Data publikacji:

Bieganie metodą Gallowaya - co to oznacza? Jak biegać metodą Gallowaya?

Metoda biegania Jeffa Gallowaya wydawać się może najprostszą techniką pokonywania trasy biegowej. Najprościej rzecz ujmują, mówi ona „nie możesz biec to maszeruj”. Nie jest to tak kolorowe w praktyce. Aby metoda ta była skuteczna i przynosiła zamieszony efekt, stosować się trzeba do pewnych reguł. Jednak najważniejsza zasada biegowa nie została złamana, bieganie ma przede wszystkim sprawiać przyjemność. Na czym polega metoda biegania Gallowaya? Co oznacza i jak biegać z jej zastosowaniem?
bieganie metodą gallowaya

Co oznacza bieganie metodą Gallowaya?

Bieganie metodą Gallowaya to nic innego jak popularny „marszobieg”. Podstawy tej techniki zakładają, że gdy nie możesz już biec, idziesz. Wszystko po to, aby cały czas pokonywać dystans, a odpoczywać w marszu. Nie jest to jednak tak oczywiste i proste jak brzmi, gdyż są specjalne założenia dotyczące tej metody. Nie działa to na zasadzie biegu aż się zmęczysz, później marsz. Są to często ściśle określone proporcje, dzięki którym można osiągnąć zamierzony efekt. Jak to wygląda z fizjologicznego punktu widzenia? Posłużmy się przykładem biegu na 5km. Dla osoby początkującej nie jest to dystans, który z wielką łatwością może pokonać biegiem, bez ryzyka nadmiernego zmęczenia. Wszystko dlatego, że z każdym kolejnym metrem, z każdą sekundą wysiłku kumuluje się w nas zmęczenie, które doprowadza do wymęczenia mięśni i całkowitego zmęczenia organizmu, co może pokrzyżować plany biegacza. Z pomocą przychodzi właśnie metoda Gallowaya, która dzięki swoim specyfikacjom pozwoli pokonać zamierzony dystans. Podczas wysiłku biegowego, przez pierwsze kilkanaście minut organizm czerpie energię z nagromadzonego się w nas glikogenu. Jednak jego zapasy są ograniczone, dlatego nasze ciało musi przestawić się na dodatkowe spalanie tłuszczu, w celu uzyskania energii. Przy intensywnym wysiłku w naszych mięśniach gromadzą się również produkty przemiany materii, które muszą zostać usunięte z organizmu. Nie jest to jednak skuteczne podczas trwania biegu, co przy nadmiarze zmusza nas do zakończenia wysiłku i zatrzymania się. Proces ten widoczny jest szczególnie przy długich, intensywnych biegach oraz przy interwałach. O ile trening interwałowy zwiększa naszą szybkość na krótszych dystansach, bieganie metodą Gallowaya pozwala zwiększyć wytrzymałość na dłuższe odcinki. Zasada jest prosta, organizm potrzebuje przerwy – przechodzimy do marszu. Powoduje to ciągłą pracę organizmu, a więc kontynuację treningu, co w przypadku ciągłego biegu mogłoby być niemożliwe.

Jak biegać metodą Gallowaya?

Jeff Galloway nie określił ściśle zasad i rodzajów marszobiegu, jednak wyznaczył kilka podstaw, które trzeba przestrzegać, aby trening był efektywny. Pierwsze założenie to bieg przeplatany z marszem od samego początku. Co to oznacza? Od samego początku wysiłku wyznaczamy sobie przerwy regeneracyjne, podczas których będziemy maszerować. Nie robimy tego dopiero, gdy się zmęczymy, a równo od początku do końca. Dlaczego? Organizm musi przyzwyczajać się stopniowo do intensywnego treningu oraz wiedzieć, że ma czas na regenerację. Równe strefy wysiłku pozwalają szybciej przyzwyczaić organizm do tego typu pracy, skuteczniej regenerują zmęczone mięśnie, a przede wszystkim znacznie zwiększają wytrzymałość. Metoda Gallowaya przewiduje strefy czasowe dla poszczególnych rodzajów biegu. Najbardziej popularne, książkowe stosunki to 5:1, 3:1 oraz 2:1. Co to znaczy? W pierwszym przypadku jest to 5 minut biegu, po których następuje minuta marszu, w drugim i trzecim kolejno 3 i 2 minuty do minuty marszu. Oczywiście nie jest to wyrocznia i autor zachęca do próbowania swoich, indywidualnie dopasowanych proporcji.  Jak szybko biec podczas metody Gallowaya? Wszystko zależy od wytrenowania. Autor zaleca bieg na podwyższonym tętnie, podczas którego będziemy w stanie prowadzić rozmowę, a od czasu do czasu organizm wymusi na nas wzięcie głębszego oddechu. Oczywiście w zależności od zamierzonych celów, tempo to możemy dowolnie zmieniać pod swoje indywidualne potrzeby.

Metoda Gallowaya – dla kogo

W środowisku biegaczy metoda Gallowaya spotyka się z różnymi opiniami. Jedni twierdzą, że to bardzo dobre urozmaicenie treningu, inni, że marsz to nie bieg. Pewnym jest, że każdy kiedyś zaczynał i budował swoją formę od początku. Dlatego metoda ta sprawdzi się świetnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem. Doświadczeni biegacze również znajdą w niej mocne strony, dlatego nie można jej skreślać. Jest to kwestia czysto indywidualna, a sama metoda bardzo skuteczna, dlatego najlepiej jak sam zdecydujesz czy i jak długo jest ci przydatna oraz czy urozmaica trening.
Zdjęcie: Envato Elements