Data publikacji:

Jaka hulajnoga elektryczna do 150 kg to dobry wybór?

Hulajnogi elektryczne ostatnimi czasy stały się jednym z modniejszych środków transportu, zwłaszcza w dużych miastach. Umożliwiają szybkie przemieszczanie się po ścieżkach rowerowych, bez stania w korkach, a dodatkowo nie wymagają nakładu siły mięśni użytkownika, co sprawia, że są bardzo wygodnym i prostym urządzeniem. Każda rzecz ma jednak swój maksymalny udźwig, który w przypadku hulajnóg elektrycznych wynosi zazwyczaj około 120 kg. Czy dostępne są zatem hulajnogi posiadające udźwig 150 kg? Jaka hulajnoga elektryczna do 150 kg to dobry wybór?
Przeczytaj również: Hulajnogi elektryczne - ranking.
hulajnoga elektryczna do 150 kg

Co wpływa na popularność hulajnóg elektrycznych?

Hulajnogi elektryczne zyskały popularność w krótkim czasie ze względu na swoje właściwości i łatwość w użytkowaniu. Sprzęt jest modyfikację klasycznej wersji hulajnogi, którą raczej każdy zna i użytkował chociażby w dzieciństwie. Hulajnoga elektryczna nie zmieniła w zasadzie swojego wyglądu, gdyż nadal posiada kierownicę, podest i koła, jednakże została „ulepszona” poprzez dodanie silnika z akumulatorem oraz pokręteł, przycisków znajdujących się na kierownicy, które odpowiadają za dodanie gazu i hamowanie, a zatem regulują prędkość podczas jazdy.
Jak zatem jeździ się na hulajnodze elektrycznej? Wystarczy stanąć jedną nogą na podeście, a drugą odepchnąć się od podłoża 2–3 razy i dodać gazu. Wtedy należy dostawić nogę na podest i gotowe, hulajnoga została wprawiona w ruch, a jedyne co musimy robić, to kierować i regulować prędkość w zależności od drogi, po której się poruszamy.

Na czym skupić uwagę podczas wyboru hulajnogi?

Wiedząc już, jak jeździć na hulajnodze elektrycznej, warto skupić się na kilku parametrach, które wpłyną na jakość jazdy na danym sprzęcie. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na zasięg hulajnogi, gdyż jak wiadomo, nie będą one jeździć w nieskończoność. Hulajnogi elektryczne ładowane są za pomocą ładowarki podłączanej do gniazda ładowania hulajnogi i gniazdka elektrycznego. Dlatego też osoby jeżdżące na co dzień na hulajnodze, np. dojeżdżające do pracy, do szkoły itp., powinny znaleźć pojazd z większym zasięgiem, aby nie musiały co chwilę ładować hulajnogi albo co gorsza, aby nie rozładowała się w połowie drogi. Parametr ten uzależniony jest w głównej mierze od ceny pojazdy, gdyż tańsze modele mają zazwyczaj zasięg około 20 km, z kolei droższe mogą przejechać na jednym naładowaniu nawet powyżej 30–40 km. Dużo nowocześniejszych i droższych modeli jest wyposażonych również w wyświetlacz przytwierdzony do kierownicy, na którym widoczny jest poziom naładowania baterii oraz uzyskiwana prędkość. Jest to przydatnym udogodnieniem zwłaszcza w przypadku kontrolowania prędkości, aby jeździć zgodnie z przepisami i uniknąć wysokich mandatów.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wagę hulajnogi, gdyż zwłaszcza modele elektryczne są stosunkowo ciężkie. Mogą osiągać nawet wagę 20 kg, co stanowi spory ciężar, zwłaszcza dla kobiet i dzieci. Dlatego wybierając hulajnogę elektryczną, należy dopasować ją do użytkownika i w przypadku osób, które nie mogą dźwigać takich ciężarów, zdecydować się na nieco lżejszy model. Również waga użytkownika ma znaczenie podczas wyboru odpowiedniego sprzętu, gdyż hulajnogi elektryczne mają swoje ograniczenia dotyczące maksymalnego udźwigu.

Udźwig hulajnóg elektrycznych – jakie mogą mieć maksymalne obciążenie?

W zależności od modeli hulajnóg, mają one nieco inne właściwości, co odnosi się również do maksymalnej wagi użytkownika, który może korzystać z danego sprzętu. Klasyczne wersje hulajnóg elektrycznych posiadają zazwyczaj standardowy udźwig wynoszący 120 kg. Słabsze i tańsze modele mają oczywiście ten udźwig mniejszy, co jest adekwatne do ceny sprzętu. Może on wynosić 100 kg, co według specjalistów jest minimalną wartością dla osoby dorosłej, która kupuje daną hulajnogę elektryczną. Jednak oczywistym jest, że ludzie są różnorodni i mogą osiągać większą wagę niż średnia waga hulajnóg, czyli 120 kg. Czy znajdziemy zatem hulajnogi elektryczne z maksymalnym udźwigiem większym niż standardowy? Oczywiście, że tak, jednak łączyć będzie się to z solidniejszą konstrukcją i lepszą nośnością, a co za tym idzie, z nieco wyższą ceną.

Jaką hulajnogę elektryczną do 150 kg wybrać?

Przedstawiamy modele hulajnóg z maksymalnym udźwigiem wynoszącym 150 kg:
  • Kugoo Kirin M4 Black (2479 zł) – ten model hulajnogi elektrycznej zaopatrzony jest w 3 tryby prędkości i silnik o mocy 500 W. Dzięki temu może osiągać prędkość nawet 43 km/h. Jej wydajna bateria starczy na przejechanie 45 km na jednym naładowaniu, z kolei 10-calowe kółka zapewnią odpowiednią przyczepność i amortyzację podczas jazdy.
  • Ruptor R6 Black (4999 zł) – wyposażony jest w dwa silniki – z przodu i z tyłu, jednak nie wpływa to na brak kontroli nad pojazdem. Posiada wahaczowo-amortyzowane koła, co zapewni redukcję większych, jak i mniejszych przeszkód spotykanych na drodze, oraz wyświetlacz pozwalający na monitorowanie stanu pojazdu. Jedną z funkcji danej hulajnogi jest tryb pieszy, który umożliwia utrzymanie wolnego tempa do 5 km/h. Maksymalna prędkość, którą można uzyskać, wynosi 45 km/h, a zasięg na jednym naładowaniu to 55 km.
  • Motus PRO 10 Sport 22,4 Ah (6399 zł) – jest to solidny model hulajnogi, który ma właściwości umożliwiające jazdę wyczynową. Może osiągać prędkość 65 km/h, przy czym jej zasięg wynosi aż 85 km. Ze względu na osiągane prędkości, zostały zamontowane przednie i tylne hamulce tarczowe, które w szybki sposób wytrącą uzyskaną prędkość i pozwolą na doskonałe kontrolowanie jazdy. Dodatkowo do hulajnogi elektrycznej zamontowane zostały szersze opony, które zwiększają przyczepność, stabilność i wygodę.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka