Data modyfikacji:

Najlepsza hulajnoga wyczynowa - przegląd 

Pomagamy w wyborze najlepszej hulajnogi wyczynowej, przedstawiając przegląd polecanych modeli w różnych cenach. Przy okazji zebraliśmy też najważniejsze informacje na temat tego sprzętu, tłumacząc, co odróżnia go od klasycznych hulajnóg do jazdy rekreacyjnej. 

Przeczytaj również: Hulajnogi elektryczne: ranking 2022. Jak wybrać najlepszą hulajnogę elektryczną?

Hulajnogi już dawno przestały być kojarzone z dziecięcymi zabawkami i stały się znajomym elementem krajobrazu polskich metropolii. Stanowią one dobrą alternatywę dla rowerów, która sprawdza się podczas codziennej podróży do pracy czy szkoły, pozwalając równocześnie aktywnie spędzać wolny czas w weekendy. Niektórym amatorom hulajnóg nie wystarczają jednak zwykłe rekreacyjne przejażdżki. W poszukiwaniu dodatkowych wrażeń stawiają oni na widowiskową jazdę wyczynową, podczas której wykonują skomplikowane akrobacje i triki. Z tego rodzaju wyzwaniem nie radzą sobie jednak kompletnie standardowe modele dwukołowców. W zestawieniu zebraliśmy więc najlepsze hulajnogi wyczynowe, tłumacząc także, na czym polega ich specyfika.

Czym jest hulajnoga wyczynowa?

Przed projektantami hulajnóg wyczynowych staje kilka wyzwań. Pierwszym z nich jest maksymalna redukcja wagi sprzętu, która ułatwia jego podrywanie do lotu oraz szybkie manewrowanie, wykonywanie skoków i obrotów. Niezwykle ważna jest również redukcja wszystkich zbędnych elementów konstrukcyjnych mogących łatwo ulec uszkodzeniom podczas zderzeń czy upadków. Ostatnie zadanie to opracowanie jak najbardziej odpornej na wstrząsy konstrukcji deski oraz kierownicy.

Najlepsze hulajnogi wyczynowe są więc niezwykle prostymi pojazdami. Nie posiadają hamulców, amortyzatorów oraz regulowanej wysokości kierownicy. Ich podesty (tzw. decki) są wykonane z pojedynczego i lekkiego bloku metalu, najczęściej z aluminium lub stali. Kółka o średnicy od 100 do 120 milimetrów są mniejsze od tych, które znajdziemy w standardowych modelach i prawie zawsze wykonuje się je jedynie z poliuretanu. Nie można zapomnieć też, że odznaczają się one również podwyższoną twardością, która wydłuża ich żywotność. Przeciętna hulajnoga wyczynowa ważyć będzie zazwyczaj w granicach 3 - 3,5 kilograma. Doświadczeni użytkownicy sprzętu często decydują się na samodzielną modyfikację swojej hulajnogi, korzystając z części dostępnych w specjalistycznych sklepach

Polecane hulajnogi wyczynowe:

1. Hulajnoga wyczynowa Soke Evo Street Gold

Aluminiowa hulajnoga wyczynowa o przykuwającym oczy wyglądzie z wyraźnymi złotymi akcentami. Model waży 3,45 kg, posiada najwyższej klasy łożyska ABEC-9, deck o długości 48 cm i szerokości 11 cm. Wysokość kierownicy to 60 cm. Jej cena waha się w granicach około 300 złotych.

2. Hulajnoga wyczynowa Street Surfing Freestyle Bandit Reward

Hulajnoga wyczynowa ze wzmocnioną kierownicą o szerokości 54 cm i wysokości 60 cm, o konstrukcji wykonanej ze stopów aluminium. Jej kółka mają średnicę 100 milimetrów, odznaczają się wysoką twardością (klasa 88A) i wytrzymałością na tarcie. Model przeznaczony jest dla osób powyżej 150 centymetrów wzrostu i waży 3,4 kg.

3. Hulajnoga wyczynowa Meteor Xtr 22515

Aluminiowo-stalowa hulajnoga wyczynowa dla bardziej wymagających użytkowników. Kółka o średnicy 110 milimetrów łączą się z wytrzymałymi łożyskami wysokiej klasy, które podnoszą płynność oraz bezpieczeństwo jazdy. Dodatkowo pojazd został wyposażony w tylny błotnik chroniący przed ochlapaniem, który może posłużyć też jako hamulec. Długość podestu to 50 cm, a jego szerokość wynosi 12 cm.

4. Hulajnoga wyczynowa Raven Evolution Rookie Black 

Tania hulajnoga wyczynowa przeznaczona do jazdy freestyle’owej. Producent użył specjalnych stopów aluminium oraz stali, by zapewnić sztywność i trwałość konstrukcji przy zachowaniu niskiej wagi. Kierownica zamontowana na potrójnym mocowaniu została wykonana ze stali węglowej i standardowo obraca się o 360 stopni. Koła wykonane zostały z kauczuku. Posiada podest o długości 34,5 cm.

5. Hulajnoga wyczynowa Black Dragon Stunt

Hulajnoga wyczynowa za nieco ponad 300 złotych. Jej konstrukcja została wykonana z aluminium oraz wzmocnionej stali heavy duty. Podest o długości 48 cm i szerokości 10,5 cm może pochwalić się kolorowym nadrukiem z właściwościami antypoślizgowymi. Wysokość kierownicy z potrójnym mocowaniem pierścienia wynosi około 74 centymetry.

6. Hulajnoga wyczynowa Jupai Abac-7 Stunt Iso Trade 

Bardzo lekka hulajnoga (2,6 kg) z aluminiowo-stalową konstrukcją, która została specjalnie zaprojektowana do intensywnej jazdy. Idealna propozycja dla dzieci w wieku lat ośmiu i więcej. Koła o średnicy 100 i 110 mm zostały wykonane z poliuretanu. Kierownica o wysokości 82 cm posiada kształt litery „Y”. Podest jest solidny i zapewnia dobrą przyczepność dzięki swojej porowatej powierzchni. 

7. Hulajnoga Raven Evolution Slick Neo 

Hulajnoga wyczynowa do jazdy freestyle’owej w cenie ponad 300 złotych, która zbudowana została z wytrzymałych i trwałych stopów stali oraz aluminium. Kierownica w kształcie litery „Y” ma wysokość 82,5 cm, a jej rączka osiąga szerokość 47 cm. Jej kółka o średnicy 100 mm i 24 mm szerokości wykonane są z premiowej jakości tworzyw sztucznych. Model przeznaczony jest dla osób o wzroście od 120 do 180 cm. Waga hulajnogi to 3,4 kg.