Przynęty na suma – spinning w rzece
Do połowu suma wykorzystuje się też wędkarstwo spinningowe. Do tego celu wykorzystuje się przynęty spinningowe na suma, takie jak: wahadłówki, woblery, rippery i twistery. Trzeba jednak pamiętać, aby zastosować odpowiedni rozmiar. W przypadku połowu suma stosuje się XL.
Sztuczne przynęty na suma pracują agresywnie, a jak wiadomo, sum jest drapieżnikiem, a więc jest wysoce prawdopodobne, że gdy usłyszy hałas emitowany przez przynętę, ruszy za nią w pogoń. Skuteczne są także baryłki, które mocno pracują. Dzięki temu prawdopodobieństwo złowienia suma jest wyższe. Nie powinny być one jednak mniejsze niż 10 cm, gdyż nie będą dla tej ryby atrakcyjne.
Warto także zwrócić uwagę na formę, np. woblerów, które najlepiej wykorzystywać w rzekach o dużym uciągu, gdyż nie stawiają one oporu, szczególnie jeżeli wybierzecie wariant o smukłym korpusie. Choć odpowiednio dobrany wobler sprawdzi się także w innych wodach. Trzeba tutaj wiedzieć, że sumy uwielbiają miejsca przyciemnione i często żerują w wodach, gdzie krzaki bądź gałęzie znajdują się pod powierzchnią tafli wody. Tam zazwyczaj mają swoje kryjówki. Innymi przynętami ciężko byłoby dotrzeć w tak trudno dostępne miejsca. Zatem woblery sprawdzą się tutaj idealnie.
Ciekawą nowością jest elektryczny żywiec, a więc rybka posiadająca akumulator. Żywiec został zaprogramowany tak, aby symulować ruchy prawdziwej ryby. Dzięki temu sum będzie chciał podjąć za nią pogoń. Jednak część wędkarzy do takich nowości podchodzi z rezerwą, uważając, że lepiej wykorzystać naturalne przynęty.
Niewątpliwie obie formy nęcenia suma są bardzo skuteczne. Zatem możesz wypróbować obie i zdecydować, jaka będzie według ciebie najlepsza przynęta na suma.