Data modyfikacji:

Przynęta na suma – jaką wybrać?

Łowiąc ryby w wodach PZW, trzeba przestrzegać wymiarów oraz okresów ochronnych poszczególnych gatunków ryb. W przypadku suma jego wymiar ochronny to 70 cm, a okres ochrony przypada od 1 listopada do 30 czerwca. Oznacza to, że już od 1 lipca można łowić tę rybę. Warto jednak wiedzieć, jaka przynęta na suma będzie odpowiednia, wszak nie tak łatwo go złowić.
przynęta na suma

Nęcenie suma to podstawa

Wybór właściwej przynęty na suma ma znaczący wpływ na udany połów. Warto na samym początku wiedzieć, że choć sumy nie są wybredne, to jednak są bardzo ostrożne, dlatego ich złowienie wcale nie jest łatwe.

Bardzo skuteczne wydają się martwe rybki, które należy wcześniej ponacinać. Dzięki temu ich zapach jest bardziej intensywny i szybciej dotrze do suma. Warto jeszcze wypchać je korkiem bądź też użyć malutkiego pelletu, dzięki temu będą unosiły się nad wodą.

Skuteczne wydają się też rosówki, czyli malutkie dżdżownice. Wystarczy je umieścić bezpośrednio na haku i już można spróbować połowu suma. W przypadku nęcenia suma należy pamiętać, że im zapach jest mocniejszy, tym może bardziej zaciekawić rybę. Dlatego doświadczeni wędkarze stosują też podroby, a dokładnie wątrobę, wieprzową, wołową lub drobiową. Można zdecydować się na tę świeżą bądź nawet kilkudniową.

Przynęta na suma z gruntu – co warto wybrać?

Wbrew pozorom suma można złowić nie tylko w nocy, lecz także w ciągu dnia, przy czym trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż ta ryba, nim połknie przynętę, podpływa i cofa się, sprawdzając, czy jest bezpiecznie. Można łowić ją na spławik, jednak w tym przypadku należy pamiętać, aby zastosować mocne wędzisko, wytrzymały kołowrotek oraz duży hak. W przypadku łowienia z gruntu można zastosować przynęty typu żywa ryba bądź też martwa. Pęk rosówek także doskonale się sprawdza. Można tutaj kupić także gotową przynętę na suma z gruntu.

Świetnie sprawdza się granulat na bazie mączki rybnej oraz suszonej krwi. Taki pellet ma bardzo dużą zawartość składników zwierzęcych, dzięki temu emituje intensywny zapach, a to przyciąga sumy. Można także wybrać zanęty uniwersalne, które posiadają w swoim składzie atraktory zapachowe. Dzięki temu są bardziej atrakcyjne dla tej ryby. Stosuje się również zanęty karpiowate. Mają one drobną gramaturę i dobrą kleistość. Wystarczy tylko dodać do nich odpowiednie składniki nęcące typu surowa wątróbka, by uzyskać pożądany efekt, czyli zanęcić suma.

Przynęty na suma – spinning w rzece

Do połowu suma wykorzystuje się też wędkarstwo spinningowe. Do tego celu wykorzystuje się przynęty spinningowe na suma, takie jak: wahadłówki, woblery, rippery i twistery. Trzeba jednak pamiętać, aby zastosować odpowiedni rozmiar. W przypadku połowu suma stosuje się XL.

Sztuczne przynęty na suma pracują agresywnie, a jak wiadomo, sum jest drapieżnikiem, a więc jest wysoce prawdopodobne, że gdy usłyszy hałas emitowany przez przynętę, ruszy za nią w pogoń. Skuteczne są także baryłki, które mocno pracują. Dzięki temu prawdopodobieństwo złowienia suma jest wyższe. Nie powinny być one jednak mniejsze niż 10 cm, gdyż nie będą dla tej ryby atrakcyjne.

Warto także zwrócić uwagę na formę, np. woblerów, które najlepiej wykorzystywać w rzekach o dużym uciągu, gdyż nie stawiają one oporu, szczególnie jeżeli wybierzecie wariant o smukłym korpusie. Choć odpowiednio dobrany wobler sprawdzi się także w innych wodach. Trzeba tutaj wiedzieć, że sumy uwielbiają miejsca przyciemnione i często żerują w wodach, gdzie krzaki bądź gałęzie znajdują się pod powierzchnią tafli wody. Tam zazwyczaj mają swoje kryjówki. Innymi przynętami ciężko byłoby dotrzeć w tak trudno dostępne miejsca. Zatem woblery sprawdzą się tutaj idealnie.

Ciekawą nowością jest elektryczny żywiec, a więc rybka posiadająca akumulator. Żywiec został zaprogramowany tak, aby symulować ruchy prawdziwej ryby. Dzięki temu sum będzie chciał podjąć za nią pogoń. Jednak część wędkarzy do takich nowości podchodzi z rezerwą, uważając, że lepiej wykorzystać naturalne przynęty.

Niewątpliwie obie formy nęcenia suma są bardzo skuteczne. Zatem możesz wypróbować obie i zdecydować, jaka będzie według ciebie najlepsza przynęta na suma.
Autorka: Justyna Dot