Surfowanie na wakeboardzie można rozpocząć w prawie każdym wieku. Wakeboard mogą uprawiać już dzieci od piątego lub szóstego roku życia. Korzystanie z deski nie jest groźne dla użytkownika, ponieważ przy rekreacyjnej jeździe nie rozwija się dużych prędkości, toteż nawet wywrotki nie będą specjalnie bolesne, a przed skutkami wypadków chroni nas kask, ochraniacze oraz kamizelka ratunkowa.
Do rozpędzenia deski nie jest w tej chwili niezbędna motorówka. Holowaniem mogą zająć się pojazdy znajdujące się na lądzie albo, coraz popularniejsze, mechaniczne wyciągi wakeboard, składające się z systemu kabli zainstalowanego na całej długości wyznaczonego przez konstruktorów toru jazdy. Patent ten pozwala bardzo dokładnie kontrolować szybkość wakeboardzisty, ułatwiając mu naukę i zapewniając dodatkowe bezpieczeństwo. Znajdziemy je w tzw. wakeparkach, które oferują możliwość wypożyczenia sprzętu oraz kursy dla początkujących.
W zależności od naszych potrzeb, wakeboard może być relaksującym hobby albo pełnym wyzwań sportem wyczynowym, wymagającym wysokiego poziomu umiejętności i koncentracji. Profesjonalni wakeboardziści wykonują widowiskowe skoki i triki, konkurując ze sobą podczas dużych międzynarodowych zawodów i turniejów.
Samodzielny zakup sprzętu do wakeboardingu będzie wiązał się z dość dużymi wydatkami. Średnia cena wakeboardu to około 1300 złotych. Deskę dobieramy przede wszystkim ze względu na wagę użytkownika. Im będzie ona większa, tym dłuższy model wybieramy. Wynika to wprost z tego, że jej powierzchnia gwarantuje skuteczniejszą wyporność. Dla dorosłych o przeciętnej wadze zalecane są modele o długości od 135 do 144 centymetrów. Dla dzieci i osób o wadze poniżej 45 kg przeznaczone są deski poniżej 130-134 centymetrów.
Długość wakeboardu zależy też od preferowanego stylu jazdy. Z racji lepszej przyczepności do tafli, ma dłuższych modelach trudniej jest manewrować i wykonywać szybkie zwroty oraz obroty. Z drugiej strony łatwiej utrzymamy się na wodzie, a lądowania po skokach będą bezpieczniejsze. Krótsze deski przeznaczone są dla osób lubiących adrenalinę, a także pracujących nad wykonywaniem trików, obrotów oraz skoków. Mniejsza powierzchnia sprzętu sprawia, że osiągniemy na nim znacznie większe szybkości. Jazda na krótkim wakeboardzie wymaga jednak więcej energii i doświadczenia, zwłaszcza podczas lądowania, gdzie łatwiej o upadki.
Rozróżniamy trzy podstawowe typy desek – do pływania na torach z przeszkodami w wakeparkach, do surfowania za motorówką na otwartych zbiornikach wodnych, a także modele uniwersalne. Wszystkie one dzielą się dodatkowo ze względu na swój kształt, elastyczność, budowę dna itd. Początkujący wakeboardziści przed kupnem własnej deski powinni przetestować różne modele lub skorzystać z porady specjalisty.