Data publikacji:

Ranking przerzutek Shimano. Jakie przerzutki Shimano są najlepsze?

Rynek rowerowy rozwija się dynamicznie, czego żywym dowodem są zatłoczone trasy rowerowe. Obecnie jednak producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to lepszego sprzętu, który zagwarantuje nam szybszą, bardziej komfortową i bezpieczniejszą jazdę. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku osprzętu, jakim są przerzutki. Najpopularniejszy wybór wśród kolarzy to oczywiście Shimano. Jak dobrać odpowiedni osprzęt do swojego roweru? Poniżej przyjrzymy się rodzajom przerzutek Shimano i spróbujemy dobrać odpowiedni model do naszego roweru. Sprawdzimy też ranking przerzutek Shimano.
ranking przerzutek shimano

Jaka działa przerzutka rowerowa? Czemu jest tak ważna?

Przerzutki są jednym z podstawowych elementów wyposażenia dobrych rowerów. Obecnie nie montuje się ich tylko w niektórych modelach do jazdy po mieście lub w jednośladach o specjalistycznym przeznaczeniu. Są one nieodłączną pomocą dla cyklistów, ułatwiając im pokonywanie wzniesień oraz jazdę po wymagającym terenie.
Mechanizm przerzutki zamontowany jest na haku tylnego widelca ramy rowerowej i połączony ze sterującymi nim manetkami. Czasem do tego zestawu dochodzi też tzw. przerzutka przednia, w zależności od typu mocowana najczęściej na obejmę lub do ramy.
Przerzutki wpływają na naciągnięcie łańcucha i opór, jaki stawia pedałom roweru. Rozróżniamy dwa rodzaje przerzutek. Bardziej popularne modele zewnętrze przestawiają łańcuch pomiędzy kilkoma tylnymi zębatkami koła. Przerzutki wewnętrzne to bardziej skomplikowany mechanizm oparty o wykorzystanie przekładni planetarnej zbudowanej z pierścieni i zakładek.

Jak poprawnie korzystać z przerzutek?

Niewłaściwie ustawione przerzutki mogą skutecznie utrudnić jazdę. Zmiana biegów leży jednak całkowicie w gestii rowerzysty. Początkujący cykliści są więc często zdezorientowani, zwłaszcza gdy wsiadają na rower sportowy lub górski wyposażony w kompleksowy system przerzutek. Każdy doświadczony miłośnik jednośladów zgodnie potwierdzi jednak, że optymalnego ustawienia biegów należy nauczyć się metodą prób i błędów. Kiedy poznamy możliwości roweru, będziemy w stanie praktycznie bezwiednie zmienić biegi, dopasowując je do prędkości i stylu jazdy, jak i terenu, po jakim się poruszamy.
Rowerowe biegi zmieniamy zazwyczaj, gdy czujemy, że wkładamy za dużo siły w jazdę, a pedały stawiają nadmierny opór. W takich sytuacjach obniżamy bieg. Z drugiej strony, gdy nie czujemy żadnego oporu, naciskając pedały, jest to nieodmienny znak, że powinniśmy podnieść bieg. Odczucia te zmieniają się w zależności od kondycji i siły rowerzysty.
W większości modeli przerzutek ustawianie biegów odbywa się poprzez zmianę pozycji manetki zamontowanej na kierownicy. O tym, który bieg ustawiliśmy, informuje nas mechaniczny wskaźnik numerycznych. Czynność staje się nieco bardziej skomplikowana, gdy jednoślad wyposażony został w przerzutkę przednią i tylną, z której każda połączona jest z inną manetką. Specjaliści zalecają, by nie zmieniać obu biegów równocześnie, a także nie doprowadzać do zbyt dużej rozbieżności pomiędzy biegiem tylnym i przednim, bo może prowadzić to do uszkodzenia łańcucha.
Stanowczo odradza się zmieniania biegów w trakcie postoju roweru, należy przestawiać je wyłącznie podczas jazdy. Eksperci zalecają też, by przygotować odpowiedni bieg tuż przed wjazdem pod górę lub przejazdem przez trudny teren. Jeżeli podczas pokonywania wzniesienia przestawiamy przerzutkę, zmuszeni jesteśmy do włożenia większej siłę w pedałowanie tuż po jej ustawieniu, co może doprowadzić nawet do upadku. Aby nie wystawiać mechanizmu przerzutek na zbyt duże obciążenie, w normalnych warunkach nie powinniśmy też zmieniać jednorazowo kilku biegów jednocześnie.

Przerzutki Shimano – najwyższa jakość jazdy

Shimano to marka, która specjalizuje się w tworzeniu rewolucyjnych rozwiązań w dziedzinie osprzętu rowerowego. Legendarna wręcz firma jest znana nawet tym osobom, które nie do końca zaznajomione są z dziedziną kolarstwa. Z każdym rokiem Shimano przygotowuje dla swoich klientów coraz to nowe rozwiązania, znacznie zmieniające jakość jazdy na rowerze.
Spośród wielu klas i rodzajów przerzutek, praktycznie każdy może dobrać coś, co całkowicie spełni zarówno nasze oczekiwania, jak i będzie kompatybilne z naszym jednośladem. Ilość sprzętu oferowanego przez firmę Shimano może zniechęcać – nic dziwnego, firma zdecydowała się na stworzenie całkiem zmyślnej hierarchii osprzętu. Do wyboru mamy osprzęt dla osób początkujących, zaawansowanych oraz zawodowców. W zależności od naszego doświadczenia, budżetu i roweru, z pewnością dobierzemy przerzutki i inny osprzęt, który przeniesie naszą jazdę na zupełnie inny poziom.

Dlaczego przerzutki Shimano są tak popularne?

Czy świat osprzętu, a dokładnie przerzutek, kończy się na marce Shimano? Oczywiście, że nie. Do dyspozycji mamy wiele innych, mniej znanych producentów, którzy specjalizują się w produkcji przerzutek tak samo wysokiej jakości. Czy zatem Shimano to firma, która po sukcesie w przeszłości ogranicza się jedynie do odcinania kuponów? Absolutnie nie.
Firma Shimano działa na rynku już od 100 lat. Zaczęła swoją działalność 1921 roku, a z czasem udało jej się wyspecjalizować w kilku wąskich obszarach, w tym w przerzutkach. Od lat już wszystkie produkty firmy Shimano charakteryzują się niesamowitą jakością, która gwarantowana jest poprzez wybór najlepszych materiałów i stosowanie nowoczesnych technologii produkcji.
Wśród wielu producentów osprzętu rowerowego przyjęło się dzielić ich na tych, którzy oferują produkty jedynie dla grupy amatorów albo zawodowców. W tym aspekcie Shimano również jest firmą rewolucyjną. Firma oferuje osprzęt zarówno dla osób, które kolarstwem zajmują się hobbystycznie, jak i dla tych, które jeżdżą zawodowo. Bez względu na grupę przerzutek, wszystkie są znane ze swojej żywotności.

Jakie główne rodzaje przerzutek Shimano możemy wymienić?

Mnogość wariantów dostępnych przerzutek jest naprawdę trudna do ogarnięcia przez osobę, która nie interesuje się tematem, a chce dobrać odpowiedni osprzęt do swojego roweru. Rozróżnienie przerzutek powinno przede wszystkim przebiec ze względu na rodzaj zastosowania do konkretnego typu roweru:
  • rowery trekkingowe – modele przerzutek, które świetnie wpasują się w konstrukcje dobrego roweru trekkingowego, to tak naprawdę nieznacznie zmodyfikowany osprzęt, powszechnie występujący w klasycznych góralach;
  • rowery MTB – rowery górskie ze względu na specyfikę jazdy muszą mieć dostęp do najwyższej jakości wytrzymałych przerzutek. Tylna to podstawa, która w zależności od typu napędu może być montowana w asyście przerzutki przedniej;
  • rowery szosowe – przerzutki o znacznie bardziej delikatnej budowie, przez co różnią się znacznie od modeli przerzutek znanych z MTB.

Ranking przerzutek Shimano – który produkt do jakiego roweru?

Podział przedstawiony powyżej to bardzo ogólnikowo potraktowany temat. Wśród najbardziej znanych propozycji Shimano możemy znaleźć przerzutki, które dowolnie możemy dostosowywać w zależności nie tylko od typu roweru, jaki posiadamy, ale też od naszego stylu jazdy, budżetu, doświadczenia i innego osprzętu, w który jednoślad jest wyposażony. Poniżej postaramy się opisać najważniejsze grupy przerzutek Shimano.
  • Shimano Alivio – to przerzutki, które są kierowane do raczej zaawansowanych rowerzystów, którzy swoich przygód kolarskich doświadczają na rowerach MTB. Jest to niezwykle wytrzymały sprzęt, który bez problemu poradzi sobie w bardzo trudnym terenie. Grupa Alivio jest ceniona za wyjątkowo korzystną relację ceny do jakości.
  • Shimano Tourney – świetna propozycja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rowerami górskimi. Jest to najtańsza grupa przerzutek, które świetnie nadadzą się do jazdy mało ryzykownej.
  • Shimano Altus – seria Altus to wciąż rowery górskie, jednak te przerzutki mogą być z powodzeniem stosowane również w innych typach rowerów. Wdrożona w projektowanie tej serii technologia Shadow (chowa osprzęt, minimalizując ryzyko uszkodzenia) stawia tę grupę ponad wcześniej opisanym Shimano Tourneyt.
  • Shimano Acera – to droższa i bardziej zaawansowana wersja Shimano Altus. Cena przerzutek nie powinna przekroczyć 2500 złotych, choć wciąż jest to sprzęt dla osób zajmujących się jazdą amatorską.
  • Shimano Nexus – to z kolei grupa dedykowana rowerom miejskim. Planetarne przerzutki, które mogą wystąpić zarówno z 7, a nawet 8 przełożeniami. Shimano Nexus jest szczególnie polecany ze względu na bardzo dużą odporność i długą żywotność osprzętu.
  • Shimano XTR – to prawdziwie profesjonalny osprzęt, kierowany głównie do zawodowych rowerzystów górskich. Są to jedne z najlżejszych produktów oferowanych przez Shimano, które jednocześnie odznaczają się wyjątkową wytrzymałością. Jeździmy ryzykownie i intensywnie po najtrudniejszym terenie? To wybór dla nas.
  • Shimano SLX – to uniwersalny typ przerzutek Shimano, które są wykorzystywane nie tylko w przypadku rowerów MTB, ale też Enduro czy Cross Country. Jest to jednak relatywnie duży wydatek, który z pewnością opłaci się jedynie zawodowcom.

Czy warto sugerować się ceną osprzętu?

Produkty oferowane przez Shimano kierowane są do każdego segmentu klienta. Dlatego też przy wyborze konkretnego modelu przerzutek powinniśmy zwrócić uwagę na nasz styl jazdy, częstotliwość podróży i chęć dalszych inwestycji w rower. Jeśli nasza jazda na rowerze ogranicza się do krótkich wycieczek krajoznawczych raz na tydzień lub rzadziej, kupno osprzętu wartego kilka tysięcy złotych nie ma logicznego uzasadnienia.
Zawsze szukając odpowiednich przerzutek, sugerujmy się ceną, która może niejako naprowadzić nas na grupę produktów bardziej dostosowanych do naszych potrzeb.
Zdjęcie: Envato Elements

Ranking przerzutek Shimano – TOP 10