Data publikacji:

Sławne bitwy owocowe i warzywne

Bitwa na jedzenie to niezła frajda, ale żeby od razu z obrzucania się owocami czy warzywami robić tradycje narodową? Tak jest we Włoszech i Hiszpanii, gdzie co roku organizowane są odpowiednio wielkie walki na pomarańcze i pomidory. Poznaj sławne bitwy owocowe i warzywne na świecie.

La Tomatina, czyli hiszpańska bitwa na pomidory

źródła: latomatina.org

Historia hiszpańskiej bitwy warzywnej sięga 1945 roku. W trakcie parady gigantycznych figur związanych z mitologią grecką w mieście Buñol w Walencji grupa młodych ludzi wdała się w bójkę. W pewnym momencie do walki zaczęli używać pomidorów z pobliskiego straganu. Na pamiatkę tego wydarzenia co roku w ostatnią środę sierpnia tomatina jest punktem kulminacyjnym obchodów dni Buñol. Początkowo uczestnicy pomidorowej bitwy musieli sami przynosić ze sobą zapasy warzyw, jednak od 1980 roku dostawami zajmuje się urząd miasta. W trakcie imprezy zużywanych jest ponad 170 ton pomidorów. Co ciekawe, tomatina stała się tak popularną atrakcją turystyczną, że coraz częściej to turyści, a nie Hiszpanie stanowią naliczniejszą grupę uczestników zabawy.

Włoska walka na pomarańcze

źródło: viagginews.com

Battaglia alle arance to najstarsza bitwa owocowa na świecie. Odbywa się w ostatnią niedzielę karnawału na ulicach Ivrei, miasta położonego w północnej-zachodniej części Włoch (teren Piemontu). Jej korzenie sięgają do czasów średniowiecza, a konkretnie XII wieku i wiążą się z legendą o córce młynarza z Ivrei. Violetta, młoda zaręczona dziewczyna spodobała się okolicznemu hrabiemu Rajnerowi z Biandrate. Chciał on wykorzystać tzw. prawo pierwszej nocy (sam je ustanowił) i posiąść dziewczynę w jej noc poślubną. Violetta, zgodnie z prośbą hrabiego, przyszła nocą do jego zamku i... pozbawiła despotę głowy. Nabiła ją na miecz i wróciła do domu. W kolejnych dniach w piemonckiej miejscowości doszło do zamieszek. Walka na pomarańcze jest upamiętnieniem tego wydarzenia. Sławna bitwa na owoce cytrusowe polega na walce dwóch frakcji – zwolenników hrabiego i zbuntowanego ludu, który uwolnił się spod rządów tyrana. Owoce w ilości ponad 200 ton są dostarczane uczestnikom na wielkich wozach. Co roku kilkundniowa battaglia alle arance przyciąga do Ivrei tysiące turystów, którzy za uczestnictwo w owocowej bitwie muszą zapłacić. Podczas imprezy mają miejsce również inne zdarzenia, np. w 2014 roku wielka bitwa rozpoczęła się od zaręczyn.

Wielka bitwa na truskawki w Korycinie

źródło: radio.bialystok.pl

Korycin to niewielka miejscowość na Podlasiu, która jest nazywana zagłębiem truskawkowym – plantacje zajmują ponad 1000 hektarów. Wielka bitwa odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Dnia Truskawki w ostatni weekend czerwca, a jej głównym celem jest popularyzacja polskiej żywności. W 2016 roku będziemy mieli do czynienia z 21.edycją truskawkowej walki.

Autor: Sylwia Stwora