Data modyfikacji:

Nieznane oblicza miast – Toruń

Toruń znany jest większości Polaków przede wszystkim z pierników i Mikołaja Kopernika. Te dwie rzeczy przysłaniają nam obraz tego, jak bardzo zróżnicowane jest to miasto. W tym artykule przedstawimy Wam kilka nieznanych miejsc, które zasługują na opisanie.

Nieznane miejsca w Toruniu to miejsca nieszablonowe, których próżno wypatrywać w przewodnikach po największych atrakcjach tego miasta. Z tego powodu nie cieszą się one wielką popularnością, a turyści docierają do nich niezwykle rzadko. To doskonałe rozwiązanie na wycieczkę dla osób, które lubią niecodzienne zwiedzanie i nie przepadają za tłokiem.

Dom Legend Toruńskich

Dom Legend Toruńskich to jedyne miejsce w Europie, które łączy ze sobą interaktywne muzeum i teatr. Wkraczając w jego progi będziesz mógł poznać toruńskie legendy na własnej skórze, ponieważ każdy uczestnik jest osobiście zaangażowany w przedstawienie historii poprzez odgrywanie wyznaczonej mu roli. To wspaniała atrakcja turystyczna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy mogą na chwilę stać się m.in. królem Jagiełło. Dom Legend Toruńskich zapewnia wspaniałą rozrywkę, która łączy ze sobą naukę historii ze świetną zabawą.

Bunkier - Wisła

Bunkier-Wisła to obiekt wybudowany podczas II wojny światowej, który niegdyś miał za zadanie ochronę około setki osób przed nalotami artyleryjskimi. Dziś bunkier służy jako atrakcja turystyczna, która pozwala wczuć się w atmosferę wojny i poczuć ciężki klimat niebezpieczeństwa nadciągającego ze strony wrogich wojsk. Podobnie jak w przypadku Domu Legend, nie możemy niestety zdradzić więcej, ponieważ element zaskoczenia jest kluczowy w tej zabawie.

W Muzeum zobaczymy bogatą kolekcję z podróży Tony'ego Halika. Fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek

Muzeum Podróżników imienia Tony’ego Halika

Tony Halik to najsłynniejszy polski podróżnik, który urodził się właśnie w Toruniu przy ulicy Prostej 8. Mężczyzna wraz ze swoją żoną podjął wieloletnią wędrówkę po Azji i Afryce, publikując przy tym wiele reportaży dla cenionych czasopism. W Polsce znany jest głównie z cyklu swoich programów telewizyjnych pod tytułem "Pieprz i Wanilia". Obecnie w miejscu urodzenia Tony’ego Halika otwarte jest Muzeum Podróżników, w którym możemy zobaczyć m.in. argentyński paszport podróżnika, prawo jazdy i dowód osobisty, papiery żeglarskie, liczne nagrody i wyróżnienia, ogrom kart akredytacyjnych Tony'ego oraz wiele, wiele innych. Wszystko to sprawia, że zwiedzając muzeum poczujemy chęć wyruszenia na własne przygody!

Pierogarnia Pod Blaszanym Kotem

Nieznane miejsca w Toruniu to nie tylko obiekty turystyczne do zwiedzania, lecz także niezwykłe lokale gastronomiczne. W tym mieście jest kilka pierogarni, ale jedna z nich wyróżnia się szczególnie, ponieważ posiada własną legendę. W budynku, gdzie obecnie znajduje się lokal, miał niegdyś mieszkać mężczyzna ze swoim kotem. Byli nierozłączną parą, dopóki człowiek nie został wysłany na front. Pewnego upalnego dnia kot wyszedł na dach, by wypatrywać na horyzoncie swojego pana, który nadal nie wracał z wojny. Pod wpływem wysokiej temperatury dach jednak zaczął się topić, a kot przykleił się do niego - i tam pozostał. Dziś turyści mogą rozpoznać lokal po blaszanej figurce na dachu, upamiętniającej wiernego pupila. Smakując pierogi okraszone szczyptą legendy na pewno nie będziecie zawiedzeni!

Autor: Sylwia Stwora
trasy rowerowe mazur

Ścieżki rowerowe. Mazury rowerem

2021-02-27
Mazury to wręcz wymarzone miejsce do rowerowej turystyki. Przepiękne widoki, liczne jezior oraz miejscowości, w których życie toczy się niespiesznie przyciągają turystów z całej Polski. Jeśli uwielbiasz aktywny wypoczynek i chcesz zwiedzić Mazury na rowerze, skorzystaj z naszych propozycji tras. Jakie mazurskie szlaki rowerowe warto odwiedzić?
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2020-09-01
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2020-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2020-07-30
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
Szczyt w Karkonoszach

Polecane szlaki w Karkonoszach. Najpiękniejsze i najładniejsze w polskiej części gór

2020-07-12
Planujesz wyjazd w Karkonosze, ale nie wiesz, który szlak górski wybrać? Oto kilka najciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach.
Jaka kurtka w góry

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

2019-10-03
Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.