Data publikacji:

Rower składany – co to jest i jaki wybrać 

Rower składany znakomicie sprawdzi się podczas dojazdów do pracy, a także wakacyjnych wypadów. Mobilność to jeden z czynników, który sprawił, że ten typ jednośladów cieszy się ogromną popularnością. Wyjaśniamy, jak działa składany rower, a także jaki model warto wybrać. 
rower składany

Rower składany – jak działa i dla kogo będzie dobrym wyborem? 

Zabranie roweru na wakacyjny wyjazd czy weekendową wycieczkę bywa problematyczne. Przewożenie jednośladu w bagażniku sprawia, że ilość miejsca na bagaże jest ograniczona. Podobnie sytuacja wygląda, gdy chcemy przemieszczać się pociągiem czy autobusem. Rower jest wówczas dodatkowym obciążeniem. Dla tego typu użytkowników idealnym rozwiązaniem jest składany rower. W odróżnieniu od klasycznego jednośladu, rama ma specjalny system umożliwiający składanie. Po obniżeniu kierownicy oraz siodełka rozmiary są zdecydowanie mniejsze, a to sprawia, że podróż będzie znacznie prostsza. 
Standardowe rowery opierają się na dużych kołach w rozmiarze od 26 do 29 cali. W rowerze składanym stosuje się maksymalnie 20-calowe koła i mniejszą ramę. Wysoko umieszczone siodełko oraz kierownica kompensują mniejsze rozmiary i sprawiają, że jazda jest znacznie bardziej komfortowa. Oczywiście, składany rower nie jest dobrym wyborem na bardzo długie trasy. Jednak na kilkunastokilometrowe wycieczki będzie jak znalazł. 
Sam proces składania tego typu rowerów jest banalnie prosty i zajmuje nie więcej niż dwie minuty. System opiera się na specjalnej dźwigni, którą trzeba pociągnąć w odpowiedni sposób. Po chwili cała konstrukcja będzie gotowa do transportu. 
Mocną stroną rowerów składanych jest ich atrakcyjna cena. Już za około 2 tys. złotych można kupić dobrze wyposażony model. Jeżeli poszukujesz dodatkowego wspomagania, to na rynku znajdziesz również składane rowery elektryczne. Cena wzrasta do około 4 tys. złotych. 
Sprawdź również jaki rower do skakania wybrać!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze składanego roweru? 

Materiał wykonania ramy – to jeden z najważniejszych elementów w każdym rowerze. Rama powinna być wytrzymała, ale również lekka. Stalowe konstrukcje są odporne na uszkodzenia, jednak ich masa jest często zbyt wysoka. Pod tym względem dużo lepiej sprawdzają się ramy aluminiowe. Wytrzymałość idzie w parze ze zdecydowanie niższą wagą. Ramy aluminiowe są stosowane również w standardowych wersjach rowerów górskich, miejskich czy trekkingowych. 
Koła – optymalny rozmiar koła w składanym rowerze wynosi 20 cali. Mniejsze wersje lepiej sprawdzą się w przypadku młodszych użytkowników. Właściwości kół 20-calowych nie są tak dobre jak w większych modelach, jednak do spokojnej, rekreacyjnej jazdy będą one w zupełności wystarczające. Podczas zakupów zwróć także uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Aluminiowe obręcze sprawdzają się najlepiej, ponieważ przy zachowaniu odpowiednio niskiej wagi oferują dobrą wytrzymałość. Podjechanie pod krawężnik nie będzie musiało oznaczać uszkodzenia obręczy i konieczności wizyty w serwisie. 
Napęd – składane rowery mają napęd składający się z siedmiu, ośmiu biegów z tyłu i jednym przełożeniem z przodu. Taka konfiguracja szczególnie dobrze sprawdza się głównie podczas jazdy po płaskich odcinkach. Na mniejszych wzniesieniach siedem biegów powinno sobie poradzić. Jednak na podjazdach o większym nachyleniu rowerzysta może mieć problemy. 
Amortyzacja – w składanych rowerach raczej nie stosuje się amortyzacji, ponieważ ich zastosowanie ogranicza się głównie do jazdy po utwardzonych ścieżkach. Sztywny widelec z przodu to cecha charakterystyczna dla tego typu jednośladów.  
Dodatki – składane rowery są oferowane z kompletem oświetlenia, a także kompletem błotników. Zdarza się również, że w zestawie znajdziemy bagażnik. 
Waga – rowery składane ważą około 12–13 kg. Modele ze stalowymi komponentami mogą być nieco cięższe. Im lżejszy jednoślad, tym łatwiej będzie go przenosić, a to niezwykle ważne. 

Rowery składany – standardowy czy elektryczny? 

Rowery elektryczne zyskują na popularności i taki trend utrzymuje się również w segmencie składanych modeli. Niewielki silnik oferuje dodatkowe wspomaganie, co przydaje się chociażby podczas dojazdów do pracy. Największym minusem rowerów elektrycznych jest ich cena, która oscyluje w granicach 4–5 tys. złotych. Standardowe rowery składane kosztują od około tysiąca nawet do 3 tys. złotych. Wszystko zależy od materiału, z jakiego są wykonane, a także zastosowanego wyposażenia. 

Polecane składane rowery 

BTwin Tilt 500 

Klasyczny rower składany wyróżnia się na tle konkurentów bardzo dobrą jakością wykonania i przystępną ceną. Waga całej konstrukcji wynosi 12,9 kg, co jest bardzo dobrym wynikiem! Dzięki szybkiemu systemowi składania rower będzie gotowy do podróży po zaledwie kilkunastu sekundach. Producent oferuje wieczystą gwarancję na ramę, mostek, widelec oraz kierownicę. To tylko potwierdza, że mamy do czynienia z bardzo solidnym modelem. 

Romet Wigry Classic 

Romet Wigry to kultowy rower, który jest dostępny teraz w zupełnie odmienionej wersji. Rama została wykonana z aluminium 6061, które jest bardzo wytrzymałe i stosunkowo lekkie. Napęd opiera się o piastę Shimano Nexus z wbudowanym systemem zmiany biegów. W sumie do dyspozycji są trzy biegi z tyłu i jedno przełożenie z przodu. Do jazdy po mieście taka konfiguracja jest optymalna. Romet Wigry Classic waży 13 kg i jest oferowany w komplecie z oświetleniem LED. Stosunek jakości do ceny został dobrze zachowany. 

Xiaomi Mi Qicycle EF1 Electric 

Elektryczny rower od Xiaomi wygląda dość nietypowo, ale gwarantujemy, że jest on doskonały do jazdy po mieście. Zastosowany silnik o mocy 250 W może rozpędzić rowerzystę do prędkości 25 km/h. Bateria o pojemności 5800 mAh wystarczy na 45 km jazdy. Aby ułatwić poruszanie, producent przygotował cztery tryby jazdy do wykorzystania w rozmaitych sytuacjach. Całość waży 14,5 kg, co przy silniku elektrycznym jest wynikiem bardzo dobrym. 
Zdjęcie: Envato Elements