Data modyfikacji:

Jaki rower do skakania będzie najlepszy?

Ekstremalne odmiany jazdy na rowerze przyciągają wiele osób głównie ze względu na niezwykłą frajdę, a także widowiskowe ewolucje, które można wykonywać na skateparkach czy przeznaczonych do tego ścieżkach. Podpowiadamy, jaki rower do skakania będzie najlepszy!
jaki rower do skakania

Rodzaje rowerów do skakania  

Rekreacyjna jazda na rowerze nie dla wszystkich jest wystarczająca, dlatego wymyślono nieco bardziej ekstremalne odmiany kolarstwa. Już w latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych swoje początki miał Dirt, czyli skakanie na rowerze ze zbudowanych do tego hopków lub uskoków. Rowerzyści, którzy zaczęli skakać, zauważyli, że samo przebywanie w powietrzu jest tylko pierwszym krokiem. Skoki zaczęły być wzbogacane przez rozmaite ewolucje. Do najpopularniejszych można zaliczyć Backflip, czyli salto rowerem do tyłu, barspin – obrót kierownicy o 360 stopni, czy superman polegający na zrobieniu charakterystycznej pozycji superbohatera w locie. To oczywiście tylko kilka przykładów, ponieważ lista trików jest znacznie dłuższa. Rynek rowerowy rozwija się bardzo prężnie, dlatego w sklepach nie znajdziemy wyłącznie jednego rodzaju rowerów przeznaczonego do skakania. Zobacz, jakie jednoślady cieszą się aktualnie największą popularnością.  

Rowery typu dirt/street  

To rowery zaprojektowane wyłącznie z myślą o skakaniu. Górna rura ramy jest możliwie maksymalnie obniżona, tak aby wykonywanie ewolucji nie było problematyczne. Z racji wykonywanych ewolucji siedzenie na takim rowerze jest wykluczone, dlatego raczej nie sprawdzi się on do podjeżdżania pod górę.  
Rower do dirtu charakteryzuje się kołami w rozmiarze 24 lub 26 cali, a także przednim amortyzatorem o skoku do 130 mm. Taka konfiguracja znacznie ułatwia wybijanie z przeszkód, a także wykonywanie poszczególnych ewolucji w powietrzu. Rowery dirtowe są również nazywane streetowymi, ponieważ świetnie odnajdują się podczas pokonywania rozmaitych przeszkód w mieście. Popularną dirtówką można również wjechać na skatepark. Rowery typu dirt mogą być także używane na pumptrackach, czyli torach z muldami.  

Rowery typu BMX 

Zastosowanie rowerów typu BMX jest niemal identycznie, jak tych przeznaczonych do dirtu i streetu. Dodatkowo są one wykorzystywane do BMX Racingu, czyli wyścigów na zaprojektowanych torach z przeszkodami. Konstrukcja BMX-a jest bardzo prosta. Podstawą jest niewielka rama, sztywny widelec oraz 20-calowe koła. Kompaktowe rozmiary powodują, że wykonywanie ewolucji jest dużo łatwiejsze. Nawet początkujący rowerzyści podczas jazdy na BMX-ie z łatwością nauczą się podstawowych trików. Poderwanie dwóch kółek w powietrze nie stanowi większego problemu. BMX nie nadaje się do codziennej rekreacyjnej jazdy.  

Rowery typu freeride/downhill  

Skakanie na rowerze nie musi ograniczać się wyłącznie do specjalnych torów czy usypanych hopków. Freeride i downhill to odmiana kolarstwa górskiego, która polega na zjazdach po bardzo trudnych trasach, gdzie znajdują się korzenie, kamienie, a także rozmaite uskoki. Na tego typu sprzęcie można skakać z tzw. dropów, czyli mniejszych lub większych przepaści. Jako że jazda jest niezwykle wymagająca, to rower musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim musi mieć on wzmocnioną ramę z pełnym zawieszeniem, czyli amortyzatorem z przodu o skoku nawet 200 mm, jak i amortyzatorem z tyłu. Dodatkowo stosowane są 26 lub 27,5-calowe koła ze wzmocnionymi obręczami. Solidne materiały wpływają na wagę całej konstrukcji, która może wynosić nawet 20 kg! Jeśli szukasz roweru do skakania i jazdy w ekstremalnych warunkach, to taki sprzęt jest doskonałym wyborem.  

Rowery typu enduro  

Rowery typu enduro od kilku lat cieszą się ogromną popularnością głównie ze względu na to, że czerpią rozwiązania z klasycznych rowerów górskich, dirtowych i downhillowych. Pełnozawieszona rama jest wyposażona w amortyzator przedni o skoku do 150 mm. Koła 27,5 lub 29-calowe gwarantują stabilność nawet w trudnym terenie. Geometria rowerów enduro została zaprojektowana tak, aby była możliwość podjeżdżania pod górę, a także efektywnego zjeżdżania z okazyjnym skakaniem. Ogromna wszechstronność sprawia, że rower enduro odnajdzie się na górskich ścieżkach, a także wyznaczonych trasach z przeszkodami.  

Jaki rower do skakania będzie najlepszy?  

Jeśli szukasz typowego roweru do skakania, to zwróć uwagę na dirtówkę lub BMX-a. Wszystko jest uzależnione od tego, jakie ewolucje chcesz wykonywać. Jeśli oprócz skakania chciałbyś poczuć adrenalinę na trudnych szlakach podczas zjazdu, to rower downhillowy lub freeride będzie idealny. Kompromisem pomiędzy wcześniej wymienionymi jest rower enduro, który stanowi najlepszy wybór dla niezdecydowanych. Jeśli z czasem nie będziesz chciał skakać na rowerze, to enduro nadal pozwoli na jazdę po ścieżkach!  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru do skakania?  

W przypadku rowerów do skakania waga schodzi na dalszy plan, ponieważ liczy się wytrzymałość. Warto więc wybierać aluminiowe komponenty, które są dodatkowo wzmocnione. Jeśli chodzi o amortyzator, to do skakania w rowerze dirtowym powinien mieć on skok przynajmniej 100 mm. W przypadku enduro wartość wynosi maksymalnie 150 mm, natomiast w downhillowych sprzętach optymalnie widelec powinien mieć 180-200 mm skoku. Przy rowerach do skakania nie warto oszczędzać. Sprzęt musi być niezawodny, dlatego staraj się wybierać modele z nieco wyższej półki od renomowanych producentów.  

Pamiętaj! Bezpieczeństwo jest najważniejsze!  

Ekstremalna jazda na rowerze wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Pamiętaj, aby na wyposażeniu mieć kask, a w razie potrzeby również ochraniacze. Jeśli zamierzasz jeździć po trudnych szlakach z kamieniami i innymi przeszkodami, to zaopatrz się w kask z pełną szczęką typu full face.  
Zdjęcie: Envato Elements