Data modyfikacji:

Jaka przynęta na jesiotra?

Wędkujesz, ale nigdy nie udało ci się złowić jesiotra? To trudne zadanie, bo ryba ta jest coraz rzadsza w naturalnym środowisku. Warto próbować, bo przygoda z jesiotrem może być niezapomniana. Możesz zwiększyć szansę złapania jesiotra, dobierając odpowiednią przynętę. Jaka przynęta na jesiotra będzie odpowiednia? Podpowiadamy.
przyneta na jesiotra

Jesiotr jest niesamowitą rybą, która w naszym środowisku naturalnym występuje rzadko, choć nie znaczy to, że ryba zniknęła całkowicie z naszych rzek. Sam wygląd jesiotra może budzić zdumienie i kojarzy się bardziej z rybą z wystawy w muzeum niż okazem, który możemy złowić w naszych wodach. Ma podłużne, wrzecionowate, szaro-czarne ciało z widocznym długim „nosem” i wąsikami w okolicach pyska, który jest umiejscowiony na dole. Zamiast łusek ma kilka rzędów tarczek kostnych, a tułów w przekroju jest pięciokątny. Jesiotr jest rybą dwuśrodowiskową (anadromiczną), oznacza to, że może występować zarówno w wodach słodkich, jak i słonych. Jesiotr odbywa wędrówkę w górę rzeki – pod prąd. Większość życia spędza w wodach słonych, a do rozmnażania przystępuje w wodach słodkich. Młode ryby następnego pokolenia wracają do wody słonej. Dzięki hodowli i systematycznemu zarybianiu pomału powraca na nasze łowiska rzeczne. W czasach przedwojennych jesiotr występował często nawet w Wiśle w okolicach Warszawy, a gazety często donosiły o okazach o wadze nawet do 80 kilogramów złowionych w okolicach Warszawy i sprzedawanych na targu pod halą Mirowską. Dziś prawdopodobne może być spotkanie jesiotrów w Wiśle w okolicach Torunia i Płocka.

Jesiotr słynie także z jednego z najbardziej poszukiwanych przysmaków – z kawioru. Ikra otrzymywana od jesiotrów rosyjskich i bieługi z Morza Czarnego i Kaspijskiego to kawior najdroższy na świecie. Jesiotra hoduje się właśnie dla kawioru – nie zabija się, a podaje hormony i obserwuje na USG, kiedy ryba wytworzy ikrę, a następnie wyciska się ją z niej, a rybę puszcza wolno. Współcześnie największymi producentami kawioru są Stany Zjednoczone, Iran i Azerbejdżan.

Jaka przynęta na jesiotra? O intensywnym zapachu

Złowienie jesiotra żyjącego dziko w naszych rzekach jest zazwyczaj przypadkowe i ma miejsce przy okazji „zasiadki” na inne gatunki ryb. Co może zanęcić jesiotra? W zasadzie jest on wszystkożerny, a w zależności od środowiska żywi się drobnymi skorupiakami, pijawkami, ślimakami, małymi rybami, ale potrafi też zjadać ikrę innych ryb, nie pogardzi także rosówką, białymi robakami oraz wątrobą drobiową. Jak większość ryb żyjących na głębokich wodach, jesiotry mają doskonały węch, ale zapach przynęty, którą wybierzesz, powinien być jak najbardziej intensywny.

Przynęta na jesiotra – najlepsze zapachy dla drapieżników

Dzięki hodowli i sztucznemu zarybianiu możemy coraz częściej trafić na tę piękną i tajemniczą rybę. W Polsce mamy sporo łowisk komercyjnych, w których można złowić jesiotra. Łowienie jesiotra może sprawić dużo radości i zapewnić spektakularne doznania podczas wyciągania go z wody. Jesiotr jest bardzo silną rybą, dlatego złowienie go wspominane przez wędkarzy bywa jako prawdziwa akcja. Szukaj ryby w głębszych obszarach zbiornika, w którym łowisz, ponieważ jesiotr lubi chłodną wodę. W sztucznych hodowlach są one karmione zwykle tą samą karmą, co reszta ryb w zbiorniku, dlatego na łowiskach możemy stosować te same przynęty, co na inne ryby. Jednak najbardziej skuteczne będą kulki proteinowe o zapachu i smaku rybnym oraz mięsnym, pellet i rosówki. Możemy także próbować łowić na przynętę z wątrobą drobiową.

Jaki sprzęt do łowienia jesiotra?

Przynęta na jesiotra powinna być zamocowana na odpowiednio mocnym sprzęcie, zwłaszcza jeśli na łowisku przytrafią ci się większe sztuki. Główną metodą połowu będzie metoda gruntowa, a najlepsza wędka to ta mocna, do 200 gram wyrzutu, zaś linka powinna mieć rozmiar pomiędzy 0,22 mm a 0,30 mm. Dobierz jeszcze haki – najlepsze będą kute, w rozmiarze 2/0. Jeśli dobierzesz dużą przynętę, wędka, link i hak muszą być także mocniejsze, duży powinien być też kołowrotek – dobrym wyborem będzie rozmiar 4000/5000.
Autor: Agnieszka Jastrzębska