Data publikacji:

Pilates a joga – czym się od siebie różnią?

Pilates a joga – czym się od siebie różnią, a w czym są do siebie podobne? Co wybrać? I joga, i pilates niosą pomoc w bólach kręgosłupa. Dla kogo jest odpowiednia joga? Kto powinien ćwiczyć pilates? W artykule odpowiadamy na wiele pytań. W końcu chodzi o jedno – o zdrowie!
Pilates a joga

Pilates – krótka charakterystyka

Pilates to trening, który zawiera elementy jogi, baletu oraz ćwiczeń izometrycznych, które polegają na napinaniu mięśni przez określony czas. Nie jest do niego wymagany specjalistyczny sprzęt (tylko mata do ćwiczeń), ale często używa się różnych akcesoriów, by urozmaicić ćwiczenia (piłki, rollery, taśmy). Pilates opracował niemiecki sportowiec – Joseph Pilates :)
Pilates uelastycznia ciało, rozciąga je oraz wzmacnia mięśnie. Nie powoduje jednak ich nadmiernej rozbudowy. Nie musisz zatem obawiać się, że zaraz wszystkie koszule będą dla ciebie przyciasne w ramionach. Utrzymasz proporcje sylwetki, bo trening pilatesu dba, aby wynik postępu prac nad ciałem widoczny był równomiernie w poszczególnych partiach ciała. Pilates to balsam dla bolącego kręgosłupa, wysmuklenie ciała oraz poprawa przemiany materii. Pamiętaj o wygodnym stroju sportowym!

Joga – charakterystyka i pochodzenie

Joga pochodzi z Indii z okresu około 2 tysięcy lat przed naszą erą. Współcześnie jest to głównie wykonywanie ćwiczeń, które nie wymaga wgłębiania się w filozofię hinduizmu. Ćwiczenia bazują na prawidłowym oddychaniu, zachowaniu równowagi, rozciąganiu i wyciszeniu umysłu. Nie jest wymagany żaden przyrząd, aby wykonywać ćwiczenia. Niemniej jednak współcześni jogini stosują pewne akcesoria, by wspomóc proces doskonalenia ciała.
Co daje joga? Zwiększa świadomość swojego ciała. Przynosi ulgę bolącemu kręgosłupowi. Dodaje energii. Poprawia stan skóry, włosów i paznokci. Przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu.

Joga a pilates – różnice

Podobieństwa już znasz (opisane powyżej jako charakterystyka obu form aktywności fizycznej). Teraz powiemy o różnicach pomiędzy jogą a pilatesem.
  • Ogólnie rzecz biorąc – pilates jest bardziej dynamiczny od większości pozycji, które wykonuje się w jodze (odstępstwa od reguły są – wiadomo).
  • Pilates pozwala spalić większą ilość kalorii podczas treningu.
  • Joga przynosi lepsze efekty, jeśli cierpisz na nadmierne napięcie mięśniowe oraz potrzebujesz duchowego uwolnienia. Joga ma bowiem bardzo pozytywny wpływ na psychikę człowieka. Pozwala głęboko się zrelaksować. W odróżnieniu od pilatesu skupia większą uwagę na kondycji psychicznej, co jest szalenie ważne w dzisiejszych zabieganych czasach. Joga pozwala łagodzić stany nerwowe i lękowe oraz łagodzi stres.
  • Jeśli szukasz ćwiczeń, które wywindują twoją gibkość i elastyczność – zacznij ćwiczyć jogę od podstaw.

Joga czy pilates – co wybrać? Co będzie dla ciebie odpowiednie?

Wybór pomiędzy jogą a pilatesem podyktuj tym, na czym bardziej ci zależy. Postaw sobie pytanie: czego potrzebujesz od ćwiczeń fizycznych? Jakie są twoje zainteresowania w kwestiach aktywności ruchowej? Jakie masz dolegliwości – natury fizycznej i psychicznej? I na tej podstawie wybierz: pilates czy joga.

Dla kogo jest pilates?

  • Dla osób, które chcą schudnąć.
  • Dla osób, które dużo schudły, ale straciły siłę mięśni i chcą ją odbudować. Pilates redukuje nadmiar skóry. Dodaje ciału jędrności.
  • Dla osób w każdym wieku i każdej płci.
Pilates nie jest odpowiedni dla kobiet w ciąży, mam w połogu oraz dla osób po operacjach w okresie rekonwalescencji. Jeśli masz problemy z nadciśnieniem i z sercem, rozpoczęcie ćwiczeń skonsultuj ze specjalistą.

Kto może ćwiczyć jogę?

Wszyscy. Nie ma ograniczeń płci, wieku i sprawności ruchowej. Każdy ćwiczy indywidualnie i dostosowuje asany (pozycje ćwiczeniowe w jodze) do swoich aktualnych możliwości, stopniowo obserwując ich wzrost (przy założeniu treningu jogi przynajmniej dwa razy w tygodniu).
Dla kogo joga?
  • Dla osób zestresowanych, spiętych i nerwowych.
  • Dla osób o niskiej energii życiowej.
  • Dla tych, którzy szukają ukojenia, wyciszenia i uspokojenia skołatanych nerwów.
  • Dla osób, którym trudno jest zapanować nad emocjami.
  • Dla wszystkich, którzy chcą świadomie poznać swoje ciało – jego możliwości psychoruchowe.
  • Dla osób, które pragną zwiększyć elastyczność i mobilność stawów, zwłaszcza kręgosłupa, bioder i nadgarstków.
Niektóre rodzaje jogi nie powinny być wykonywane przez kobiety w ciąży oraz osoby z problemami oddechowymi i dolegliwościami sercowymi. Przez rozpoczęciem ćwiczeń – porozmawiaj o tym ze specjalistą.

Czy można ćwiczyć jogę w ciąży?

Tak – joga w ciąży to doskonały pomysł, choć proces ćwiczeń musi być dokładnie przemyślany pod kątem etapu ciąży, zdrowia rozwijającego się dziecka oraz aktualnego samopoczucia przyszłej mamy.
Joga kobiet w ciąży kierunkuje uwagę przyszłej mamy do wnętrza swojego ciała. Pozwala zrozumieć zmiany, jakie w nim zachodzą. Pogłębia kontakt emocjonalny z dzieckiem.
Joga dla kobiet w ciąży to odpowiednio dobrane asany (pozycje jogi). Najważniejsza jest tu dokładność i właściwy oddech. Ćwiczenia nie mogą być forsujące, dlatego ilość powtórzeń schodzi na plan dalszy. Ćwiczenia jogi ciężarnej są łagodne i radosne, przepełnione wiarą w mądrość natury i zaufaniem do samej siebie.
Jeśli praktykowałaś jogę przed zajściem w ciążę, możesz kontynuować praktykę od pierwszego trymestru. Pamiętaj jednak – tylko niektóre asany dopuszczalne są w tym okresie.
Jeśli zamierzasz zacząć przygodę z jogą i właśnie jesteś w ciąży, zacznij od drugiego trymestru. Trenuj pod okiem uprawnionego instruktora, czyli uczęszczaj na zajęcia dedykowane kobietom ciężarnym.
Co wybrać? Pilates czy joga? To kwestia indywidualnych preferencji. Jedno jest pewne – jeśli nie spróbujesz, to nie będziesz wiedzieć, która forma aktywności fizycznej jest dla ciebie odpowiednia – joga czy pilates.
Zdjęcie: borodai/Envato
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.