Data modyfikacji:

Pomysł na weekend dla pasjonata motoryzacji – wyprawa w Bieszczady

Zbliża się weekend, a ty zastanawiasz się, jaki zakątek Polski warto odwiedzić na motorze? Wybierz się w Bieszczady. Na Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej czeka na ciebie blisko 150 km trasa i kilka miejscowości z licznymi atrakcjami turystycznymi.

Start i koniec w Lesku

Weekendowy wypad miłośnika motoryzacji po Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej zaczynamy od Leska – miejscowości położonej w województwie podkarpackim, uważanej za początek prawie 150 km trasy. Również w miejscu, gdzie toczyła się akcja powieści "Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic" (Zbigniew Nienacki) zakończymy naszą wycieczkę. W Lesku warto zajrzeć do XV-wiecznego Zamku Kmitów, na kirkut – cmentarz żydowski z nagrobkami z 1600 roku oraz ratusza (z wieżą zegarową i herbem właścicieli miasta – rodziny Kmitów) i na leskie źródełka mineralne. Wyjeżdżamy z miasta, kierując się na Glinne.

Zamek w Lesku, fot. lesko.pl

Po drodze miniemy słynny Kamień Leski – pomnik przyrody nieożywionej z piaskowca krośnieńskiego. Kolejnym punktem na naszej trasie jest miejscowość Uherce Mineralne, gdzie warto zobaczyć murowany kościół z 1757 roku, otoczony dwumetrowym murem obronnym z otworami strzelniczymi, rezerwat faunistyczny „Bobry w Uhercach” oraz Ekomuzeum „W krainie bobrów”. Z Uherców zmierzamy do Olszanicy, gdzie możemy podziwiać murowaną cerkiew (1923 rok) i zlokalizowaną obok parawanową dzwonnicę z dzwonem z 1630 roku, a także zespół pałacowo-parkowy z XIX-wiecznym pałacykiem Jordanów. Następnie czekają na nas Ustrzyki Dolne.

Kamień Leski, fot. lesko.pl

Zwiedzamy Ustrzyki i Czarną

W Ustrzykach Dolnych możemy udać się do Muzeum Przyrodniczego, ośrodka Naukowo-Dydaktycznego Bieszczadzkiego Parku Narodowego orazMuzeum Młynarstwa i Wsi, a także podziwiać murowaną cerkiew prawosławną z ikonostasem (1874 rok). Dalej czeka na nas Czarna z Galerią „Barak”, w której mieszczą się prace bieszczadzkich artystów. Na dłużej możemy zatrzymać się w miejscowości Lutowiska, gdzie do zwiedzania mamy kościół neogotycki, Ekomuzeum Trzy Kultury, cerkwisko z cmentarzem unickim, Ośrodek Naukowo – Dydaktyczny BdPN z salą dydaktyczną, punkt certyfikacyjny Bieszczadzkiego Produktu Lokalnego, „Żywy zielnik” – czyli miniarboretum i punkt widokowy, z którego możemy podziwiać góry po stronie ukraińskiej.

Czołg T-34 w centrum Baligrodu, fot. wikipedia.pl

Najwyższy punkt na trasie

Dalej, przemierzając przez Smolnik, Procisne, Stuposiany, Pszczeliny, Bereżki i Ustrzyki Górne, możemy wjechać na Przełęcz Wyżniańską, usytuowaną 890 m n.p.m., skąd rozpościera się widok na pasmo Połoniny Caryńskiej oraz masyw Małej i Wielkiej Rawki. Teraz czas na serpentyny i jazdę przez Berehy Górne oraz Przełęcz Wyżną, gdzie mieści się punkt widowkowy, obelisk poświęcony pamięci Jerzego Harasymowicza oraz pomnik „Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc". Kolejnym punktem na naszej weekendowej trasie motoryzacyjnej jest Kalnica k. Wetliny z rezerwatem „Olszyna łęgowa w Kalnicy” oraz wyciągiem narciarskim w O.W. Bogdanka.

Połonica caryńska, fot. wikipedia.pl

W Przełęczy Przysłupiej możemy zatrzymać się na pstrąga, aby mieć siłę dojechać do Cisnej, w której znajdziemy galerie bieszczadzkich artystów, galerię Czarny Kot oraz Atamanię Ryszarda Szocińskiego. W Habkowicach wjeżdzamy na widokowy przejazd przez Jabłońską Górę i jedziemy do Jabłonek, gdzie stoi m.in. pomnik gen. K. Świerczewskiego. Z kolei miejscowość Bystre posiada obelisk Aleksander Fredry, wyciąg narciarski oraz cmentarz z XVIII w. Końcówka Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej to dwa ważne punkty – Baligród z cmentarzem wojskowy żołnierzy polskich i radzieckich poległych w latach 1944-47, obeliskiem ofiar mordu z 6 sierpnia 1944 roku, czołgiem T–44, Ekomuzeum „W ogniu bieszczadzkiej kuźni” oraz – Hoczew z pomnikiem przyrody „Progi skalne na Hoczewce” i parkiem linowym – Czarcia Góra.

Wielka Pętla Bieszczadzka
Autor: Sylwia Stwora
gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2021-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2021-07-29
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?