Data modyfikacji:

Nieznane oblicza miast – Toruń

Toruń znany jest większości Polaków przede wszystkim z pierników i Mikołaja Kopernika. Te dwie rzeczy przysłaniają nam obraz tego, jak bardzo zróżnicowane jest to miasto. W tym artykule przedstawimy Wam kilka nieznanych miejsc, które zasługują na opisanie.

Nieznane miejsca w Toruniu to miejsca nieszablonowe, których próżno wypatrywać w przewodnikach po największych atrakcjach tego miasta. Z tego powodu nie cieszą się one wielką popularnością, a turyści docierają do nich niezwykle rzadko. To doskonałe rozwiązanie na wycieczkę dla osób, które lubią niecodzienne zwiedzanie i nie przepadają za tłokiem.

Dom Legend Toruńskich

Dom Legend Toruńskich to jedyne miejsce w Europie, które łączy ze sobą interaktywne muzeum i teatr. Wkraczając w jego progi będziesz mógł poznać toruńskie legendy na własnej skórze, ponieważ każdy uczestnik jest osobiście zaangażowany w przedstawienie historii poprzez odgrywanie wyznaczonej mu roli. To wspaniała atrakcja turystyczna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy mogą na chwilę stać się m.in. królem Jagiełło. Dom Legend Toruńskich zapewnia wspaniałą rozrywkę, która łączy ze sobą naukę historii ze świetną zabawą.

Bunkier - Wisła

Bunkier-Wisła to obiekt wybudowany podczas II wojny światowej, który niegdyś miał za zadanie ochronę około setki osób przed nalotami artyleryjskimi. Dziś bunkier służy jako atrakcja turystyczna, która pozwala wczuć się w atmosferę wojny i poczuć ciężki klimat niebezpieczeństwa nadciągającego ze strony wrogich wojsk. Podobnie jak w przypadku Domu Legend, nie możemy niestety zdradzić więcej, ponieważ element zaskoczenia jest kluczowy w tej zabawie.

W Muzeum zobaczymy bogatą kolekcję z podróży Tony'ego Halika.

Muzeum Podróżników imienia Tony’ego Halika

Tony Halik to najsłynniejszy polski podróżnik, który urodził się właśnie w Toruniu przy ulicy Prostej 8. Mężczyzna wraz ze swoją żoną podjął wieloletnią wędrówkę po Azji i Afryce, publikując przy tym wiele reportaży dla cenionych czasopism. W Polsce znany jest głównie z cyklu swoich programów telewizyjnych pod tytułem "Pieprz i Wanilia". Obecnie w miejscu urodzenia Tony’ego Halika otwarte jest Muzeum Podróżników, w którym możemy zobaczyć m.in. argentyński paszport podróżnika, prawo jazdy i dowód osobisty, papiery żeglarskie, liczne nagrody i wyróżnienia, ogrom kart akredytacyjnych Tony'ego oraz wiele, wiele innych. Wszystko to sprawia, że zwiedzając muzeum poczujemy chęć wyruszenia na własne przygody!

Pierogarnia Pod Blaszanym Kotem

Nieznane miejsca w Toruniu to nie tylko obiekty turystyczne do zwiedzania, lecz także niezwykłe lokale gastronomiczne. W tym mieście jest kilka pierogarni, ale jedna z nich wyróżnia się szczególnie, ponieważ posiada własną legendę. W budynku, gdzie obecnie znajduje się lokal, miał niegdyś mieszkać mężczyzna ze swoim kotem. Byli nierozłączną parą, dopóki człowiek nie został wysłany na front. Pewnego upalnego dnia kot wyszedł na dach, by wypatrywać na horyzoncie swojego pana, który nadal nie wracał z wojny. Pod wpływem wysokiej temperatury dach jednak zaczął się topić, a kot przykleił się do niego - i tam pozostał. Dziś turyści mogą rozpoznać lokal po blaszanej figurce na dachu, upamiętniającej wiernego pupila. Smakując pierogi okraszone szczyptą legendy na pewno nie będziecie zawiedzeni!

Autor: Sylwia Stwora
gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
co robić w deszczowy dzień

Co robić w deszczowy dzień? Propozycje: co robić, gdy pada deszcz

2022-05-27
Lato, wakacje i... deszcz? Sobota i niedziela z wichurą i ulewą? W naszej szerokości geograficznej to niestety dość częsta sytuacja pogodowa. Jak kreatywnie zająć czas rodziny w takiej sytuacji? Co oprócz skakania po kałużach robić w deszczowy dzień? Oto 5 sprawdzonych propozycji.
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2021-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2021-07-29
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.