Data modyfikacji:

Rolki dla początkujących. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jazda na rolkach to świetna rozrywka dla całej rodziny. Jak wybrać rolki dla początkujących? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę.

rolki dla początkujących

Rolki dla początkujących

Rolki twarde czy fitness? Jakie rolki dla początkujących dorosłych?

Wybór rodzaju rolek trzeba uzależnić od tego, jak zamierzasz je użytkować. Jeśli planujesz od czasu do czasu jeździć rekreacyjnie, wystarczą rolki fitness, które są bardziej miękkie i lżejsze. Z tym udogodnieniem wiąże się jednak ryzyko, że rolki nie będą wystarczająco stabilne.

Przymierzając takie rolki, zrób test – należy założyć obie, zapiąć dokładnie i stanąć z ugiętymi kolanami. Dobrej jakości rolki będą trzymały pion sylwetki, zaś słabsze modele spowodują że stopy wygną się na zewnątrz lub do środka. Jeśli tak będzie, oznacza to, że będą się również wykoślawiać podczas jazdy. Nie kupuj też najtańszych modeli – poszukaj tych markowych, solidnych, np. Rollerblade – doskonałe, choć drogie. Tańsze, ale również dobrej jakości, będą rolki marki Oxelo, sprzedawane w sieci sklepów Decathlon - te fitnessowe rolki dla początkujących dzieci i dorosłych kupisz już za ok. 120 zł w rozmiarach junior, młodzieżowych i dla starszych.

A jeśli marzysz o tym, by z czasem jeździć wyczynowo na skateparkach i wykonywać spektakularne triki, zaopatrz się w rolki freestyle'owe, czyli twarde. Ich konstrukcja jest bardziej wytrzymała niż rolek rekreacyjnych, a modele odporne są na upadki, skoki i poślizgi.

Rolki dla początkujących w odpowiednim rozmiarze

Aby rolki dobrze leżały i gwarantowały bezpieczeństwo, dopasuj koniecznie ich rozmiar. Wybierz taki, w jakim nosisz zazwyczaj buty lub maksymalnie o jeden numer większe. Rolki nie mogą być za luźne – pamiętaj, aby zasznurować je odpowiednio mocno, zwłaszcza w okolicy kostki, po to, by uniknąć ewentualnego wykręcenia stopy.

Jakie rolki dla początkujących – koła małe czy duże?

Decydując się na pierwsze rolki, weź też pod uwagę wielkość kół i ich twardość.
  • Na początek lepsze będą te mniejsze, 48-62 mm, ponieważ małe lepiej kontrolować. Małe kółeczka są bardzo zwrotne, dlatego wybierają je też osoby trenujące freestyle, skoki i triki.
  • Jakie rolki dla początkujących dzieci? Najlepsze będą te z oznaczeniem od około 60 do 70 mm – to kółeczka wolne, nie rozpędzają się za szybko i łatwo nad nimi zapanować.
  • 76-80 mm to rozmiar idealny dla początkujących. Mają dużą przyczepność i stabilność, ale nie są zbyt szybkie.
  • Koła średniej wielkości w rozmiarze od 81 mm są średnio szybkie i poleca się je zaawansowanym rolkarzom, zaś te o wielkości powyżej 85 mm to już kółka duże, mniej zwrotne, ale gwarantujące rozwijanie dużych prędkości.
Warto też zwrócić uwagę na ilość kółek – w przypadku trzech kółek ich rozmiar powinien mieścić się pomiędzy 84 a 90 mm, a w rolkach z czterema kółeczkami ich wielkość powinna wahać się pomiędzy 76 a 84 milimetry. Mniejsze kółka zapewniają lepszą zwrotność oraz obniżony środek ciężkości, za to w większych można szybciej jeździć, także po nierównej nawierzchni.

Rozmiaru należy szukać z boku kółka, a oznaczenie przyjmuje np. taką postać: 76/80A – pierwsza cyfra oznacza średnicę koła, druga to jego twardość, która dla początkujących powinna mieścić się w przedziale od 80 do 90A, gdzie litera A oznacza średnią twardość zalecaną początkującym, zaś B to koła bardziej miękkie, lepsze dla wprawionych.

Rolki dla początkujących w komplecie z kaskiem i ochraniaczami

Kask oraz ochraniacze na kolana, nadgarstki i łokcie to absolutnie obowiązkowy zestaw każdej osoby zaczynającej przygodę z rolkami. Możesz kupić je wszystkie w ekonomicznych zestawach lub skompletować oddzielnie. Ważne, by gwarantowały bezpieczeństwo – początki bywają trudne i pełne nieplanowanych spotkań ciała z twardym podłożem.

Rolki dla początkujących – gdzie jeździć?

Na początkowym etapie nauki jazdy na rolkach dobrze jest wybrać miejsce, gdzie nie ma pieszych, samochodów i rowerów – może to być np. nieuczęszczany fragment drogi. Ważne, by nawierzchnia była równa – wówczas trudniej o upadek. Ścieżka rowerowa nie jest najlepszym miejscem do jazdy na rolkach.

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, jest ona przeznaczona dla rowerzystów, a rolkarz traktowany jest jako pieszy, podobnie jak osoba poruszająca się na hulajnodze, wrotkach czy deskorolce – tacy użytkownicy chodników nie prowadzą pojazdów w rozumieniu prawa drogowego, używają jedynie tzw. małych kółek, dlatego jako piesi powinni poruszać się po chodniku. Doświadczeni rolkarze mimo to i tak wybierają ścieżki rowerowe, ponieważ są równe i gładkie, i dużo bardziej wygodne niż chodniki z kostki brukowej lub płyt. Warto jednak wiedzieć, że za złamanie przepisów policjant może pouczyć, ale i wystawić mandat w wysokości nawet do 500 zł.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska