Data modyfikacji:

Jaki namiot kupić? Jak wybrać odpowiedni?

W czasie biwaku czy górskiej wyprawy namiot posłuży jako miejsce do relaksu i snu, schowek na rzeczy oraz schronienie przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi i nieznośnymi komarami. Czym kierować się wybierając namiot i jaki kupić? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Jeśli wypoczynek na łonie natury, to koniecznie pod namiotem. Sprawdź, czym kierować się podczas jego wyboru – warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, które zadecydują o jakości relaksu pod chmurką.

Jaki namiot wybrać?

Jaki namiot kupić, by nie żałować decyzji? Jakie powinien mieć udogodnienia? Na początek weź pod uwagę kilka najważniejszych kryteriów:

  • Kolor – najlepszy będzie neutralny i w barwach zbliżonych do tych występujących w naturze – zielony, szary, brązowy. Jaskrawe kolory mogą przyciągać insekty. Zielony namiot będzie zlewał się z otoczeniem – co może być zaletą, jeśli np. rozbijesz się na dziko – namiot nie będzie zwracał uwagi.
  • Łatwość rozkładania. Z rozłożeniem namiotu powinien poradzić sobie każdy, nawet ktoś, kto robi to pierwszy raz w życiu. Łatwość rozkładania namiotu istotna jest zwłaszcza podczas złej pogody – im szybciej powstanie schronienie, tym lepiej. Warto też rozważyć zakup praktycznego namiotu samorozkładającego się.
  • Przedsionek – namiot powinien go mieć, nawet ten mały. To praktyczne miejsce – można w nim zostawić buty, plecaki, prowiant, a jeśli jest przestronny, to w razie deszczu zmieści się w nim kuchenka.
  • Kieszenie – a także praktyczne haczyki i poręczne mocowania, dzięki którym życie w namiocie będzie wygodniejsze. Haczyki umożliwią zamocowanie lampy lub powieszenie ubrania.
  • Lekka konstrukcja. Im mniej waży namiot, tym lepiej. Najlżejsza konstrukcja powinna być wykonana z lekkiego włókna szklanego lub z aluminium.

Decydując się na zakup namiotu, odpowiedz też sobie na następujące pytania:

Za ile kupić namiot?

Podstawową kwestią, którą należy rozważyć przed zakupem namiotu, są warunki, w jakich będziemy go użytkować oraz kwota, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup sprzętu. Jeśli zależy nam na pełnej ochronie i komforcie, należy zainwestować w wysokiej jakości produkt, a to wiąże się z wyższymi kosztami.

Dla ilu osób kupić namiot?

W dalszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytania, ile osób będzie z niego korzystało oraz czy będziemy się przemieszczać, a jeśli tak, to w jaki sposób, co automatycznie przełoży się na wybór konstrukcji namiotu. Dostępne są zarówno namioty 3 osobowe, dwuosobowe jak i dla większej ilości osób.

Znając swoje preferencje, zakup zaczynamy od wyboru modelu. Na rynku znajdziemy namioty dwuspadowe tzw. chatki, które ze względu na swoje duże gabaryty, ciężar i małą stabilność są niepraktyczne. Dodatkowo rozłożenie takiego namiotu jest bardzo czasochłonne. Typ tunelowy jest lekki, stabilny i łatwy do rozstawienia. Ponadto zapewnia sporo przestrzeni i posiada dobrą wentylację. Praktycznym wyborem może być tzw. igloo.

Jaki namiot dla rodziny i na samotną wyprawę pieszą? Czyli: kto będzie używał namiotu?

O wyborze namiotu powinno decydować jego przeznaczenie. Kto będzie z niego korzystał i w jakich warunkach? Planujesz wyjazd z rodziną, solo, będzie to wyprawa piesza, rowerowa czy może zimowa wyprawa w góry?

Jaki powinien być namiot rodzinny?

Namiot dla rodziny powinien być wysoki na tyle, by gwarantował swobodę ruchów także najwyższym członkom rodziny. Powinien mieć przedsionek i sypialnię, a w dużych namiotach wydzielone są nawet dwie oddzielne komory do spania. Namiot rodzinny nie musi być lekki, bo zazwyczaj wieziony jest samochodem. Musi być za to wygodny, wodoodporny i dobrze izolujący.

Jaki wybrać namiot turystyczny?

Namiot turystyczny – wybierz ten namiot, jeśli planujesz pieszą lub rowerową wędrówkę. Namiot turystyczny jest lekki i sprawdzi się także na kajakach. Warto jednak pamiętać, że małe namioty są mniej komfortowe, często nie maja przedsionków i właściwie służą tylko do spania. Są niskie i krótkie.

Namiot ekspedycyjny - czyli jaki?

Namiot ekspedycyjny – to namiot przeznaczony do ekstremalnych warunków, np. górskich mrozów. Ma odporną konstrukcję i wyższą wodoodporność, niż namioty turystyczne. Mało waży, zazwyczaj mniej niż 3 kg.

Znając swoje preferencje zakup zaczynamy od wyboru modelu. Na rynku znajdziemy namioty dwuspadowe tzw. chatki, które ze względu na swoje duże gabaryty, ciężar i małą stabilność są niepraktyczne. Dodatkowo rozłożenie takiego namiotu jest bardzo czasochłonne. Typ tunelowy jest lekki, stabilny i łatwy do rozstawienia. Ponadto zapewnia sporo przestrzeni i posiada dobrą wentylację. Praktycznym wyborem może być tzw. iglo.

Z czego powinien zrobiony być namiot?

Kolejny element to materiał, z którego wykonano tropik i podłogę namiotu. Przede wszystkim powinien być nieprzemakalny. Parametr ten określa, jaką wysokość słupa wody jest w stanie wytrzymać 10 centymetrów kwadratowych tkaniny. Zgodnie z normami DNI namiot powinien posiadać wodoszczelność tropiku na poziomie minimum 1500 mm słupa wody.

Zgodnie ze specjalistycznymi normami namiot powinien posiadać wodoszczelność tropiku na poziomie minimum 1500 mm słupa wody. Najlepiej jednak sięgać po modele przekraczające 2000 mm lub posiadające membrany typu Goretex. Warto zwrócić uwagę również na stopień ochrony przed promieniowaniem UV.

Warto pamiętać, że namiot z tropikiem jest oczywiście bardziej przyjazny i bezpieczny w razie deszczu, niż namiot bez osłony. Można też dokupić oddzielny tropik. Wodoodporna musi też być podłoga. Zwróć uwagę, by szwy namiotu były laminowane nieprzemakalnym materiałem – wówczas woda nie przedostanie się przez małe otwory powstałe podczas szycia namiotu.

Dodatkowo naszą uwagę powinna przykuć liczba wejść, przekładająca się na poziom wentylacji namiotu – latem w namiocie przydaje się wietrzenie, a także jakość dodatków, m.in. zamków, kieszonek, odblasków itd. Przy wyprawach w góry warto zainwestować w model z fartuchem przeciwśnieżnym, doszytym do tropiku.

Najlepiej jednak sięgać po modele przekraczające 2000 mm lub posiadające membrany typu Goretex. Warto zwrócić uwagę również na stopień ochrony przed promieniowaniem UV. Selaż może być wykonany z włókna szklanego lub lżejszego, ale droższego aluminium.

Dodatkowo naszą uwagę powinna przykuć liczba wejść, przekładająca się na poziom wentylacji namiotu, a także jakość dodatków, m.in. zamków, kieszonek, odblasków, itd. Przy wyprawach w góry warto zainwestować w model z fartuchem przeciwśnieżnym, doszytym do tropiku.

Jaki namiot kupić? Na to zwróć uwagę

Gdy już ustalisz, jak duży i jak zbudowany ma być twój namiot, skup się na jego wyposażeniu. Namiot ma w końcu stanowić substytut twojej sypialni – to ważne, aby był funkcjonalny i wygodny.

  • Wnętrze namiotu

Kupując nowy namiot, zwróć uwagę na jakość „podłogi”. Powinna być solidna i dostatecznie gruba, tak aby odizolować śpiące wewnątrz osoby od ziemi. Podłoga dodatkowo uchroni wnętrze namiotu przed wilgocią, która osiada na ziemi w czasie deszczu.

  • Miejsce do przechowywania

Trzeba przyznać, że w namiocie łatwo o bałagan, zwłaszcza podczas dłuższych wakacji. Najlepsze namioty wyposażone są w kieszonki, a nawet rozbudowane przyborniki. Takie udogodnienia pozwolą ci mieć pod ręką drobiazgi, takie jak telefon czy latarka.

  • Jaki namiot wybrać? Ten z dobrym tropikiem

Wysokiej jakości tropik to absolutna konieczność, jeśli chcesz cieszyć się spokojnym wypoczynkiem w namiocie. To dodatkowa warstwa materiału, która chroni część namiotu przed wilgocią. Regularnie użytkując namiot, raz na jakiś czas warto zaimpregnować tropik z wykorzystaniem specjalnego preparatu.

  • Mocowanie namiotu, czyli śledzie i linki

Trzeba zadbać również o to, by twój namiot nie odleciał podczas większych podmuchów wiatru. Do tego służą linki oraz śledzie. Elementy te łączą się ze sobą nawzajem, stabilizując konstrukcję.

Śledzie powinny być dopasowane do rodzaju podłoża, na którym będzie ustawiony namiot. Te masywne i ciężkie doskonale sprawdzają się na grząskim terenie, z kolei lekkie śledzie w postaci ostrych szpilek przymocują namiot do twardej i zbitej ziemi.

A może namiot, który sam się rozkłada?

W sklepach internetowych znajdziesz lekkie i kompaktowe namioty, które rozkładają się „same” w kilka sekund – wystarczy wyjąć je z pokrowca. To świetne rozwiązanie dla osób, które poszukują namiotu na weekendowe wyjazdy. Samorozkładające się namioty są bowiem zazwyczaj niewielkie, przeznaczone maksymalnie dla dwóch osób.

Innym wynalazkiem, który warto znać, jest namiot dmuchany – niemal całkowicie pozbawiony metalowych elementów.

Jaki namiot wybrać? Najlepiej taki, który będzie dopasowany do miejsca, w którym planujesz wypoczywać, warunków atmosferycznych i długości urlopu. Pamiętaj o naszych wskazówkach, a biwakowanie będzie czystą przyjemnością.

Autor: Marta Błeszyńska
Autor: Joanna Stanuch, Agnieszka Jastrzębska