Data publikacji:

W czym biegać zimą? Przegląd najlepszej odzieży biegowej

Czy zimą trzeba rezygnować z biegania? Oczywiście, że nie! Wystarczy, że wyposażysz się we właściwą odzież, która uchroni cię przed zimnem, wilgocią wiatrem. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i dowiedz się, w czym biegać zimą, aby treningi w minusowych temperaturach były przyjemne i skuteczne.

w czym biegać zimą

W czym biegać zimą bezpiecznie i wygodnie?

Każdy zapalony biegacz zgodzi się, że żadne warunki atmosferyczne nie są wymówką do odpuszczenia treningu. Wystarczy właściwa odzież, a jogging w deszczu czy śniegu będzie efektywny i satysfakcjonujący.

Wiele osób rozpoczynających przygodę z regularnym bieganiem zastanawia się, czy warto trenować również zimą. Czy biegi na mrozie nie grożą przeziębieniem? Komfort treningów w każdych warunkach zależy w dużej mierze od tego, jak się do nich przygotujesz. To właśnie dlatego warto skompletować własną odzież do biegania zimą, aby cieszyć się ukochanym sportem bez względu na pogodę.

Sprawdź również, jakie wybrać spodnie do biegania.

Jak się ubrać do biegania zimą? Zestaw biegacza od stóp do głów

Bieganie w trudnych warunkach pogodowych będzie wymagało od ciebie zakupu specjalnej odzieży. Jako, że najlepszą strategią jest ubieranie się „na cebulkę”, powinieneś być przygotowany na nieco większe wydatki – zimowych ubrań do joggingu trzeba będzie zakupić nieco więcej.

Strój do biegania zimą – zacznij od bielizny termicznej

Pierwszą warstwą odzieży, która skutecznie uchroni cię od zimna, jest dobra bielizna termiczna. Powinna być wykonana z materiału doskonale odprowadzającego wilgoć, co zmniejszy ryzyko zaziębienia się na treningu. Wybieraj bieliznę termiczną bezszwową – taka jest najwygodniejsza podczas intensywnej aktywności fizycznej.

Spodnie do biegania zimą

Kolejnym krokiem jest dobór legginsów do biegania zimą lub specjalnych spodni biegowych. Warto zdecydować się na model z wewnętrznym ociepleniem, co pozwoli jeszcze lepiej zabezpieczyć nogi przed wiatrem i zimnem. Wbrew pozorom na bieganie zimą nie należy ubierać grubych dresów lub spodni wykonanych z polaru – takie materiały szybko przemakają, a ponadto nie zapewnią ci niezbędnego komfortu.

Skarpety do biegania zimą

Latem przed treningiem sięgałeś po pierwsze lepsze „stopki”. Skarpety do biegania zimą muszą być dłuższe i cieplejsze, by odizolować stopę od mroźnego gruntu. Najlepsze modele wykonane są z termoaktywnych materiałów odprowadzających wilgoć. Dobrze, jeśli zimowe skarpety do biegania posiadają również system ściągaczy zapobiegający ich przesuwaniu na stopie.

Jaka bluza do biegania zimą?

Dobra bluza do biegania zimą powinna być wykonana z lekkiego, a zarazem chroniącego przed zimnem materiału. Koniecznie zdecyduj się na fason z podwyższonym kołnierzem oraz dłuższymi rękawami z wycięciami na kciuki – to zapobiegnie podwijaniu się bluzy w trakcie biegu.

Dobra kurtka do biegania zimą

Wybór kurtki biegowej na zimę jest uzależniony od twoich preferencji i dokładnych warunków pogodowych. Wietrzna lecz sucha pogoda pozwala na użycie tzw. wiatrówki z delikatnym ociepleniem. Biegając w deszczu lub śniegu, obowiązkowo załóż kurtkę odporną na przemakanie.

W czym biegać zimą? Wybór właściwych butów

Jednym z ważniejszych, jeśli nie najistotniejszym elementem stroju biegacza zimą są buty. Parę, po którą sięgałeś w sezonie wiosenno-letnim schowaj do szafy – chłodna aura, oblodzone tereny i wilgoć wymagają innego rodzaju obuwia biegowego. Buty do biegania zimą powinny mieć bardziej agresywny bieżnik – nawet, jeśli biegasz tylko po mieście – aby zapewnić ci maksymalną przyczepność. Dobrym rozwiązaniem okażą się również buty do biegania z kolcami.

Jak nietrudno się domyślić, zimowe buty biegacza muszą być wodoodporne. Aby zapobiec przedostawaniu się śniegu do butów, możesz zaopatrzyć się w stuptuty, czyli specjalne nakładki chroniące nogawkę spodni.

Zimowe dodatki biegacza

Głowa i kończyny zimą są najbardziej narażone na szybką utratę ciepła, dlatego przed wyjściem na jogging należy chronić je dodatkowymi elementami odzieży. Trening nie obędzie się zatem bez poniższych dodatków.

  • Czapka do biegania zimą. Nie musi być gruba – wystarczy wygodny model wykonany z cienkiego materiału, który dobrze przylega do skóry. Warto wybierać spośród czapek sportowych, które zapewniają ciepło, a zarazem nie wzmagają pocenia się skóry głowy. Wełniane czapki z pomponem zostaw na inne okazje!
  • Rękawiczki do biegania zimą ochronią przed zimnem i wiatrem dłonie, które są bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne.
  • Jeśli podczas treningu na mrozie często piecze cię twarz, kup kominiarkę do biegania zimą. Może być to cienka chusta przeznaczona typowo dla biegaczy lub znacznie cieplejszy model narciarski.
  • Nikogo nie trzeba przekonywać, że polskie powietrze zimą – zwłaszcza w miastach – nie należy do najzdrowszych. Z tego względu na treningi warto zakładać maseczkę antysmogową przeznaczoną do aktywności fizycznej.

Bieganie zimą – ważne zasady

Gdy już skompletujesz swoją zimową garderobę do biegania, zapamiętaj kilka istotnych zasad, dzięki którym bieganie zimą będzie bezpieczne i przyjemne.

  • Na treningi zawsze zabieraj odblaski – niezależnie od pory dnia. Zimowa szarówka znacznie ogranicza widoczność biegaczy w parkach i na ulicy. Profesjonalna odzież biegowa (np. kurtki do biegania zimą) zwykle posiada sporo elementów odblaskowych.
  • Stretching po treningu? Tak, ale dopiero w domu. Nigdy nie rozciągaj mięśni na mrozie – grozi to poważnymi kontuzjami.
  • Po treningu zadbaj o zbilansowany posiłek. Sięgnij po coś ciepłego – np. zupę ze świeżych warzyw. Nie zapomnij również o uzupełnieniu płynów.