie zapomnij o tym drobnym, ale ważnym sprzęcie.

Wycieczka po lesie – przekąski i napoje

Bez względu na to, czy planujesz zaledwie krótki spacer, czy też wycieczkę trwającą cały dzień, koniecznie zadbaj o zabranie ze sobą wody. Dotyczy to zwłaszcza letnich wypraw, ale nawadnianie jest ważne przez cały rok. Jeżeli spacer odbywa się zimą, zamiast wody możesz zaopatrzyć się w solidny, trzymający ciepło termos z gorącą herbatą. Nie ma nic przyjemniejszego niż łyk czegoś gorącego podczas krótkiego postoju wśród mrozu i śniegu.
Ilość jedzenia, którą ze sobą zabierzesz, zależy przede wszystkim od długości trasy, ale też od wieku osób, które ci towarzyszą. Krótko mówiąc, jeśli bierzesz ze sobą małe dzieci, możesz być pewien, że będą potrzebowały wzmacniającej przekąski nawet na niedługiej trasie. W przypadku całodziennej wycieczki po lesie przygotuj się jeszcze lepiej.
Jakie jedzenie sprawdza się podczas wycieczki do lasu? Niezastąpione, wygodne do zapakowania kanapki, batony zbożowe lub owocowo-orzechowe, ciemna czekolada (unikaj jej podczas upału), twarde owoce, takie jak jabłka, pokrojone warzywa i domowe ciasteczka. Latem weź ze sobą specjalną torbę, która utrzyma świeżość jedzenia, natomiast zimą możesz pokusić się o zapakowanie ciepłego posiłku do termosu obiadowego.

Jak ubrać się na wycieczkę do lasu?

Ubranie powinno zapewniać komfort i swobodę ruchu. Spacer rozgrzewa, dlatego na wycieczkę do lasu nie warto ubierać się przesadnie ciepło. Jednocześnie nie jest to na tyle intensywna aktywność, by móc zapomnieć o ochronie przed zimnem. Jak ubrać się na wycieczkę po lesie? Najlepiej „na cebulkę”, czyli warstwowo. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Najważniejsze jest dopasowanie ubrania do pory roku i pogody.
Wiosną i jesienią, czyli podczas tak zwanych przejściowych pór roku, pamiętaj o tym, że pogoda bywa zmienna, zadbaj zatem o ochronę przed wiatrem i deszczem. W lesie, ze względu na specyficzny mikroklimat, nawet podczas słonecznych dni jest chłodniej i bardziej wilgotno niż na otwartym terenie. Wiosną i jesienią doskonale sprawdzają się wielofunkcyjne i wygodne kurtki wykonane z softshellu, w których nie przegrzejesz się, a jednocześnie będziesz czuć przyjemne ciepło.
Zimą konieczna może okazać się ochrona przed śniegiem i mrozem, dlatego najlepiej wybierz sportową ocieplaną kurtkę i spodnie. Jeśli wycieczka wiąże się z szaleństwem na sankach, a ty lubisz bawić się z dziećmi, możesz zdecydować się na strój narciarski. Pamiętaj o czapce, szaliku i wodoodpornych rękawiczkach.
Latem pamiętaj o tym, by się nie przegrzewać, ale też by mieć w zanadrzu lekką bluzę lub kurtkę przeciwdeszczową, ponieważ w wielu osłoniętych przed słońcem miejscach bywa chłodno. Zadbaj też o czapkę lub kapelusz na głowę. Nawet kiedy jest bardzo ciepło, unikaj krótkich spodenek, na lato odpowiednie są jasne, długie, lniane spodnie lub typowo sportowe cienkie spodnie trekkingowe.

Jakie buty wybrać na wycieczkę do lasu?

Wybór butów na wycieczkę do lasu zależy przede wszystkim od planowej trasy, zarówno od jej długości, jak i ukształtowania terenu. Jeżeli planujesz poruszać się wyłącznie po wygodnych leśnych duktach, a spacer nie będzie zbyt długi, możesz założyć zwykłe trampki lub adidasy. Bez względu na okoliczności unikaj jednak odkrytych butów.
Podczas długiej wycieczki do lasu najlepiej sprawdzą się niskie lub wysokie buty trekkingowe przeznaczone do długiego chodzenia. W połączeniu z wygodnymi sportowymi skarpetkami stworzą duet idealny, który pozwoli ci przemierzać kilometry, bez problemów takich jak przepocone stopy, odciski czy obtarcia, które potrafią zepsuć każdą wyprawę.

Bezpieczeństwo podczas wycieczki do lasu

Bezpieczeństwo jest najważniejszą kwestią, którą powinni się brać pod uwagę podczas spaceru. To dlatego przed każdym wejściem do lasu warto przypomnieć sobie najważniejsze zasady dotyczące ciebie, twojej rodziny, zwierząt domowych oraz przyrody:
  • W lesie nie używaj otwartego ognia.
  • Psy trzymaj zawsze na smyczy.
  • Trzymaj się szlaków turystycznych i używaj mapy.
  • Nie pozostawaj w lesie po zmroku.
  • Zabezpiecz się przed kleszczami specjalnymi środkami, pamiętaj też o długich spodniach, okryciu głowy i pełnych butach.
  • Nie zostawiaj śmieci w lesie.
  • Nie zrywaj roślin, weź za to lornetkę i aparat, żeby kolekcjonować wspomnienia.
Zdjęcie: Envato/ halfpoint
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym