Data modyfikacji:

Wakeboard. Jaka deska i wiązania?

Wakeborading to młodszy brat surfingu. Podobnie jak on, jest jedną z najatrakcyjniejszych metod spędzania wolnego czasu dla fanów sportów wodnych, która niezmiennie przynosi sporą dawkę emocji oraz adrenaliny. Przygodę z deską może rozpocząć każdy, niezależnie od wieku. Co jednak najważniejsze, wakeboarding uprawiać możemy w dowolnym miejscu z dużym zbiornikiem wodnym, a więc nawet w mieście.

wakeboard
Wakeboarding narodził się w latach 60. ubiegłego stulecia. Za jego powstanie odpowiadali surferzy, którzy poszukiwali skutecznej metody na trenowanie na wodzie podczas spokojnej pogody oraz braku wysokich fal. Rozwiązaniem tego problemu było holowanie zawodnika za motorówką. Dzięki temu uzyskiwał on podobną, a nawet większą szybkość niż na otwartym morzu, co pozwalało mu na dopracowanie technik utrzymania równowagi.

Dodatkowo mógł on też ćwiczyć skoki na dużych falach stworzonych przez silnik łodzi. Ciekaw jest to, że w tym samym czasie z podobnego powodu miłośnicy surfowania wpadli również na pomysł suchej jazdy po ulicach, na zaimprowizowanych deskach z kółkami, które wkrótce zamieniły się w znane wszystkim deskorolki.

Z czasem wakeboarding stał się samodzielną dyscypliną. Jej miłośnicy opracowali wiele dodatkowych zabezpieczeń i reguł, wprowadzając np. wiązania deski, a także obowiązkowe dedykowane kaski i kamizelki ratunkowe. Otworzyło to sport na zupełnie nowych odbiorców. Dzięki temu dziś wakeboardem może zostać każdy, niezależnie od wieku i doświadczenia. Co niezwykle ważne, na desce możemy pośmigać nie tylko nad morzem, ale praktycznie na każdym dużym zbiorniku wodnym. Amatorów wakeboardingu spotkamy więc zarówno w turystycznych kurortach, jak i w dużych miastach.
Do rozpędzenia deski nie jest w tej chwili nawet niezbędna motorówka. Holowaniem mogą zająć się pojazdy znajdujące się na lądzie albo, coraz popularniejsze, mechaniczne wyciągi wakeboard, składające się z systemu kabli zainstalowanego na całej długości wyznaczonego przez konstruktorów toru jazdy. Patent ten pozwala bardzo dokładnie kontrolować szybkość wakeboardzisty, ułatwiając mu naukę i zapewniając dodatkowe bezpieczeństwo. Znajdziemy je w tzw. wakeparkach, które oferują możliwość wypożyczenia sprzętu oraz kursy dla początkujących.

W zależności od naszych potrzeb, wakeboard może być relaksującym hobby albo pełnym wyzwań sportem wyczynowym, wymagającym wysokiego poziomu umiejętności i koncentracji. Profesjonalni wakeboardziści wykonują widowiskowe skoki oraz triki, konkurując ze sobą podczas dużych międzynarodowych zawodów i turniejów.

Jaka deska wakeboard?

Wakeboard dobieramy przede wszystkim ze względu na wagę użytkownika. Im będzie ona wyższa tym dłuższą deskę wybieramy, ponieważ jej powierzchnia gwarantuje większą wyporność. Rozróżniamy trzy podstawowe typy desek – do pływania na torach z przeszkodami w wakeparkach, do surfowania za motorówką na otwartych zbiornikach wodnych, a także modele uniwersalne. Wszystkie one dzielą się dodatkowo ze względu na swój kształt, elastyczność, budowę dna itd. Początkujący wakeboardziści przed kupnem własnej deski powinni przetestować różne modele lub skorzystać z porady specjalisty.

Wiązania wakeboard

Wiązania przytwierdzają nasze stopy do powierzchni wakeboardu i uniemożliwiają stratę deski nawet przy upadkach. Podobnie jak w przypadku snowboardu, przyjmują one postać butów, które przywiązujemy i przykręcamy do deski, albo wpinamy je w specjalne klamry. Rozróżniamy dwa rodzaje wiązań wakeboardowych – zamknięte i otwarte.

Wiązania zamknięte gwarantują wyższą stabilność jazdy. Ich podstawą są wysokie i w pełni zabudowane buty dopasowane do rozmiarów naszej stopy. Nadają się dla bardziej doświadczonych wakeboardzistów, są one dość sztywne i w przypadku upadków ich ściągnięcie będzie wymagało więcej zachodu.

Wiązania otwarte opierają się na butach z odsłoniętymi placami, które dzięki temu są bardziej uniwersalne i pasują na stopy w różnych rozmiarach. Spotkamy je więc częściej w publicznych wakeparkach i w wypożyczalniach sprzętu wodnego. Ich założenie i dopasowanie jest szybsze. Z drugiej strony słabiej trzymają stopę i mogą sprawiać dyskomfort przy szybszej jeździe.