Data modyfikacji:

Rozmiary bagażu podręcznego w różnych liniach lotniczych

Wybierając się w podróż samolotem, musimy pamiętać, by odpowiednio dopasować rozmiar naszego bagażu do wymogów danych linii lotniczych. Niestety każdy przewoźnik ma własne przepisy, które musimy poznać przed wylotem. Jakie rozmiary bagażu podręcznego wymagają poszczególni przewoźnicy?

Niezależnie od tego, czy lecisz na weekend do jednego z polskich miast, czy na zagraniczne wakacje, Twój bagaż podręczny musi mieścić się w normach ściśle wytyczonych przez danego przewoźnika. W przeciwnym wypadku może on zostać uznany za zbyt duży, co niesie ze sobą dodatkowe koszty i utrudnienia. Jakie normy wymiarowe bagażu obowiązują w tych liniach lotniczych, z których najczęściej korzystają Polacy?

Ryanair

Ryanair pozwala zabrać na pokład samolotu jedną sztukę bagażu podręcznego na pasażera, pod warunkiem, że nie przekracza ona wymiarów 50 x 40 x 20 cm i nie waży więcej niż 10 kg. Przewoźnik robi jednak ukłon w stronę kobiet i umożliwia zabranie ze sobą dodatkowo również torebki o maksymalnym rozmiarze 35 x 20 x 20cm. W przypadku kiedy zabrane bagaże podręczne nie zmieszczą się do kabiny samolotu, zostaną one umieszczone nieodpłatnie w luku bagażowym.

WizzAir

WizzAir pozwala pasażerom swoich samolotów na bezpłatne zabranie ze sobą bagażu podręcznego o wymiarach nieprzekraczających 42 x 32 x 25 cm, ponieważ musi się on swobodnie zmieścić pod siedzeniem. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość zabrania ze sobą w podróż bagażu podręcznego większych rozmiarów. Wybór takiej opcji nie pozostawia nam jednak zbyt wielkiego pola manewru. Choć zabierana walizka lub torba może być większa niż w przypadku standardowego bagażu podręcznego, to jednak nie może przekroczyć wymiarów 56 x 45 x 25 cm. Ponadto taki bagaż musi zmieścić się w schowku nad siedzeniami, a jego posiadacz musi być w stanie uśmieścić go tam samodzielnie.

Lufthansa

Na pokład samolotu największych niemieckich linii lotniczych można wnieść ze sobą bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm. Lufthansa bezpłatnie umożliwia zabranie ze sobą także dodatkowej sztuki bagażu pod warunkiem, że jej rozmiar nie przekracza 30 x 40 x 10 cm, czyli np. torebkę bądź torbę z laptopem. Posiadaczom dzieci wolno wnieść na pokład po jednym nosidełku lub wózku spacerowym dla każdego dziecka, a pasażerowie niepełnosprawni w razie konieczności mogą zabrać ze sobą wózek inwalidzki bądź kule.

LOT

Normy dotyczące bagaż podręcznego, zabieranego na pokład samolotu linii lotniczych LOT, zależą w dużej mierze od klasy podróży. Pasażerowie klas Economy mogą zabrać ze sobą 1 sztukę bagażu ważącą do 8 kg, natomiast pasażerowie lotów międzykontynentalnych oraz klasy Business mogą zabrać ze sobą po 2 sztuki bagażu. Dozwolone wymiary bagażu kabinowego wynoszą 55 x 40 x 23 cm. Ma się on zmieścić na górnej półce pokładu lub pod siedzeniem. W ramach ceny biletu pasażerowie korzystający z usług LOT-u mogą zabrać ze sobą także torebkę damską, męską lub laptopa o wymiarach nieprzekraczających 40 cm x 35 cm x 12 cm i wadze poniżej 2 kg.

Duży wybór walizek i toreb podróżnych znajdziesz TUTAJ.

Autor: Sylwia Stwora
Szczyt w Karkonoszach

Polecane szlaki w Karkonoszach. Wybieramy najpiękniejsze

2020-06-01
Planujesz wyjazd w Karkonosze, ale nie wiesz, który szlak górski wybrać? Oto kilka najciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach.
Jaka kurtka w góry

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

2019-10-03
Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.
Karimata turystyczna

Karimata turystyczna do spania - jaką wybrać?

2019-08-08
Karimata turystyczna to jeden z podstawowych elementów biwakowego ekwipunku. Jeśli planujesz spędzić noc w outdoorze, przekonaj się, która karimata do spania będzie najlepszym rozwiązaniem.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2019-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2019-07-24
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
Bieganie w górach

Biegi górskie. Jak trenować i gdzie biegać?

2019-06-25
Zwykłe truchtanie w parku to dla ciebie za mało i chcesz postawić sobie nieco ambitniejsze cele? Rusz pod górę. Biegi górskie to świetny sposób na stawianie biegowej poprzeczki jeszcze wyżej, szlifowanie formy i trenowanie w ciekawym terenie. Jeśli chcesz ruszyć biegiem na górski szlak, przekonaj się, jak się do tego zabrać.