Stolica Austrii zachwyca swoją przepiękną, barokową architekturą, a zimą czaruje organizowanym z niezwykłym rozmachem jarmarkiem bożonarodzeniowym. Uwagę zwraca Drzewo Serc, czyli duża choinka, która co roku przywożona jest z innego austriackiego landu. Jest to miejsce szczególnie cenione przez zakochanych. Natomiast na stoiskach jarmarku spotkać można specjały kuchni regionalnej (np. słodycze takie jak strucle jabłkowe, pieczone kasztany, regionalne sery i wędliny) oraz tradycyjne wyroby ( drewniane zabawki, biżuteria, ozdoby z dmuchanego szkła). Jarmark w Wiedniu to na pewno świetne miejsce na poszukiwanie świątecznych upominków i prezentów: ich wybór jest naprawdę ogromny!
Jesteś amatorem zabawek drewnianych? Zajrzyj TUTAJ.
Na stoiskach krakowskiego jarmarku świątecznego można zakupić ozdoby świąteczne i inne przedmioty związane z Bożym Narodzeniem i zimą. Spróbujemy tutaj regionalnych przysmaków, m.in.: prażonych w karmelu orzechów, pierników, pieczonych kiełbasek i pierogów, wyrobów z czekolady i marcepanu. Atrakcją jarmarku świątecznego w Krakowie są także szopki, przedstawiające zabytki krakowskie. T e ręcznie robione dzieła sztuki zachwycają niespotykaną kolorystyką i pięknem wykonania.
Praski jarmark wyróżnia przepiękna szopka betlejemska ustawiona na zamku Królewskim na Hradczanach. Stoiska kupieckie rozstawione są wzdłuż Rynku Starego Miasta oraz na placu Wacława, w pobliżu dużej, świątecznej choinki. Znajdziemy tutaj także scenę, na której odbywają się przedstawienia dla dzieci. Najmłodszym na pewno spodoba się mini zoo, natomiast zakochani chętnie przejadą się ulicami Pragi bryczką. Robiąc zakupy, warto zwrócić uwagę na wyroby ceramiczne oraz na czeskie kryształy. Będąc na praskim jarmarku musicie koniecznie spróbować tradycyjnego czeskiego pieczywa, ponczu oraz świątecznego grzanego wina.
Praga jest atrakcyjną destynacją turystyczną przez cały rok. Zaplanuj jednodniową wycieczkę lub weekendowy wypad do perełki stolic europejskich. Pomocne będą w tym przewodniki turystyczne, które znajdziesz TUTAJ.
Wzorowany na drezdeńskim, jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu zaprasza gości na Rynek. Na rozstawionych wzdłuż kamienic straganów swoje wyroby oferują kupcy m.in. z Polski, Niemiec , Węgier, Litwy, Austrii, Czech i Białorusi. Do zakupów zachęcają nas kramy z rękodziełami, biżuterią, a także mnogość stoisk kulinarnych. Z łatwością zakupimy tutaj prezent świąteczny, a jeżeli zmęczymy się poszukiwaniem upominków możemy posilić się w punktach gastronomicznych. Oferują one typowo świąteczne przysmaki, takie jak kołacze, pieczone kasztany, pierniki i miód pitny. Dzieciom z pewnością spodoba się bajkowy lasek: miejsce, gdzie można wysłuchać bajek i świątecznych opowieści a także przejechać się na karuzelach ustawionych tuż pod Ratuszem.
W okresie przedświątecznym w Berlinie organizowanych jest wiele jarmarków, ale najbardziej znany jest ten na Gendarmenmarkt. Z uwagi na mnogość atrakcji kulturalnych, które oferuje, wstęp po godzinie 14.00 jest płatny 1 euro. Do największych atrakcji należą występy artystyczne (śpiewy chórów, pokazy akrobatyczne i taneczne, występy śpiewaków operowych). Sprzedawcy na berlińskim jarmarku kuszą zwiedzających bogatą ofertą prezentów i upominków. Wybierać można spośród rękodzieł, biżuterii, wyrobów rzemieślniczych i antyków. Znajdzie się także co nieco dla łasuchów: precle cynamonowe, pierniki, keks z bakaliami oraz grzane piwo ze specyficzną mieszanką przypraw (zapach grzańca jest tak intensywny, że unosi się nad całym jarmarkiem!).
Świąteczny jarmark w Toruniu odbywa się co roku na Rynku Nowomiejskim. Ustawione stoiska mają kształt drewnianych kramów i kamieniczek. Możemy w nich dostać wyroby rękodzieła ludowego, ozdoby choinkowe, wyroby ceramiczne i rzemieślnicze, ludowe ozdoby świąteczne. Prawdziwym rarytasem są naturalne wędliny (bez konserwantów), chleby pieczone na zakwasie oraz duży wybór alkoholi: miodów pitnych i nalewek.
W tym roku nie po drodze ci do Torunia? Pociesz się tradycyjnymi pierniczkami toruńskimi - znajdziesz je TUTAJ.