Data modyfikacji:

Jaką torbę rowerową na bagażnik wybrać?

Rower może zawieźć cię niemal wszędzie – na krótką wycieczkę do lasu, do pracy czy sklepu albo na wakacje kilkaset kilometrów od domu. Jeśli lubisz wykorzystywać pełnię jego potencjału, z pewnością przyda ci się torba rowerowa na bagażnik. To w niej zabierzesz swój bagaż, laptopa do pracy lub ciężkie zakupy. Sakwy są niezbędnym wyposażeniem aktywnego rowerzysty, który nie rozstaje się ze swoim jednośladem. Jak wybrać te, które najlepiej spełnią swoje zadanie?
Jaką torbę rowerową na bagażnik wybrać?

Komu potrzebna jest torba na rower na bagażnik?

Wydaje ci się, że wycieczki rowerowe z plecakiem są przyjemne, a torba rowerowa na bagażnik jest zbędnym wydatkiem? Jeśli nigdy nie miałeś okazji jej wypróbować, musisz wiedzieć, że może ona zupełnie odmienić twoje myślenie o podróży na rowerze. Poczucie wolności i swobody, jakie gwarantuje zrzucenie ciężarów z pleców na bagażnik, jest niezwykle przyjemne. Dotyczy to nie tylko wyjątkowo ciężkich rzeczy, ale także różnych codziennych przedmiotów czy narzędzi, które wozisz zawsze przy sobie. Sakwy rowerowe są bardzo praktycznym rozwiązaniem, które pozwoli ci odkryć nowe możliwości, jakie oferuje jazda na rowerze.
Niektórzy uważają, że torby na bagażnik rowerowy potrzebne są wyłącznie podróżnikom, którzy na jednośladach zwiedzają cały świat. Rzeczywiście, bez nich nie uda ci się pojechać na dłuższy wyjazd, jednak mają one do zaoferowania znacznie więcej. Osoby dojeżdżające do pracy na rowerze docenią możliwość włożenia do nich laptopa, lunchu, ubrań na zmianę i wielu innych niezbędnych drobiazgów. Wracając do domu, bez problemu będą mogły przypiąć pojazd pod sklepem i zrobić całkiem pokaźne zakupy, nie martwiąc się, w jaki sposób dowiozą je do domu. Wybierając torbę na rower, warto również sprawdzić, jaki bagażnik na rower wybrać.
Sakwy przydadzą się najbardziej w rowerach miejskich lub trekkingowych, którym niestraszna nieco większa waga. A co z rowerami górskimi lub szosowymi? Producenci biorą również pod uwagę potrzeby użytkowników, którzy liczą każdy dodatkowy gram i zwracają uwagę na opływowy kształt swojego pojazdu. Dla nich powstały mniejsze i poręczne tylne sakwy. Często jednak tego typu jednoślady nie mają nawet zamontowanego bagażnika. W takiej sytuacji sprawdzają się mniejsze torby montowane na kierownicy lub ramie.

Jakie powinny być torby rowerowe na bagażnik?

Oferta producentów sakw rowerowych jest bardzo bogata, dlatego każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Oczekiwania rowerzystów bardzo się od siebie różnią. Sakwa na bagażnik rowerowy może być niewielka lub bardzo duża, niektóre modele posiadają dodatkowe przegródki i komory, inne wyglądają jak pojemny wodoszczelny worek.
Na co zwrócić uwagę, wybierając torbę rowerową na bagażnik?
  • Pojemność – sakwy różnią się od siebie wielkością. W ofercie producentów możesz znaleźć zarówno bardzo małe torby, w których zmieszczą się podstawowe narzędzia, portfel i klucze, a także bardzo pojemne, w które zapakujesz się bez problemu na wyjazd. Jeśli regularnie przewozisz dużo rzeczy, najlepszą opcją będzie symetryczne umieszczenia toreb po obu stronach tylnego koła. Dzięki temu łatwiej rozłożysz ciężar i zmieścisz wszystko, czego potrzebujesz.
  • Styl – właściciele typowo miejskich rowerów zwykle cenią sobie ciekawy design. Większość toreb można z łatwością odczepić i wygodnie nosić ze sobą, na przykład do sklepu. Sakwy w stylu miejskim są zazwyczaj zaprojektowane tak, by wyglądać estetycznie, a parametry techniczne są na drugim miejscu. Profesjonalne torby na bagażnik rowerowy są wykonane dużo lepiej i sprawdzą się w każdych warunkach. Przed zakupem warto się zastanowić, czy aspekty praktycznie nie powinny być ważniejsze niż estetyka.
  • Wodoszczelność – każdy rowerzysta wie, że nieoczekiwany deszcz może zdarzyć się każdemu i może skutkować przemoczeniem wszystkich rzeczy. Dlatego właśnie wodoszczelność sakwy jest jedną z jej najważniejszych cech, szczególnie jeśli jeździsz w dalsze trasy i pakujesz do torby wszystkie niezbędne na co dzień rzeczy. Wystarczy wyobrazić sobie doszczętnie przemoczone ubrania, elektronikę i wszystkie rzeczy osobiste, by przy zakupie zwrócić baczną uwagę na ten parametr. Niektóre sakwy można kupić z dodatkowym pokrowcem przeciwdeszczowym, jednak droższe modele toreb powinny być w pełni wodoszczelne.
  • Przegródki – dodatkowe kieszonki znacznie ułatwiają organizację i szybkie znalezienie niezbędnych rzeczy. Do małych przegródek możesz wkładać klucze, portfel czy telefon, by błyskawicznie sięgnąć po nie w razie konieczności.
  • Materiał – jakość wykonania i zastosowane materiały powinny być jednym z najważniejszych kryteriów wyboru. Torba rowerowa na bagażnik jest często używana bardzo intensywnie i narażona na różne warunki atmosferyczne oraz zmiany temperatur. Czasami zostawiamy rower na pełnym słońcu, innym razem jedziemy w deszczu czy śniegu. Zdarza się również, że wypełniona sakwa otrze się o ścianę czy gałęzie. Jeśli materiał będzie słabej jakości, możesz być pewien, że torba szybko ulegnie zniszczeniu.
  • Odblaski – to drobny szczegół, który może mieć naprawdę duże znaczenie. Odblaski znacznie poprawiają widoczność rowerzysty na drodze.

Torba rowerowa na bagażnik czy kierownicę?

Sakwy nie muszą być montowane na bagażniku, niektórzy cenią sobie torby na kierownicę lub pod ramę. Zaletą tylnych toreb jest ich pojemność, można do nich zapakować dużo więcej ciężkich rzeczy. Bagaż na kierownicy osłabia kontrolę nad pojazdem, dlatego przednie sakwy używane są do przewożenia lżejszych przedmiotów. Lubią je rowerzyści, którzy zabierają ze sobą niewiele lub potrzebują dodatkowego miejsca w czasie dłuższej podróży. Zazwyczaj łatwo je zdemontować i zabrać ze sobą. Mimo wszystko torba rowerowa na bagażnik, której właściwie nie odczuwa się w żaden sposób podczas jazdy, jest uważana przez większość użytkowników za najwygodniejszą opcję.
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym