Data publikacji:

Szlak na Śnieżkę. Który z nich jest najłatwiejszy?

Celem miłośników gór, którzy wybierają się na południe Polski w obręb Karkonoszy, jest zazwyczaj najwyższy szczyt danego pasma górskiego, czyli Śnieżka. Na jej szczyt prowadzi kilka szlaków o różnym stopniu trudności, czasie trwania wyprawy, liczbie przebytych kilometrów itd. Dlatego wybór odpowiedniej trasy powinien być dostosowany do możliwości i preferencji podróżnika. Jaki zatem szlak wybrać? Który z nich jest najłatwiejszy, a który najtrudniejszy? Przedstawiamy trasy górskie, które prowadzą na szczyt Śnieżki.
Sprawdź również jak zaplanować wycieczkę rowerem na Szlak Orlch Gniazd!
szlak na śnieżkę

Charakterystyka Śnieżki

Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy oraz łańcucha górskiego, którego częścią są Karkonosze, czyli Sudetów. Dany szczyt znajduje się na granicy Polski z Czechami i poprzez swoją wysokość, która wynosi 1602 m n.p.m., jest również najwyższym szczytem w całych Czechach. Należy do Korony Gór Polski oraz Korony Europy, a jej wygląd jest na tyle charakterystyczny, że nie da się pomylić Śnieżki z inną górą. Swoją wysokością znacznie przewyższa resztę szczytów Karkonoszy, dzięki czemu krajobraz widoczny ze szczytu zapiera dech w piersiach. Nazwa góry została wymyślona w XIX wieku i jak można się spodziewać, nawiązuje do śniegu, który przez wiele miesięcy w roku zalega na szczycie góry. Charakterystyczną cechą Śnieżki jest brak występowania lasów, co tworzy dany teren gołoborzem. Na szlakach można jedynie spotkać różnorodne odmiany niskiej roślinności, czyli między innymi wiele rodzajów traw, turzyce, wiechliny itp.
Na szczycie Śnieżki znajduje się najbardziej charakterystyczny budynek ze wszystkich górskich budowli. Wygląda jak statek kosmiczny, gdyż zbudowany jest z trzech połączonych ze sobą dysków, a mowa tu o Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Śnieżce. W danym budynku oprócz obserwatorium znajduje się zaplecze techniczne, magazyny oraz bar, jednak nie jest to schronisko, gdyż brak w nim możliwości przenocowania.

Którym szlakiem wejść na Śnieżkę?

 Na szczyt Śnieżki prowadzi wiele szlaków, które różnią się nieco dystansem, stopniem trudności oraz czasem trwania. Który z nich wybrać? Wybór szlaku górskiego jest indywidualną kwestią, którą każdy powinien dobrać do swoich możliwości i umiejętności. Aby ułatwić dany wybór, przedstawiamy najpopularniejsze szlaki prowadzące na Śnieżkę:
  • Niebieski szlak: dystans całej trasy – 14,8 km, czas – ok. 5 godzin. Rozpoczyna się w Karpaczu przy Świątyni Wang, która jest najstarszym sakralnym obiektem zbudowanym z drewna w Polsce. Niedaleko świątyni znajduje się duży parking, na którym można zostawić samochód i wyruszyć w pieszą trasę. Wędrując na szlaku, dotrzemy do polany, a następnie do Samotni, czyli jednego z najstarszych schronisk w Polsce, w którym można zrobić przerwę i nabrać sił na dalszą podróż. Maszerując dalej, znajdziemy się na głównym karkonoskim szlaku na Spalonej Strażnicy, z którego bez problemu dotrzemy na szczyt góry.
  • Żółty szlak: dystans – 14,6 km, czas – 5,5 godziny. Dany szlak nazywany jest najpiękniejszym szlakiem prowadzącym na szczyt Śnieżki, a dodatkowo trasa jest uznawana na najłatwiejszą. Rozpoczyna się od Rozdroża Łomnickiego i prowadzi przez Świątynię Wang i Polanę tak jak szlak niebieski, skąd odchodzi w prawo. Po drodze można zobaczyć imponujące grupy skalne, takie jak Pielgrzymy oraz Słonecznik, które przedstawiają różne postaci. Idąc dalej żółtym szlakiem, dojdziemy do Domu Śląskiego, w którym można odpocząć przed podejściem na szczyt.
  • Czerwony szlak: dystans – 13,1 km, czas – 5,5 godziny. Szlak rozpoczyna się od parkingu pod hotelem Orlinek i wiedzie obok stacji kolei linowej Zbyszek. Trasa prowadzi przez Dolinę Łomniczki, gdzie znajduje się schronisko Nad Łomniczką. Dalsza trasa szlakiem czerwonym w zimowe dni jest niemożliwa, gdyż poprzez zagrożenie lawinami jest zamykana, jednak w lato bez problemu można iść dalej. Podejście jest nieco męczące ze względu na dosyć strome podejścia, jednak widoki wynagradzają wszystko. Po drodze mija się jeszcze Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór oraz Dom Śląski, po czym pozostaje już tylko wdrapanie się na szczyt Śnieżki.
  • Czarny szlak: dystans – 14,2 km, czas – 5 godzin. Dany szlak jest najkrótszą trasą na szczyt, ale jednocześnie najtrudniejszą. Rozpoczyna się w tym samym miejscu co szlak czerwony. Trasa prowadzi wzdłuż wyciągu na Małą Kopę przez Biały Jar. Szlak przez dłuższy czas jest monotonny, a nawet nudny, gdyż nie posiada ciekawych punktów do zobaczenia, jest mało widokowy i malowniczy. Dopiero po około 2 godzinach drogi, po wejściu na Kopę, pojawią się pierwsze widoki i krajobrazy. Dalsza część szlaku jest również stromym podejściem prowadzącym na szczyt Śnieżki.
  • Jak przygotować się do trasy w góry?

    Wybierając się w góry, należy pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Należy się poruszać jedynie po wyznaczonych szlakach i nie zbaczać z drogi, gdyż może to wywołać niebezpieczne sytuacje. Pogoda w górach jest bardzo zróżnicowana i wybierając się w trasę latem czy wiosną, należy pamiętać, że mimo ładnej pogody na szczycie można spotkać zupełnie inne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr, a nawet śnieg. Przygotowując się na górską wędrówkę, trzeba w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie. Niezbędne będą buty do chodzenia po górach, które będą zabezpieczały kostkę przed skręceniem, będą wodoodporne, przepuszczające powietrze oraz wyposażone w solidną podeszwę minimalizującą ślizganie się po skałkach i kamieniach. Wskazane jest zabranie ze sobą także kurtki przeciwdeszczowej oraz ubrań na zmianę, gdyż jak zostało wspomniane powyżej, nieraz trudno przewidzieć, jaką pogodę zastanie się podczas drogi na szczyt. Nie zapomnijmy także o wodzie oraz jedzeniu, które będzie miało odpowiednią kaloryczność dla podróżującego i zapewni energię na cały dzień.
    Zdjęcie: Envato Elements