Data modyfikacji:

Skarpety wodoodporne: czy warto je kupić?

Mokre skarpetki to nieszczęśliwe wspomnienie wielu amatorów sportów zimowych. To właśnie one często prowadzą do przeziębień. Na szczęście jest na to patent! Skarpety wodoodporne to gadżet, który cieszy się coraz większą popularnością. Czy warto kupić skarpety wodoodporne? Na co zwrócić uwagę podczas ich wybierania? I wreszcie: kiedy właściwie używać skarpet wodoodpornych? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
skarpety wodoodporne

Skarpety wodoodporne

Skarpety wodoodporne składają się z dwóch warstw materiału (dwóch skarpetek) i membrany umieszczonej pomiędzy nimi. To właśnie dlatego skarpety zyskują wodoodporność.

Zewnętrzna część skarpet wodoodpornych najczęściej wykonana jest z poliestru z dodatkiem nylonu. Wszystko po to, aby zyskała odpowiednią trwałość. Producenci skarpet wodoodpornych nie zapominają o tym, że są one narażone na spore tarcia podczas użytkowania - zwłaszcza w butach treningowych.

Wewnętrzna część skarpet wodoodpornych to zazwyczaj wełna merino, akryl, nylon lub inne włókna syntetyczne. Wykorzystanie poszczególnych materiałów zależy od ogólnej grubości skarpetki.

Pomiędzy obiema częściami znajduje się membrana o właściwościach wodoodpornych, a także termicznych. Mankiet skarpet wodoodpornych wykonany jest w taki sposób, by dokładnie przylegał do skóry, eliminując możliwość wlania się wody do ich wnętrza.

Kiedy używać skarpet wodoodpornych?

Skarpety wodoodporne doskonale sprawdzą się zimą i jesienią, a także podczas wiosennych deszczy. To świetne rozwiązanie dla osób, które wędrują po górach. Ich walory doceniają także rowerzyści czy narciarze. W skarpety wodoodporne warto wyposażyć też dzieci lubiące zabawy na śniegu.

Skarpety wodoodporne - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Skarpety wodoodporne różnią się od siebie grubością. Zanim więc podejmiesz decyzję, jakie skarpety wodoodporne kupić, zastanów się, do czego chcesz je wykorzystywać i w jakich warunkach. Dla miłośników długich rowerowych wycieczek polecamy cieńsze skarpetki wodoodporne, które nie będą uwierały w butach.

Jeśli szczególnie cenisz sobie komfort termiczny i planujesz wycieczkę górską, postaw na skarpety wodoodporne z wysoką zawartością wełny merino. Materiał ten sprawi, że wybrane skarpetki będą grubsze, ale też znacznie cieplejsze.

Przy zakupie skarpet wodoodpornych warto też zwrócić uwagę na ich rozmiar. Zazwyczaj producenci oferują je w czterech rozmiarach od S do XL. Przed zakupem dokładnie zmierz swoją stopę - jeśli jej wielkość plasuje się na granicy rozmiarów, wybierz ten mniejszy. Skarpetki wodoodporne są bowiem dość rozciągliwe.

Skarpety wodoodporne w różnych cenach

Cena skarpet wodoodpornych może być bardzo różna. Na rynku znajdziemy skarpetki już od 100-120 zł. Koszt tych najdroższych waha się w granicach 300 zł. Oto nasze propozycje skarpet wodoodpornych w różnych cenach:
  1. Wodoodporne skarpety StormSock LT Ankle - od 119,20 zł. Zewnętrzna część skarpetek wykonana jest w większości z włókien nylonowych. Wewnątrz zaś znajdziemy wełnę merino. Wodoodporna membrana to poliuretan. Dobrze sprawdzą się do górskich zimowych wędrówek.
  2. Wodoodporne skarpety StomSock Mid Ankle - od 132 zł. Ten model uchodzi za wyjątkowo wytrzymały. Z zewnątrz wykorzystano włókna nylonowe, zaś wewnątrz ponownie mamy do czynienia z wełną merino w połączeniu z poliestrem. Wykorzystano również membranę poliuretanową w technologii HydroTech. Skarpetki dobrze sprawdzają się podczas trekkingu i wycieczek rowerowych. 
  3. Wodoodporne skarpety StomSock Heavy Boot - od 180,90 zł. W tych skarpetkach również mamy do czynienia z zewnętrzną warstwą nylonową. W środku zaś znajdziemy splot włókien poliestrowych i wełnianych. Pomiędzy obiema warstwami umieszczono termoizolacyjną membranę, która dodatkowo pochłania nieprzyjemne zapachy.
Autor: Olga Sadowska