Data modyfikacji:

Najlepszy multitool. Jaki scyzoryk wielofunkcyjny typu kombinerki?

Trudno zliczyć sytuacje, w których przydałyby się pod ręką kombinerki,  wkrętaki lub zwykły nóż. Regulacja przerzutek, odpakowanie plastikowego blistra, docięcie kawałka drutu – to wszystko wymaga narzędzi. Nie musisz jednak nosić przy sobie skrzynki narzędziowej. W większości przypadków wystarczy ci podręczny multitool.

Polecamy: Gadżety survivalowe

najlepszy multitool

Najlepszy multitool

Multitool – czym jest i do czego się przydaje?

Wielofunkcyjne narzędzie zwane multitoolem to nic innego, jak poręczne urządzenie kryjące składane końcówki o różnych zastosowaniach. Osadzone są one na dwóch ramionach pełniących przy okazji funkcję uchwytu kombinerek. To bowiem kombinerki wraz z przecinakiem do drutu są podstawowymi narzędziami multitoola, co różni go od szwajcarskiego scyzoryka.

Do czego przydaje się multitool? Ze względu na niewielkie wymiary, jest to idealne narzędzie awaryjne, przydatne np. w samochodzie, w podróży czy w pracy. Choć poszczególne narzędzia nie są tak wygodne w użyciu, jak ich pełnoprawne odpowiedniki, w większości sytuacji doskonale sobie poradzą.

Wielofunkcyjne narzędzie jest niezwykle przydatne także w pracy monterów, którzy często muszą pracować w trudnych warunkach, np. na drabinie lub na dużych wysokościach. W takim przypadku dźwiganie pełnej skrzynki narzędziowej zazwyczaj nie jest możliwe.

Sprawdź również, co warto wiedzieć o scyzorykach.

Jakie narzędzia znajdziesz w multitoolu?

Oprócz kombinerek, na których opiera się multitool, w większości popularnych modeli znajdziesz inne wielce użyteczne narzędzia. Podstawowe końcówki to m.in. wkrętaki (płaskie i krzyżakowe), nóż, piłki do drewna i metalu, nożyczki oraz otwieracze do puszek czy konserw. Bardziej rozbudowane modele wyposażone są w rożnego rodzaju zamienne bity, np. płaskie, krzyżowe, Pozidriv, imbusowe czy torx.

Na rynku znajdziesz też bardziej specjalistyczne multitoole, dopasowane do konkretnych profesji. Multinarzędzia dla monterów zawierają końcówki do oprawiania przewodów elektrycznych, te dla żołnierzy mają narzędzia do czyszczenia i konserwacji broni palnej, natomiast modele dla miłośników survivalu wyposażone są w krzesiwo, długą piłę do drewna oraz gwizdek alarmowy.

Najlepszy multitool – czyli jaki?

Planujesz kupić swój pierwszy multitool, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Wbrew pozorom nie tylko rodzaj narzędzi ma znaczenie. Podpowiadamy, jakie cechy produktu mogą być przydatne w codziennej pracy.

  • Waga – najbardziej użyteczny multitool to ten, którego będziesz mieć zawsze przy sobie. Modele o wadze większej niż 250 g mogą odrobinę ciążyć w kieszeni.
  • Sposób otwierania narzędzi – multinarzędzia dzielą się na te, których końcówki dostępne są od zewnątrz (bez otwierania multitoola) oraz od wewnątrz. Niektóre multitoole da się obsługiwać także jedną ręką (np. Leatherman OHT czy Leatherman Free).
  • Blokada narzędzi – niezwykle istotna jest blokada poszczególnych narzędzi. Wpływa ona nie tylko na wygodę użytkowania, ale i bezpieczeństwo prac.
  • Gwarancja – pod tym względem gwarancja firmy Leatherman nie ma sobie równych. 25 lat gwarancji, nawet po uszkodzeniu z winy użytkownika, robi pozytywne wrażenie.
  • Precyzja wykonania narzędzi – wadą tanich multitooli jest tragiczne wykonanie narzędzi. Noże są tępe, wkrętaki nie pasują do żadnych śrub, a nożyczki nie radzą sobie nawet z kartką papieru. Jakość narzędzi jest znacznie ważniejsza niż ich liczba.
  • Pokrowiec – miłym dodatkiem jest pokrowiec na pasek, który pozwoli wygodnie przenosić narzędzie. W mniejszych multitoolach wystarczy klips.
  • Wielkość multitoola – na rynku dostępne są zarówno duże multitoole monterskie (heavy duty), podręczne multitoole uniwersalne, jak i niewielkie multinarzędzia w postaci breloku.
  • Marka urządzenia – światowym potentatem, produkującym doskonałej jakości narzędzia, jest amerykańska marka Leatherman. Dobrej jakości multitoole znajdziesz także pod szyldem Victorinoxa, Gerbera, SOG-a oraz Ganzo. Wbrew pozorom, multinarzędzia produkowane przez renomowane marki narzędziowe zazwyczaj nie prezentują dobrej jakości.

Multitool uniwersalny a multitool rowerowy – czym się różnią?

Multitool rowerowy to specyficzny rodzaj narzędzia, który okazuje się niezbędnym akcesorium dla większości rowerzystów podczas dłuższych wypraw. Jest to też świetny pomysł na prezent dla wszystkich fanów jednośladów. Multitoolem nazywamy nie tylko wielofunkcyjne narzędzie z kombinerkami, ale i niewielki przybornik rowerowy. Jest to jednak zupełnie inne urządzenie, wyposażone w innego rodzaju narzędzia. W multitoolu rowerowym próżno szukać noży, pił, kombinerek czy nożyczek.

Większość modeli multitooli do roweru składa się ze składanych kluczy imbusowych, podstawowych wkrętaków oraz klucza gwiazdkowego. Dobrej jakości modele, np. Topeak czy Crankbrothers, są wyposażone także w skuwacz do łańcucha, klucze do nypli oraz łyżki do opon.

Dobry multitool do roweru powinien zawierać również zestaw naprawczy do dętek,albo opon bezdętkowych. Żeby korzystanie z multitooli rowerowych było jeszcze łatwiejsze, producenci rowerów oferują w swoich produktach skrytki na dodatkowe narzędzia. Na zestawy narzędziowe i multitoole miejsce można znaleźć niejednokrotnie w kierownicy czy osi koła. Niewielkie akcesoria można czasem montować także do bidonów. Wyjątkowo ciekawą opcją dla rowerzystów są multitoole, które mają zupełnie inną postać i można nosić je na nadgarstku. Przykładem takich produktów są modele Multitool Leatherman Tread.

Czy multitool elektryczny to dobry wybór?

Standardowy scyzoryk multitool zwykle nie występuje w wersji elektrycznej. Multitool elektryczny to akcesorium przede wszystkim dla specjalistów – mechaników, monterów lub domowych majsterkowiczów. Multitoole elektryczne to wielofunkcyjne narzędzia zasilane przez akumulator. Są o wiele większe, niż popularne scyzoryki, ale równie funkcjonalne. Produkowane są głównie przez producentów narzędzi warsztatowych i oferują około 20-35 różnych możliwości wykorzystania. Mogą służyć między innymi do aplikacji nitów, usuwania rdzy z metalu, polerowania, szlifowania, cięcia drewna oraz tworzyw sztucznych czy przeprowadzania niektórych, drobnych prac remontowo-budowlanych.

Do czego może się przydać klasyczny multitool?

Klasyczne multitoole można dostać w najróżniejszych wersjach kolorystycznych i designach. Przeważnie wybieramy spośród obudowy wykonanej ze stali, drewna, metalu lub tworzyw sztucznych. Te wytworzone z tworzywa dają największe możliwości w zakresie estetyki – można wybierać spośród wzorów moro, w kwiaty czy jednolitych czarnych, czerwonych, niebieskich.

Standardowe multitoole nadają się zarówno do zastosowań codziennych, jak i w góry. Mogą zawierać takie narzędzia jak duże i małe nożyki, korkociągi, pęsety, otwieracze do puszek, wkrętaki czy narzędzia do ściągania izolacji. Jeśli jednak mamy tendencję do skonkretyzowanych zainteresowań, warto wybierać multitoole przeznaczone dla konkretnych grup docelowych, takich jak żołnierze, fani survivalu, majsterkowicze czy rowerzyści.

Sposób noszenia multitoola

Wybierając multitool do codziennego zastosowania, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób będziemy go nosić. Spośród opcji, które oferują producenci scyzoryków multitool, można znaleźć następujące możliwości montażu do oporządzenia:
  • Kółko do kluczy – chociaż wydaje się być całkiem praktyczną opcją, nie zawsze się sprawdza. Miękkie obudowy multitooli wykonane z tworzyw sztucznych mogą łatwo się rysować podczas noszenia ich razem z kluczami. Ponadto połączenie tych dwóch akcesoriów sprawia, że kieszeń będzie wypchana, a waga przedmiotów jest znacznie większa.
  • Pierścienie do smyczy – w które multitool może być wyposażony, jednak istnieje możliwość zakupu takich akcesoriów osobno do konkretnego rodzaju scyzoryka. Kupując odpowiedni pierścień do smyczy, należy zwrócić uwagę na jego kompatybilność z posiadanym sprzętem.
  • Klips – będący wyjątkowo wygodną opcją. Klips można zaczepiać o krawędź kieszeni, spodni bądź kieszeni w torbie. Scyzoryk multitool będzie wówczas zawsze znajdować się w jednym miejscu i będzie łatwy do odnalezienia.
  • Karabińczyk – zaletą karabińczyków jest ich niebywała uniwersalność. Noże i zestawy narzędziowe wyposażone w karabińczyk można przypiąć w dowolne miejsce – od torby i plecaka, aż po szlufkę spodni.
  • Brak mocowań – wówczas bardzo atrakcyjnym dodatkiem do multitoola jest kabura, którą można przypiąć przykładowo do paska do spodni.
Autor: Szymon Sonik