Data publikacji:

Hulajnoga elektryczna do 3000 zł. Ranking hulajnóg elektrycznych do 3000 zł

Hulajnogi elektryczne są już stałym elementem krajobrazu polskich miast. Chętnie korzystają z nich osoby w każdym wieku, bowiem umożliwiają one nie tylko szybki dojazd do pracy lub szkoły czy uczelni, ale pozwalają także np. na relaksujące weekendowe przejażdżki po parku. Spoglądając tylko przelotnie na ofertę sklepów, zauważymy z pewnością, że ceny dostępnych pojazdów są dość mocno zróżnicowane. Solidne modele kupimy w cenie powyżej 1000 złotych, jednak nie zawsze sprawdzą się one we wszystkich zastosowaniach. Dlatego też czasem warto nieco dopłacić. Decydując się na hulajnogi elektryczne do 3000 złotych, mamy gwarancję większej niezawodności, wytrzymałości oraz zasięgu. Radzimy zatem, na co zwrócić uwagę podczas zakupów, oraz przedstawiamy ranking polecanych pojazdów.
Sprawdź również: Hulajnogi elektryczne - ranking
hulajnoga elektryczna do 3000 zł
Hulajnogi elektryczne są napędzane kompaktowym silnikiem zasilanym akumulatorem, który ładujemy ze zwykłego domowego gniazdka elektrycznego 230 V. Jazda nie różni się tutaj znacząco od tradycyjnej hulajnogi. Podobnie jak np. w skuterze użytkownik może regulować szybkość, z jaką się porusza, a także w razie potrzeby szybko zahamować. Co ważne, jeżeli chcemy zaznać trochę ruchu, w każdej chwili wyłączymy silnik, przesiadając się na zwykły „napęd” nożny. Urządzenie więc nie staje się bezużyteczne, gdy w trakcie podróży wyczerpie się w nimi bateria.

Hulajnoga elektryczna a przepisy prawne

Warto podkreślić, że jazda na hulajnodze elektrycznej w Polsce została poddana pewnym obostrzeniom oraz regulacjom prawnym, które warto znać przed pierwszą przejażdżką. Hulajnogą elektryczną poruszamy się po ścieżkach rowerowych. W przypadku ich braku korzystamy z ulicy lub drogi, ale tylko na odcinkach, w których obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h, jeżeli w pobliżu nie ma takich arterii, wybieramy chodnik.
Osoby pełnoletnie nie potrzebują żadnych dokumentów do jazdy, młodsi powinni jednak posiadać ważną kartę rowerową, dzieci do 10. roku życia nie mogą jeździć bez nadzoru dorosłych. Maksymalna dopuszczalna prędkość hulajnogi elektrycznej to 20 km/h, a jej przekroczenie może skutkować mandatem, podobnie jak jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Na co zwracamy uwagę podczas zakupu hulajnogi elektrycznej do 3000 zł?

Moc silnika oraz zasięg

Są to niewątpliwe jedne z najważniejszych parametrów technicznych, które bierzemy pod uwagę podczas zakupów. Moc silnika wyrażona jest w watach i wpływa na przyśpieszenie pojazdu oraz jego maksymalną szybkość. Zasięg określa to, jak daleko teoretycznie dojedziemy na jednym ładowaniu. Warto jednak pamiętać, że wartość podawana przez producentów jest wyłącznie przybliżona i jest mierzona w idealnych warunkach.
Najczęściej spotykane hulajnogi odznaczają się mocą silnika na poziomie 250–350 W, prędkością i zasięgiem wynoszącym około 18–25 kilometrów. W cenie do 3000 złotych znajdziemy jednak też modele o wyższych parametrach.

Konstrukcja oraz waga

Hulajnogi elektryczne są ze względu na obecność silnika oraz baterii znacznie cięższe od klasycznych egzemplarzy. Waga zazwyczaj wahać będzie się tutaj w granicach 10–25 kilogramów. Jeżeli więc mieszkamy na wyższym piętrze w bloku, przenoszenie bardziej masywnych modeli będzie uciążliwe. Waga wiąże się też bezpośrednio z konstrukcją i przeznaczeniem sprzętu. W sklepach znajdziemy lżejsze modele do jazdy rekreacyjnej, a także takie o wzmocnionym podeście i kierownicy, które sprawdzą się w codziennym użytku. Tym drugim nie straszne będą wyboje, upadki lub przypadkowe zderzenia. Warto też zwrócić uwagę na to, czy pojazd będzie można łatwo złożyć, co ułatwi jego przechowywanie.

Dodatkowy osprzęt i akcesoria

Hulajnogi do 3000 złotych oferują wiele interesujących rozwiązań, z którymi nie spotkamy się w sprzęcie z niższej półki cenowej. Może to być zaawansowany system hamulcowy, solidne amortyzatory, a także duże pompowane koła, idealne do jazdy w zróżnicowanym terenie. Nie można zapomnieć też o doczepianym koszu lub bagażniku, kierunkowskazach i wyświetlaczu LED, wskazującym prędkość i stan baterii. Wszystkie te dodatki zwiększają komfort jazdy, ale też wpływają na zwiększenie kosztów eksploatacyjnych urządzenia w razie awarii lub uszkodzenia któregoś z elementów.

Hulajnoga do 3000 zł – ranking polecanych modeli

Xiaomi Electric Scooter Pro 2 (2022)

Elektryczna hulajnoga Xiaomi o mocy 600 W z zasięgiem 45 km. Sprzęt składa się w kilka sekund i jest wyposażony w system odzyskiwania energii z hamowania.

Frugal Touring 3.0

Elektryczna hulajnoga z siodełkiem oraz koszem, która jest wyposażona w silnik o mocy 350 W i obsłuży użytkowników o wadze do 120 kg.

Techlife X5

Hulajnoga o mocy 350 W, przeznaczona dla osób o wadze do 120 kg. Maksymalny zasięg to 40 km.

Xiaomi Mi Electric Scooter 3 (2022)

Hulajnoga elektryczna Xiaomi z silnikiem 600 W oraz maksymalnym zasięgiem wynoszącym 30 km. Maksymalna waga kierującego to 100 kg.

Motus Scooty 10 (2022)

Hulajnoga elektryczna z silnikiem 350 W i maksymalnym zasięgiem wynoszącym aż 60 km. Urządzenie mogą obsługiwać osoby o wadze do 120 kg.

Xiaomi Electric Scooter 3 Lite

Hulajnoga elektryczna Xiaomi z silnikiem o mocy 300 W oraz limitem wagi użytkownika wynoszącym 100 kg. Maksymalna prędkość podjazdu to 20 km/h, a zasięg to 20 km.

Motus Pro 8.5 Lite

Hulajnoga o mocy 350 W oraz limicie wagi użytkownika do 120 kg. Zaletą modelu jest lekka oraz smukła konstrukcja. Maksymalny zasięg to 30–35 km.
Zdjęcie: Envato Elements