Data publikacji:

Rodzinna wyprawa rowerowa – jak ją zorganizować?

To na ile sprawnie przygotujemy i zaplanujemy rodzinną wyprawę rowerową przełoży się na satysfakcję z wycieczki i pozwoli nam oderwać się oraz odpocząć od codziennych zajęć. Dobrej organizacji wymaga nie tylko dłuższy wyjazd, ale również jednodniowy wypad za miasto.

Aby wycieczka rowerowa nie okazała się przykrym doświadczeniem, które skutecznie może zniechęcić poszczególnych członków rodziny do kolejnych eskapad, przede wszystkim ustalmy, czy wszyscy mamy ochotę na aktywny wypoczynek oraz czy dysponujemy odpowiednim sprzętem. Przed wyjazdem warto zrobić przegląd rowerów pod kątem dostatecznego napompowania opon, sprawności hamulców, świateł, przerzutek, kierownicy, itp. Jeśli brakuje nam jednośladów, konieczna może okazać się wizyta w sklepie lub wypożyczalni. Przy jednodniowych wypadach za miasto można skorzystać z miejskich rowerowni. W przypadku, gdy jednym z wycieczkowiczów jest małe dziecko, które jeszcze samodzielnie nie umie poruszać się na rowerze, należy zaopatrzyć się w specjalny fotelik lub tzw. przyczepkę.

Wybierając konkretną trasę należy wziąć pod uwagę możliwości kondycyjne poszczególnych członków rodziny i odpowiednio dopasować jej trudność. Należy mieć przynajmniej ogólny zarys trasy, aby uniknąć sytuacji, gdy stajemy w obliczu sporu, o to w którą stronę dalej jechać. W przypadku rekreacyjnego wypadu za miasto warto wyznaczyć drogę biegnącą z dala od zatłoczonego centrum i ruchliwych dzielnic. W rozkładzie jazdy powinny zostać uwzględnione postoje na posiłek czy wizyty w toalecie. Dobrze, aby wyprawa rowerowa przewidywała jakąś atrakcję, np. piknik nad jeziorem, zwiedzanie zabytkowej okolicy czy wizytę w wesołym miasteczku.

W przypadku kilkudniowej wyprawy niezbędne będzie ustalenie sposobu nocowania – pod namiotami, w schroniskach, itp. Niezbędne jest wcześniejsze rozeznanie trasy pod kątem możliwości noclegu oraz zdobycie informacji np. na temat opłat za pobyt czy wolnego miejsca.

Autor: Sylwia Stwora