Data publikacji:

Rolki dla początkujących. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Jazda na rolkach jest niezmiennie popularnym sposobem aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Rolkarstwo sprawdza się zwłaszcza w miastach, które oferują mnóstwo miejsc idealnych do jego uprawiania. Podstawową kwestią dla osób zaczynających przygodę ze sportem jest oczywiście wybór odpowiedniego sprzętu. Jak jednak wybrać rolki dla początkujących? Postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie.
rolki dla początkujących

Czemu warto wybrać rolki?

Rolkarstwo to sport, który można zacząć uprawiać prawie w każdym wieku, pierwsze rolki zakładają zarówno kilkuletnie dzieci, jak i osoby zbliżające się do wieku emerytalnego. Podobnie jak inne formy wysiłku fizycznego, ma ono zbawienny wpływ na nasz zdrowie. W trakcie jazdy wzmacniamy mięśnie nóg, pośladków oraz pleców, poza tym dotleniamy organizm i spalamy zbędne kalorie. Eksperci polecają rolki przede wszystkim osobom prowadzącym siedzący tryb życia i spędzającym dużo czasu przed komputerem. Pamiętajmy jednak, że jeżeli cierpimy na przewlekłe choroby stawów, mięśni, układu oddechowego itd., nie należy ryzykować i przed decyzją o zakupie rolek skonsultować się z lekarzem

Łyżworolki i rolki – czy jest jakaś różnica?

Przeglądając ofertę różnych sklepów sportowych, zetkniemy się zarówno z terminem „łyżworolki”, jak i „rolki”, co często dezorientuje początkujących. Zadają sobie wówczas słusznie pytanie, czy pomiędzy nimi istnieją jakieś znaczące różnice. Odpowiedź jest tutaj jednoznacznie przecząca. Oba określenia opisują jedną i tę samą klasę sprzętu i są po prostu stosowane zamiennie przez producentów i dystrybutorów.

Rolki dla początkujących

W nauce jazdy pomogą nam dobre rolki dla początkujących, przeznaczone do normalnej jazdy. Modele dla bardziej zaawansowanych użytkowników, które przeznaczone są do trików lub pozwalają bardzo mocno się rozpędzić, nie tylko spowolnią proces przyswajania podstawowych technik, ale zwiększą też ryzyko wypadku lub wywrotek, zniechęcając do dalszych prób.
Eksperci polecają, by początkujący rolkarze sięgali po najpopularniejsze rolki rekreacyjne, czasem określane też jaki rolki fitness. Są to modele stworzone z myślą o nauce, a także spokojnej jeździe po płaskich i równych powierzchniach, takich jak asfalt lub beton. Pozwalają więc spokojnie i bezpiecznie korzystać z lokalnej infrastruktury, takiej jak ścieżki rowerowe, alejki i chodniki w parkach.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie rolek dla początkujących?

Miękkość i średnica kółek

Rolki rekreacyjne są wyposażone w miękkie kółka, które wykonuje się z tworzywa sztucznego lub kauczuku. Ich zaletą jest duży stopień przyczepności do podłoża, co ułatwia naukę jazdy. Dzięki swoim materiałom lepiej amortyzując też stopę przed drganiami i wstrząsami. Cecha ta sprawia, że nie rozpędzimy się na nich do bardzo niebezpiecznych szybkości. Producenci stosują tradycyjnie specjalne oznaczenia liczbowe, sygnalizując stopień twardości, w naszym przypadku interesują nas modele z oznaczeniami od 74A do 82A.
Kolejną interesującą nas kwestią jest średnica kół, Parametr ten ma podobny wpływ na jazdę, co materiał, z jakiego zostały wykonane. W przypadku rolek rekreacyjnych dla początkujących wynosi ona od 78 mm do maksymalnie 82 mm. Modele tego typu zapewniają stabilniejszą jazdę i przyczepność, jednak nie pozwalają na osiągnięcie bardzo dużych prędkości. Duże koła, o średnicy dochodzącej do 110 mm przeznaczone są dla rolkarzy z dobrą techniką, sprawdzają się zwłaszcza podczas zjazdów ze wzniesień. Warto zauważyć, że ze względu na rozmiar ograniczają możliwość szybkiej zmiany kierunku poruszania się.

Łożyska

To kolejny element konstrukcji rolki, na który warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań modelu dla początkujących. Eksperci zgodnie zalecają, by postawić na produkty wyposażone w najbardziej rozpowszechnione łożyska typu ABEC lub ewentualnie SG. W obu przypadkach producenci stosują liczbowe oznaczenia, pozwalające zidentyfikować ich przeznaczenie.
W rolkach dla początkujących powinny znaleźć się łożyska ABEC 5 lub ABEC 7. W przypadku produktów z rodziny SG sięgamy natomiast po mechanizm z oznaczeniem SG 5. Modele z wyższymi numerami są stworzone z myślą o bardziej ekstremalnej i trikowej jeździe.

Długość szyny

Szyna to charakterystyczny element przymocowany do podeszwy buta rolki, w którym zamontowane są jej kółka. Im jest ona dłuższa, tym większą prędkość może osiągnąć rolkarz. Modele z krótkimi szynami są z kolei bardziej zwrotne, pozwalają zmienić szybko kierunek jazdy bądź awaryjnie się zatrzymać. Jak możemy się domyśleć, rozwiązanie drugiego typu jest znacznie lepszym wyborem dla początkujących, sprawdzi się również bardziej podczas jazdy na miejskich ulicach i parkach, pozwalając uniknąć zderzeń z przypadkowymi przechodniami.
Wybór rodzaju rolek trzeba uzależnić od tego, jak zamierzasz je użytkować. Jeśli planujesz od czasu do czasu jeździć rekreacyjnie, wystarczą rolki fitness, które są bardziej miękkie i lżejsze. Z tym udogodnieniem wiąże się jednak ryzyko, że rolki nie będą wystarczająco stabilne.
Przymierzając takie rolki, zrób test – należy założyć obie, zapiąć dokładnie i stanąć z ugiętymi kolanami. Dobrej jakości rolki będą trzymały pion sylwetki, zaś słabsze modele spowodują że stopy wygną się na zewnątrz lub do środka. Jeśli tak będzie, oznacza to, że będą się również wykoślawiać podczas jazdy.
A jeśli marzysz o tym, by z czasem jeździć wyczynowo na skateparkach i wykonywać spektakularne triki, zaopatrz się w rolki freestyle'owe, czyli twarde. Ich konstrukcja jest bardziej wytrzymała niż rolek rekreacyjnych, a modele odporne są na upadki, skoki i poślizgi.
Aby rolki dobrze leżały i gwarantowały bezpieczeństwo, dopasuj koniecznie ich rozmiar. Wybierz taki, w jakim nosisz zazwyczaj buty lub maksymalnie o jeden numer większe. Rolki nie mogą być za luźne – pamiętaj, aby zasznurować je odpowiednio mocno, zwłaszcza w okolicy kostki, po to, by uniknąć ewentualnego wykręcenia stopy.
Decydując się na pierwsze rolki, weź też pod uwagę wielkość kół i ich twardość.
  • Na początek lepsze będą te mniejsze, 48-62 mm, ponieważ małe lepiej kontrolować. Małe kółeczka są bardzo zwrotne, dlatego wybierają je też osoby trenujące freestyle, skoki i triki.
  • Jakie rolki dla początkujących dzieci? Najlepsze będą te z oznaczeniem od około 60 do 70 mm – to kółeczka wolne, nie rozpędzają się za szybko i łatwo nad nimi zapanować.
  • 76-80 mm to rozmiar idealny dla początkujących. Mają dużą przyczepność i stabilność, ale nie są zbyt szybkie.
  • Koła średniej wielkości w rozmiarze od 81 mm są średnio szybkie i poleca się je zaawansowanym rolkarzom, zaś te o wielkości powyżej 85 mm to już kółka duże, mniej zwrotne, ale gwarantujące rozwijanie dużych prędkości.
  • Warto też zwrócić uwagę na ilość kółek – w przypadku trzech kółek ich rozmiar powinien mieścić się pomiędzy 84 a 90 mm, a w rolkach z czterema kółeczkami ich wielkość powinna wahać się pomiędzy 76 a 84 milimetry. Mniejsze kółka zapewniają lepszą zwrotność oraz obniżony środek ciężkości, za to w większych można szybciej jeździć, także po nierównej nawierzchni.
    Rozmiaru należy szukać z boku kółka, a oznaczenie przyjmuje np. taką postać: 76/80A – pierwsza cyfra oznacza średnicę koła, druga to jego twardość, która dla początkujących powinna mieścić się w przedziale od 80 do 90A, gdzie litera A oznacza średnią twardość zalecaną początkującym, zaś B to koła bardziej miękkie, lepsze dla wprawionych.

    Jakie rolki dla początkujących dorosłych – jakie firmy wybrać?

    Na pierwsze rolki (jeśli jesteś „świeżakiem”, czyli dopiero masz zamiar zacząć stawiać swoje pierwsze kroki w tej formie aktywności fizycznej), możesz zakupić produkty każdej znanej firmy. Nie kupuj rolek nieznanej firmy, bo te mogą nie mieć odpowiednich atestów, więc najzwyczajniej w świecie nie będą bezpiecznie w użytkowaniu. Dlatego właśnie kupuj rolki „firmowe”, opisywane jako „rekreacyjne”. I tu z powodzeniem możesz nabyć wszelki sprzęt z Decathlonu oraz takich marek jak Rollerblade, Powerslide, K2, Fila.

    Jakie kupić kolejne rolki?

    Jeśli opanujesz już jazdę do przodu i hamowanie pługiem, zastanów się bardzo poważnie nad zamianą rolek rekreacyjnych (rolki dla początkujących) na rolki freeskate (sztywny, plastikowy but, wymienna płoza w rozstawie 243 mm, 4 kółka 80 mm), czyli rolki z tak zwanym twardym butem. Dlaczego warto dokonać takiej zmiany? Ponieważ opisany wyżej sprzęt sportowy pozwala lepiej panować nad rolką (większa precyzja w wykonywaniu skoków, wchodzeniu w zakręty, hamowaniu). Będziesz skuteczniej wykonywać różne triki, bo tej klasy but pomaga lepiej transferować energię z nogi na koła (szybciej i lżej).
    Jakie firmy kolejnych rolek? Polecamy Rollerblade, Powerslide i Seba. Weź pod uwagę to, że model każdej firmy różni się przeznaczeniem i kształtem buta, a wszystko po to, by każdy, kto chce śmigać na rolkach, znalazł odpowiedni dla siebie (i swoich nóg!) sprzęt. 

    Czy rolki agresywne dla początkujących to dobre rozwiązanie?

    Jakie rolki dla początkujących – pierwsza odpowiedź brzmi: rekreacyjne. Co, jeśli chcesz iść od razu krok dalej i nabyć rolki agresywne dla początkujących? Wybierz je wyłącznie wtedy, kiedy już znasz podstawy jazdy na rolkach! Jazda na rolkach agresywnych to przede wszystkim wolność i przełamywanie swoich barier. Robisz triki, które sam sobie zaplanujesz. Jazda agresywna (jazda wyczynowa) jest to bowiem wykorzystywanie zurbanizowanej architektury miasta czy specjalnie przygotowanych do tego miejsc (skateparki), by wykonywać akrobacje, triki oraz skoki. 
    Wybór pierwszych rolek agresywnych (rolki dla początkujących ranking) nie jest łatwym zadaniem. My polecamy trzy: Roces M12 Lo na wąską stopę, USD Aeon 60 na stopę „średnią” oraz USD Sway na szeroką stopę. 
    Kask oraz ochraniacze na kolana, nadgarstki i łokcie to absolutnie obowiązkowy zestaw każdej osoby zaczynającej przygodę z rolkami. Możesz kupić je wszystkie w ekonomicznych zestawach lub skompletować oddzielnie. Ważne, by gwarantowały bezpieczeństwo – początki bywają trudne i pełne nieplanowanych spotkań ciała z twardym podłożem.

    Nie zapominajmy o akcesoriach ochronnych

    Zwłaszcza początkujący rolkarze nie powinni zapominać o zakładaniu nałokietników, nakolanników oraz kasków. Chronią one przed poważnymi kontuzjami w razie wywrotek, których na pewno nie zabraknie w trakcie nauki. Szczególną uwagę powinniśmy przyłożyć zwłaszcza do kasku – nie kupujmy pierwsze lepszego egzemplarza, musi być on bowiem dopasowany odpowiednio do średnicy głowy, a także poprawnie zakładany, by spełniał swoje zadanie.
    Na początkowym etapie nauki jazdy na rolkach dobrze jest wybrać miejsce, gdzie nie ma pieszych, samochodów i rowerów – może to być np. nieuczęszczany fragment drogi. Ważne, by nawierzchnia była równa – wówczas trudniej o upadek. Ścieżka rowerowa nie jest najlepszym miejscem do jazdy na rolkach.
    Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, jest ona przeznaczona dla rowerzystów, a rolkarz traktowany jest jako pieszy, podobnie jak osoba poruszająca się na hulajnodze, wrotkach czy deskorolce – tacy użytkownicy chodników nie prowadzą pojazdów w rozumieniu prawa drogowego, używają jedynie tzw. małych kółek, dlatego jako piesi powinni poruszać się po chodniku. Doświadczeni rolkarze mimo to i tak wybierają ścieżki rowerowe, ponieważ są równe i gładkie, i dużo bardziej wygodne niż chodniki z kostki brukowej lub płyt. Warto jednak wiedzieć, że za złamanie przepisów policjant może pouczyć, ale i wystawić mandat w wysokości nawet do 500 zł.
    Zdjęcie: Envato Elements