Data publikacji:

Szlak Orlich Gniazd rowerem. Jak zaplanować wycieczkę?

Chcesz zorganizować wycieczkę rowerową i zastanawiasz się nad Szklakiem Orlich Gniazd? W poniższym poradniku podpowiadamy, jak zwiedzać Szlak Orlich Gniazd rowerem – jak zaplanować taką wycieczkę, ile czasu na nią potrzeba i co warto zwiedzić po drodze. Zapraszamy do lektury!
szlak orlich gniazd rowerem

Szlak Orlich gniazd rowerem – co to jest Szlak Orlich Gniazd? Gdzie się znajduje? Podstawowe informacje

Szlak Orlich Gniazd to jeden z najpopularniejszych szlaków w Polsce. Biegnie on przez dwa województwa (małopolskie i śląskie) oraz łączy ze sobą Kraków i Częstochowę. Szlak ma długość blisko 164 km. Jest to jednak długość szlaku przeznaczonego dla samochodu i wycieczek pieszych. Planujesz wycieczkę rowerową? Odwiedź Szlak Orlich Gniazd. Rowerem można zwiedzać go na wiele różnych sposobów. Wówczas twoją trasą będzie Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. Ten ma 190 km.
Warto wiedzieć, że szlak Orlich Gniazd jest szlakiem czerwonym. Co to oznacza w praktyce? Kolor ten nie oznacza stopnia trudności szlaku. Mówi on jedynie o tym, że dany szlak jest głównym szlakiem w danym paśmie. A czy Szlak Orlich Gniazd jest szlakiem trudnym?

Szlak Orlich Gniazd rowerem – stopień trudności

To szlak wymagający fizycznie i technicznie. Poleca się go raczej doświadczonym rowerzystom, a to wszystko przez ukształtowanie terenu, z jakim możemy się na nim spotkać. Dużo na nim podjazdów, jazdy po nierównościach, a zdarzają się też miejsca, gdzie rowerem nie da się przejechać i należy pchać go pod górkę. Nie jest to najtrudniejszy szlak do jazdy rowerowej, ale wybierając się na niego, trzeba zdecydowanie mieć dobrą kondycję i wcześniej przygotować rower na wszelkiego rodzaju niespodzianki, np. wyboistości. Nie jest więc to szlak przeznaczony do spokojnych wycieczek rowerowych. Nie polecamy wybierać się na niego z dziećmi. Trzeba mieć dużą siłę w nogach, aby pokonać go rowerem. Na ten szlak warto też zabrać ze sobą podstawowy sprzęt do szybkiej naprawy roweru, np. pompkę czy klucze.

Szlak Orlich Gniazd rowerem – jak wygląda trasa? Co można zobaczyć?

Szlak Orlich Gniazd przez wielu rowerzystów określany jest jako jeden z najpiękniejszych! Dlaczego? Wszystko ze względu na to, co zobaczysz po drodze. Przede wszystkim na szlaku Orlich Gniazd spotkasz Orle Gniazda. To nic innego jak system średniowiecznych zamków, które kiedyś służyły do strzeżenia granicy państwa polskiego. Na tym szlaku spotkasz wiele zamków królewskich, np. zamek w Ojcowie, Olsztynie czy Wieluniu, a także zamki prywatne, np. Zamek Sielecki, Zamek Tenczyn czy zamek w Białym Kościele. Po drodze oprócz samych zamków można zobaczyć też ich ruiny.
Oczywiście warto mieć świadomość, że nie wszystkie z obiektów będzie można zobaczyć na szlaku rowerowym. Dostępne dla rowerzystów atrakcje to m.in. Zamek Olsztyn, Dolina Wiercicy, Zamek Mirów, Zamek Bobolice, Zamek Bąkowiec, Zamek Ogrodzieniec, ruiny strażnicy, Zamek Pilcza i Rezerwat Smoleń, Zamek Bydlin, Zamek w Rabsztynie, Zamek Tenczyn, Sanktuarium na Jasnej Górze oraz Wawel.
Ponadto na trasie czekają piękne widoki i ciekawe miejsca biwakowe, gdzie można odpocząć po długiej przejażdżce. Co ważne, Szlak Orlich Gniazd to głównie drogi piaszczyste i kamieniste. Istotne jest też to, że szlak jest bardzo dobrze oznakowany. Niemniej jednak polecamy zabrać ze sobą w trasę nawigację rowerową i naładowany telefon, np. z powerbankiem. Pamiętaj o prowiancie!

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd – jak zaplanować wycieczkę?

Szlak Rowerowy Orlich Gniazd pokonasz rowerem w 1 dzień, a dokładniej w 12 godzin. Jeśli jednak planujesz zwiedzać obiekty po drodze, wówczas warto poświęcić na podróż nieco więcej czasu, np. 2–3 dni i zaplanować noclegi przy szlaku, np. w Olsztynie, Zawierciu.
Przez jakie miasta i wsie będziesz przejeżdżać podczas wycieczki?
Częstochowę – Kusięta – Olsztyn – Zrębice – Złoty Potok – Ostrężnik – Czatachowę – Mirów – Bobolice – Podlesice – Morsko – Zawiercie –Zawiercie – Kromołów – Podzamcze – Ryczów – Smoleń – Bydlin – Cieślin – Golczowice – Jaroszowiec – Rabsztyn – Olkusz – Zawadę – Paczółtowice – Krzeszowice – Tenczynek – Rudno – Frywałd – Kamyk – Brzoskwinię – Kleszczowo – Grzybowo – Balice – Szczyglice – Rząskę – Kraków.

Początek wycieczki rowerowej Szlakiem Orlich Gniazd

Całą wyprawę rozpoczynamy od Częstochowy, a zaczynać polecamy od dworca PKP. W Częstochowie radzimy od razu zwiedzić Jasną Górę, czyli Sanktuarium Maryjne. Oczywiście do miasta można dojechać pociągiem, ale także samochodem. Można zostawić go na płatnym strzeżonym parkingu w Częstochowie, przejechać cały szlak, zanocować w Krakowie, a następnie wrócić pociągiem z powrotem do Częstochowy. W Krakowie można też przy okazji zostać kilka dni, by pozwiedzać.
Później należy kierować się do wsi Kusięta, a następnie do Olsztyna. W Olsztynie zwiedzicie ruiny zamku z XIII wieku. Następnie będziecie mijać Zrębice, a kolejne atrakcje czekają na was we wsi Złoty Potok. Tutaj można zwiedzać młyn wodny Kołaczew, Pałac Raczyńskich, dworek Krasińskich czy Staw Amerykan.
Później czeka Ostrężnik, gdzie można zobaczyć ruiny zamku, a dalej Czatachowa, Mirów (do zwiedzania zamek w Mirowie), Bobolice (do zwiedzania XIV-wieczny zamek), Podlesice, Morsko oraz Zawiercie.

Szlak rowerowy z Zawiercia do Krakowa

W drugiej części szlaku rowerowego również czeka na rowerzystów wiele atrakcji. Z Zawiercia szlak prowadzi do Kromołowa, gdzie zwiedzicie Kirkut (cmentarz żydowski) oraz źródło rzeki Warty. Następnie trasa prowadzi do Podzamcza, gdzie mieści się Zamek Ogrodzieniec – to największy zamek na Śląsku. Dalej mamy Ryczów, Smoleń, Bydlin, Cieślin, Golczowice, Jaroszowiec, Rabsztyn i wreszcie Olkusz, gdzie mieści się kolejna atrakcja – muzeum afrykanistyczne. Później będziecie jechać przez Zawadę, Paczółtowice, Krzeszowice (polecamy zwiedzić Pałac Vauxhall), Tenczynek i Rudno. W dwóch ostatnich miejscach warto zwiedzić Tenczyński Park Krajobrazowy oraz Zamek Tenczyn w Rudnie.
Stąd do Krakowa już bardzo blisko i wystarczy przejechać jedynie przez Frywałd, Kamyk, Brzoskwinię, Kleszczowo, Grzybowo, Balice, Szczyglice i Rząską, a stamtąd już do Krakowa. Oczywiście będąc w Krakowie, polecamy pojechać na Wawel. Warto również zostać w Krakowie kilka dni i spędzić czas w tym urokliwym mieście, gdzie atrakcji nie brakuje. Z Krakowa jest też wiele dobrych połączeń do innych polskich miast, a więc śmiało można wrócić pociągiem czy busem do domu.
Szlak Rowerowy Orlich Gniazd to szlak trudny i wymagający. Zdecydowanie sprawdzi się dla wprawnych rowerzystów, którzy pokonywali już rowerem inne wymagające polskie szlaki. Niemniej jednak trasa jest bardzo ciekawa i oferuje wiele atrakcji do zwiedzania. Ten szlak to też prawdziwa gratka dla fanów historii – zamki, pałace czy dworki, które zobaczycie po drodze, zdecydowanie są warte zwiedzenia.
A wy, byliście kiedyś na szlaku Orlich Gniazd? Jak wspominacie tę wycieczkę?
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.