Data modyfikacji:

Sztylpy jeździeckie - co to jest? Jakie sztylpy jeździeckie wybrać?


Każda osoba, która rozpoczyna swoją przygodę z jeździectwem, uczy się nie tylko odpowiedniej techniki jazdy, ale również wyboru odpowiednich elementów garderoby oraz ich fachowego nazewnictwa. Jednym z takich elementów są sztylpy jeździeckie. Czym są, jaką pełnią funkcję? Czy są niezbędnym elementem wyposażenia każdego jeźdźca? Czym kierować się podczas ich wyboru? Nasz poradnik odpowie ci na te pytania.
konno

Sztylpy jeździeckie - co to jest?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli wyjaśnienia, czym właściwie są sztylpy jeździeckie i jaką pełnią funkcję. Mówiąc najprościej, sztylpy do jazdy konnej to rodzaj ochraniacza na nogi, który ma chronić jeźdźca przed otarciami, które mogłyby powstać w czasie jazdy. Sztylpy do jazdy konnej sprawiają również, że noga lepiej przylega do ciała konia, co zwiększa komfort oraz bezpieczeństwo w czasie jazdy. Ochraniacze te stosowane są zarówno przez osoby jeżdżące konno w terenie, jak i przez te, które trenują z koniem skoki.

Sztylpy jeździeckie a czapsy - czym się różnią?


Warto mieć świadomość, że sztylpy nie są jedynym rodzajem ochraniaczy, z których możemy korzystać podczas jazdy konnej. Część osób decyduje się bowiem na czapsy. I choć obecnie często nazw tych używa się zamiennie, warto mieć świadomość, czym różnią się sztylpy od czapsów.

Pierwszą, podstawową różnicą jest długość ochraniaczy. W przypadku sztylpów mamy do czynienia z długością pod kolano. Czapsy tymczasem są dłuższe i sięgają aż do pachwin. Ochraniacze te różnią się również swoją budową. Sztylpy do jazdy konnej są twardsze i zapewniają nodze większą stabilność. Są również jednolite. W przypadku czapsów bardzo często mamy do czynienia z dodatkowymi łatami, które naszywane są po wewnętrznej stronie. Czapsy są również znacznie bardziej elastyczne. Sztylpy jeździeckie wyróżnia nieco szersze zastosowanie - są wykorzystywane przez wszystkich, również początkujących jeźdźców. Warto jednak wspomnieć, że zarówno jeden, jak i drugi rodzaj ochraniaczy przeznaczony jest do zakładania z butami o krótkiej cholewce.

Na co zwrócić uwagę, wybierając sztylpy jeździeckie?


Obecnie na rynku możemy znaleźć bardzo szeroki wybór sztylpów do jazdy konnej, dzięki czemu każdy jeździec może dopasować model do swoich upodobań, stylu jazdy oraz indywidualnych potrzeb. Kluczowe znaczenie ma materiał, z jakiego zostały wykonane. Na rynku możemy znaleźć sztylpy do jazdy konnej wykonane z naturalnej skóry, modele ze skóry ekologicznej oraz syntetyczne lub wykonane z nubuku lub zamszu. Każdy z tych rodzajów ma swoje mocne i słabsze strony. Sztylpy wykonane z zamszu lub nubuku są idealne dla początkujących jeźdźców, którym zależy na niższej cenie oraz wygodzie noszenia. Nie są bowiem sztywne, a ich zakładanie jest bardzo proste.

Sztylpy jeździeckie wykonane z naturalnej skóry prezentują się niezwykle elegancko, są solidne i trwałe - z pewnością posłużą przez wiele lat. Ich mocną stroną jest również doskonała ochrona nóg jeźdźca. Wiele osób narzeka jednak na ich sztywność - szczególnie jeśli dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jazdą konną. Warto również mieć świadomość, że ich cena jest znacznie wyższa niż w przypadku sztylpów wykonanych z tkanin.

Ciekawą alternatywą, szczególnie dla osób, które unikają produktów odzwierzęcych, są sztylpy do jazdy konnej wykonane z ekologicznej skóry. Są równie efektowne, co sztylpy skórzane, a jednocześnie sporo tańsze. Jednocześnie są również bardziej miękkie, przez co wielu osobom wydają się być bardziej komfortowe. Niestety, ekologiczna skóra nie jest aż tak odporna na przetarcia i zniszczenia, co naturalna.

Sztylpy jeździeckie - jak dobrać rozmiar?


Niezależnie od tego, na jaki rodzaj sztylpów do jazdy konnej się zdecydujemy, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego rozmiaru. Powinny bowiem ściśle przylegać do naszego ciała, ale nie mogą również wpijać się w skórę. Jak więc wybrać prawidłowy rozmiar? To bardzo proste. Potrzebować będziemy miary krawieckiej. Długość sztylpów poznajemy, mierząc swoją nogę od kostki do zgięcia pod kolanem. Ich szerokość poznamy, mierząc szerokość łydki w najszerszym jej miejscu.

Sztylpy do jazdy konnej - sprawdź nasze propozycje


Przyjrzyjmy się więc różnym rodzajom sztylp do jazdy konnej, które warto wziąć pod uwagę. Przygotowaliśmy krótką listę polecanych modeli, spośród których każdy miłośnik jazdy konnej znajdzie coś dla siebie.

Pierwszą propozycją są sztylpy jeździeckie Mesh 100 firmy FOUGANZA. Wykonane z wysokiej jakości syntetycznej tkaniny doskonale dopasowują się do każdej nogi. Dostępne są w trzech różnych rozmiarach, wyróżniają się maksymalnym komfortem, dzięki wstawkom z siatki mesh, które pozwalają na dostęp powietrza. To, co wyróżnia te sztylpy jeździeckie, to niska cena, dzięki czemu idealnie sprawdzą się w przypadku początkujących jeźdźców. Ich zaletą jest również niska waga.

Drugą propozycją, na która warto zwrócić uwagę, to sztylpy 560 Czarne FOUGANZA. To sztylpy wykonane ze skóry oraz mikrofibry. Nie blokują ruchów, więc zapewniają dobry kontakt z bokiem konia. Na uwagę zasługuje profilowanie w okolicach kostki, które zwiększa bezpieczeństwo jeźdźca.

Ostatnim produktem, który warty jest polecenia, są sztylpy Riders Trend. Wykonane ze skóry ekologicznej zapewniają maksymalny komfort w czasie jazdy, a jednocześnie dopasowują się do kształtu ciała. Są lekkie, a przy tym wytrzymałe.

Podsumowując, sztylpy do jazdy konnej są nieodłącznym elementem garderoby każdego jeźdźca, również osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z końmi. Dlatego też warto zwrócić uwagę na wybór dobrze dopasowanych ochraniaczy oraz ich jakość. Pozwoli nam to zwiększyć swoje bezpieczeństwo oraz zapewnia pełnię komfortu podczas jazdy.
Kamila Łońska-Kępa

Najlepsze sztylpy jeździeckie