Data publikacji:

Suunto vs Garmin

Rynek smartwatch i smartbandów przez ostatnie 10 lat rozwinął się praktycznie od zera do globalnego biznesu wartego miliardy dolarów. Inteligentne zegarki i opaski cieszą się ogromnym zainteresowanie konsumentów, o których względy walczą dziesiątki producentów, wśród których znajdują się zarówno technologiczni giganci, tacy jak Samsung czy Apple, jak również mniejsze i bardziej specjalistyczne marki. Do tej grupy należą firmy Suunto i Garmin, przyjrzymy się zatem ich historii i produktom, jakie oferują.
Suunto vs Garmin

Suunto – historia i profil firmy

Suunto to firma, która zbliża się powoli do swoich setnych urodzin. Została ona założona w 1936 roku w Finlandii. Jej pierwszym produktem były lekkie i kompaktowe kompasy, w tym modele zakładane bezpośrednio na rękę, które służyły do nawigacji na morzu oraz na suchym lądzie, wykorzystywane zarówno przez cywilów, jak i fińską armię. Były one produkowane w oparciu o nowatorską konstrukcję, zapobiegającą ich zniszczeniu lub zużyciu przy dużych wstrząsach. 
Kompasy oraz precyzyjne narzędzia nawigacyjne były przez długi czas głównymi produktami Suunto, z czasem firma zaczęła również oferować profesjonalne zegarki oraz monitory pracy serca, utrzymując bliskie więzi z sektorem zbrojeniowym oraz służbami mundurowymi na całym świecie. Była także dostawcą urządzeń dla różnych armii NATO, a także ratowników górskich, strażaków, policji itd. Poza sprzętem dla profesjonalistów, Suunto zaczęło również oferować zegarki i smartwatche do codziennego użytku, przeznaczone dla osób preferujących aktywny tryb życia oraz podróże.
W katalogu Suunto znajdziemy kilka serii inteligentnych smartwatchy, które przeznaczone są w dużej mierze dla fanów aktywnego spędzania wolnego czasu oraz sportu. Dzięki swojej solidnej budowie i wysokiej jakości materiałom sprawdzają się one w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach. Designerzy Suunto preferują minimalistyczne i bardzo nowoczesne projekty tarcz o smukłych rozmiarach, dzięki czemu zegarki nie rzucają się w oczy podczas codziennego użytkowania. Dostępne linie urządzeń to Suunto Peak, Suunto Vertical, Suunto Baro i najtańsze Suunto Core.
Suunto sprzedaje również profesjonalne sportowe monitory pracy organizmu, używane z powodzeniem przez wyczynowych sportowców. Warto zaznaczyć, że aby w pełni skorzystać z wszystkich funkcji zegarków Suunto, użytkownik musi używać dedykowanej mobilnej aplikacji Suunto.
Sprawdź również, jaki smartwatch z EKG wybrać.

Garmin – historia i profil firmy

Garmin to amerykańsko-szwajcarska firma założona w 1989 w USA. Na początku swojej działalności specjalizowała się ona w produkcji profesjonalnego sprzętu nawigacyjnego, który był montowany w łodziach i statkach, samolotach i samochodach. W latach 90. jako jedna z pierwszych na rynku zaczęła oferować indywidualnym klientom możliwość skorzystania z nawigacji GPS. Pierwsze urządzenia tego typu kosztowały wiele tysięcy dolarów i były używane np. przez właścicieli jachtów. 
Wraz z rozwojem technologii i spadkiem cen Garmin zaczął oferować coraz więcej produktów z modułami GPS przeznaczonych dla przeciętnego konsumenta. Nadejście ery smartfonów znacząco spowolniło jednak sprzedaż nowych urządzeń, dlatego też na początku ubiegłej dekady Garmin zaczął inwestować w nowe kategorie urządzeń, skupiając się na inteligentnych zegarkach oraz opaskach przeznaczonych do uprawiania sportu oraz codziennego użytku. Garmin rozwinął w tym czasie również własne oprogramowanie fitness, pomagające właścicielom gadżetów w regularnym treningu oraz dbaniu o zdrowie.
Garmin ma jeden z największych katalogów smartwatchy na rynku. Coś dla siebie znajdą tutaj wszyscy konsumenci. Zegarki zgrupowane są w kilku seriach przeznaczonych dla konkretnych klientów. Linia Garmin Venu oferuje np. eleganckie modele przeznaczone dla pań, podczas gdy Forerunner to propozycja dla fanów biegania i sportu, a Fenix to uniwersalne konstrukcje posiadające warianty przeznaczone do pracy w trudnych warunkach. Firma oferuje nawet zegarki stworzone z myślą o dzieciach
Garmin prowadzi wyłączenie dwie linie smartbandów. Główną z nich są urządzenia VivoFit, a drugą nieco droższe modele VivoSmart. Wygodny w użyciu sprzęt z wymiennymi opaskami oferuje najważniejsze funkcje biometryczne oraz wyraźne i jasne wyświetlacze dotykowe.
Wszystkie urządzenia Garmina współpracują bez problemów z systemami Android i iOS. Aby otrzymać pełen dostęp do ich możliwości, musimy pobrać dedykowaną aplikację mobilną Garmin.

Garmin – nie tylko smartwatche i smartbandy

W przeciwieństwie do Suunto, Garmin nie porzucił swoich korzeni. W ofercie firmy wciąż znajduje się bogaty katalog nawigacji satelitarnej przeznaczonej dla różnego typu pojazdów, a także osób preferujących wędrówki z dala od utartych szlaków. Spółka cały czas dostarcza również profesjonalne rozwiązania w tej dziedzinie dla linii lotniczych oraz przewoźników morskich. 
Z logo Garmina kupimy też zestawy nawigacji rowerowej, z licznikami szybkości oraz przejechanych kilometrów, jak również drobne akcesoria, takie jak lampki czy pedały.

Suunto vs Garmin – co wybrać?

Ze względu na swoją wielkość i pozycję, Garmin niewątpliwie oferuje znacznie szerszy wybór zegarków w różnych cenach. Suunto jest bardziej niszową i specjalistyczną marką, która cieszy się jednak równie dobrą renomą. Jeżeli szukamy urządzenia do codziennego użytku, warto zainteresować się przede wszystkim produktami Garmina. Miłośnicy outdooru i ruchu powinni jednak sięgnąć również po ofertą Suunto i sprawdzić, czy odpowiada ona ich potrzebom.
Zdjęcie: Envato Elements