Data publikacji:

Termos - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Ze stali nierdzewnej czy nietłukącego się szkła. Do przechowywania żywności, utrzymywania temperatury napojów albo w formie kubka termicznego. Z zakręcanym korkiem lub z zatyczką typu one touch. Na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo modeli termosów. Co powinno wpłynąć na to, po jaki ostatecznie sięgniemy?

Zadaniem termosu, który jest pojemnikiem z podwójnymi ściankami, między którymi panuje tzw. próżnia techniczna, jest utrzymanie odpowiedniej temperatury umieszczonego w nim posiłku lub napoju. Kiedyś był produkowany głównie ze szkła otoczonego tworzywem sztucznym, dziś tworzony jest ze stali nierdzewnej. Dobrej jakości urządzenia wyposażone są dodatkowo w wewnętrzne ściany pokryte srebrem, co sprawia, że termos posiada funkcje antybakteryjne, a także warstwę antypoślizgową czy gumowe nakładki, co zapobiega wyślizgiwaniu się z rąk.

W pierwszej kolejności powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego ma Ci posłużyć termos – przechowywania ciepłych lub zimnych napojów czy jedzenia. Kolejna kwestia to pojemność, przy czym warto pamiętać, że im większe urządzenie wybierzesz, tym lepiej utrzyma ono odpowiednią temperaturę. Na rynku dostępne są zarówno termosy o pojemności 300-3000 ml napoju, jak i takie, w których zmieścisz średnio od 500-5000 ml potrawy. Dodatkowo, pojemność powinna warunkować ilość osób, które będą z niego korzystać.

Przy wyborze termosu ważne jest to, jak długo utrzyma on pożądaną temperaturę (zwykle od 3 do 20 godzin) oraz jaki korek posiada. Może być on tradycyjny, odkręcany lub typy one touch, który automatycznie otwiera się przy wykonaniu tylko jednego ruchu. Zwróć uwagę również na to, czy nakrętkę można wykorzystywać jako kubek lub, w modelach na żywność, miskę (zmniejszy to ilość bagażu).

Dobra nakrętka posiada gumową otoczkę i nie powinna się nagrzewać oraz nie pozwalać, po przechyleniu zamkniętego termosu do góry dnem, wyciekać znajdującej się w nim substancji. Przy wyborze większego modelu, warto zwrócić uwagę czy ma składaną rączkę – ułatwi to pakowanie termosu do torby czy utrzymanie naczynia.

Autor: Sylwia Stwora