Data publikacji:

Wielki kalejdoskop, czyli zabawka z dzieciństwa ludzkich rozmiarów

Wielu z nas miało w dzieciństwie okazję pobawić się kalejdoskopem – urządzeniem, które z wyglądu przypominało lunetę, jednak tylko pozornie. Po przyłożeniu oka okazywało się bowiem, że jego środek zaskakiwał nas feerią barw i różnorakich kształtów. Które dziecko nie chciałoby wejść do wnętrza kalejdoskopu? W Hiszpanii to możliwe! Znajdziemy tam wielki kalejdoskop o ludzkich rozmiarach.

Inspiracja dzieciństwem

Hiszpańscy architekci zainspirowani ulubionym gadżetem z dzieciństwa setek dzieciaków, postanowili stworzyć jego kilkunastokrotnie powiększoną wersję. Ideą powstania interaktywnego kalejdoskopu było umożliwienie dzieciom na doświadczenie niesamowitych efektów optycznych oraz świetlnych uzyskanych za pomocą powiększonej do ogromnych rozmiarów popularnej zabawki. Przewidywany projekt zakładał pozwolenie ludziom na swobodne wejście do środka i poddanie się magnetyzującemu działaniu miliona odbitych barw i kształtów kalejdoskopu.

Źródło: a2arquitectos.com

Kalejdoskop od środka

Przy budowie obiektu wykorzystano boisko do squasha, na którym pracownicy hiszpańskiego studia architektonicznego zainstalowali niezliczoną ilość powierzchni odbijających. Ogromny kalejdoskop zajmuje przestrzeń o wymiarach 9 metrów długości i 2 metrów wysokości, a znajduje się na Majorce w pobliżu jednego z lokalnych hoteli. Wielkość kapsuły pozwala na swobodne wejście do środka oraz poruszanie się w jego wnętrzu, a cały kalejdoskop mnoży i powiela znajdujące się w środku sylwetki, co powoduje niepowtarzalne doznania u wszystkich odwiedzających. Kalejdoskop podzielony jest na kilka różnych płaszczyzn, które operują różnymi efektami optycznymi - główne pomieszczenie wykonane zostało w różu, a jego sufit odbija zniekształcony obraz tego, co się dzieje w pomieszczeniu. Pokój wypełniony został także miniaturowymi stolikami oraz pufami dla dzieci, które mogą w nim spędzać długie godziny na zabawie.

Ponadto w obiekcie znajduje się także tunel, po wejściu do którego możemy odnieść wrażenie otaczającej nas nieskończonej przestrzeni i poczuć się jak zawieszeni w kosmosie. Będąc w jego środku poprzez poruszanie się bierzemy aktywny udział w tworzeniu tej niezwykłej scenerii. Magnetyzujące wnętrze przeplatających się barwnych kształtów oraz wielokolorowych figur zapewnia widok, który wprost nie potrafi się znudzić oraz gwarantuje wiele godzin zabawy. Nawet łazienka ogromnego kalejdoskopu wygląda jak pomieszczenie ze statku kosmicznego, dzięki zastosowaniu nietypowego oświetlenia oraz gwiezdnych motywów na ścianach i suficie.

Źródło: a2arquitectos.com
Źródło: a2arquitectos.com

Niezwykła kapsuła szybko stała się lokalną atrakcją, często odwiedzaną przez zachwycone dzieci, nie mniej zachwyconych rodziców oraz żądnych wrażeń turystów, którzy chętnie fotografują się w jej magnetyzującym, zmieniającym się w każdej sekundzie wnętrzu.

Autor: Sylwia Stwora