Data publikacji:

Nietypowe restauracje w Polsce i na świecie

Można pójść do restauracji z modnym wystrojem, zostać obsłużonym przez eleganckiego kelnera i dostać ładnie podane, smaczne danie. Ale można też zjeść obiad na wysokości 50 metrów, kolację w całkowitych ciemnościach i przekonać się, że małpy i więźniowie z gracją podają niebanalną potrawę. Przedstawiamy nietypowe restauracje w Polsce i na świecie.

Dinner in the Sky

Podniebna restauracja po raz pierwszy pojawiła się w Brukseli, pozwalając przy wykwintnym śniadaniu lub wieczornym drinku podziwiać panoramę miasta oraz okolicznych krajobrazów z wysokości 45 metrów. Jednak nietypowy obiekt gastronomiczny szybko zawitał do innych krajów, również Polski. W tym roku okazję do zjedzenia posiłku w chmurach mieli m.in. mieszkańcy Wrocławia i Łodzi. Dinner in the Sky to platforma z całym wyposażeniem charakterystycznym dla restauracji, która zostaje uniesiona na wysokość do 50 m. Na pokładzie zmieszczą się 22 osoby, w tym kucharze, barman oraz kelnerzy. Goście siedzą przypięci do krzeseł pasami bezpieczeństwa. Dinner in the Sky to nie tylko niezapomniane wrażenia, ale i nieco droga atrakcja – ceny zaczynają się od 129 zł.

Dinner in the Sky, fot. dinnerinthesky.com

Kayabukiya Tavern

Wchodzisz do restauracji, a tam czeka na ciebie małpa i pyta, co zamawiasz – brzmi jak scena z filmu. Jednak wybierając się do Japonii, a konkretnie do Utsonomiya (100 km od Tokio), możesz przekonać się, że małpi kelnerzy istnieją naprawdę. W Kayabukiya Tavern obsługą zajmują się makaki. Pracują one po dwie godziny na dobę i chętnie przyjmują orzeszki ziemne jako napiwek.

Obiad przygotowany przez mordercę skazanego na dożywocie i podany przez więźnia z kilkuletnim wyrokiem za kradzież, rozboje itp. z pewnością będzie smakował nietypowo. Jednak nie oznacza to, że niesmacznie. W restauracji mieszczącej się w starym, pilnie strzeżonym więzieniu we włoskiej miejscowości Volterra pracuje 20 więźniów, a wszystko przebiega pod czujnym okiem strażników. Posiłki jada się tu w więziennych celach, a goście przed wejściem są dokładnie sprawdzani.

Fortezza Medicea, fot. pinterest.com

Dark restaurant

Nazwa tej nietypowej restauracji mówi sama za siebie. Panują tu całkowite ciemności (przed wejściem gościom zabierane są telefony, zapalniczki i inne źródła światła), a serwowane potrawy możemy poznać jedynie za pomocą smaku, zapachu i dotyku. Jedna z ciemnych restauracji działa w Poznaniu, inna powstanie wkrótce w Warszawie. Dodatkowo będą w niej pracować niewidomi kelnerzy (podobnie jest w niemieckim Unsichtbar w Berlinie) – w innych tego typu miejscach obsługa jest wyposażona w noktowizor.

Wchodząc do tej restauracji, poczujemy się jak w szpitalu – i to dosłownie. Białe ściany, książki i sprzęt medyczny oraz kelnerki-pielęgniarki – takie rzeczy mają miejsce w centrum Rygi (Łotwa). „Makabryczne” dania są tu podawane na stalowych talerzach, rolę sztućców pełnią narzędzia chirurgiczne, a drinka wypijemy z próbówki. Jeśli będziemy marudzić i wybrzydzać, możemy zostać zapięci w… kaftan bezpieczeństwa.

Autor: Sylwia Stwora