Data publikacji:

Mata do jogi - ranking. Wybieramy najlepszą matę do jogi

Bez dobrej maty trudno myśleć o satysfakcjonującym treningu jogi. Może to być źródłem wątpliwości dla początkujących osób, ponieważ wydaje im się, że stawiając pierwsze kroki w świecie jogi, mogą korzystać z najtańszej maty i przekonać się, czy to sport dla nich. Jednak nie mając stabilnego i antypoślizgowego podłoża, bardzo trudno odnaleźć prawdziwą radość z praktyki. Rozwiązaniem może być korzystanie z mat dostępnych w szkole jogi, jednak gdy przyjdzie czas na wybór własnego sprzętu, warto wybrać tę najlepszą matę do jogi. Ranking może pomóc dokonać dobrego wyboru.

Polecamy: maty samopompujące - ranking

mata do jogi

Mata do jogi - ranking

Mata do jogi – najlepsza, czyli jaka?

Wybierając matę do jogi, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów. Podejmując decyzję, musimy rozważyć kwotę, jaką chcielibyśmy przeznaczyć na zakup, a także gdzie będziemy z niej najczęściej korzystać – w domu, za zajęciach, a może w plenerze? Kluczowe aspekty to:

  • materiał, z którego wykonana jest mata,
  • rozmiar, który dopasowuje się do wzrostu,
  • grubość maty i związana z nią amortyzacja,
  • waga i możliwość łatwego przenoszenia,
  • styl jogi, jaki zamierzamy praktykować.

Najlepsza mata do jogi – materiał, grubość, rozmiar

Maty do jogi mogą być wykonane z różnych materiałów. Największa część dostępnych mat powstaje z PVC, czyli polichlorku winylu. Wybierając je, warto sprawdzić certyfikat bezpieczeństwa, który gwarantuje, że wszystkie użyte materiały i barwniki są nietoksyczne. Największymi zaletami produktów z PVC jest ich trwałość i łatwość czyszczenia. Drugim bardzo popularnym materiałem jest kauczuk, którego ogromnym plusem, docenianym przez wiele osób zaangażowanych w praktykę jogi, jest naturalne pochodzenie.

Przede wszystkim jednak jest to materiał o najlepszych właściwościach antypoślizgowych, dlatego doceniają go zarówno początkujący, jak i zaawansowani jogini. Największą wadą mat kauczukowych jest ich mniejsza trwałość w stosunku do tych wykonanych z PVC, ponieważ kauczuk po pewnym czasie zaczyna się kruszyć. Mimo to wśród mat do jogi w rankingu zwykle właśnie one wypadają najlepiej, ponieważ ich zalety zdecydowanie przewyższają wady.

Materiałem, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę, jest TPE. Coraz częściej znaleźć można wykonaną z niej matę do jogi w rankingu top produktów polecanych przy codziennej praktyce. TPE to pianka termoplastyczna, która może zostać poddana recyklingowi, a przy tym posiada wiele innych zalet: antypoślizgowość, odporność na uszkodzenia, niską wagę i zwykle dobrą cenę. Coraz częściej spotkać się można również z matami z mikrofibry połączonej z kauczukiem. Są bardzo lekkie i cienkie, i można je łatwo transportować. Nadają się szczególnie dobrze do jogi dynamicznej i wykonywanej w wysokich temperaturach, ponieważ mikrofibra świetnie chłonie wilgoć.

Grubość maty zależy w dużej mierze od sposobu, w jaki zamierzamy ćwiczyć. Do ćwiczeń dynamicznych, w których konieczna jest częsta zmiana pozycji i niezwykle istotna jest stabilność, poleca się maty do 5 mm. W przypadku spokojniejszej praktyki zaleca się grubsze podłoże: 5-8 mm, które zapewnia dobrą amortyzację, wsparcie dla kręgów szyjnych i stawów. Niekiedy dość ważnym parametrem jest również długość, powinny na nią zwrócić uwagę szczególnie bardzo wysokie osoby. Mata powinna być mniej więcej o 5-10 cm dłuższa, niż rozciągnięta na niej osoba.

Mata do domu i na wyjścia

Trzeba mieć świadomość, że każdy materiał ma swoją wagę, która nie ma znaczenia, jeśli używamy maty wyłącznie w domu, jednak nabiera go, gdy planujemy często poruszać się z matą po mieście lub z nią wyjeżdżać. Kauczuk wśród swoich licznych zalet ma również wadę związaną z transportem - waży najwięcej, nawet do 3 kg. Lżejsze są zdecydowanie maty wykonane z TPE oraz cienkie maty z mikrofibry. Warto zwrócić również uwagę na sposób przenoszenia – wygodne paski lub pokrowiec.

Jaka jest najlepsza mata do jogi?

Najlepszym produktem będzie ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom, dlatego w przypadku maty do jogi ranking może rzucić nieco światła i ograniczyć nieco pole wyboru, jednak warto zwrócić dużą uwagę na interesujące nas parametry, szczególnie grubość i materiał, z którego została wykonana mata, trzeba je bowiem dopasować do własnych preferencji.

Ranking - maty do jogi

Mata do jogi Jade Harmony

Ekskluzywna mata wykonana z kauczuku dla zapalonych joginek i joginów. Ma 5 mm szerokości, co zapewnia odpowiednią amortyzację i komfort kręgom szyjnym i stawom. Jest idealna do praktyki o średniej intensywności.

Mata do jogi Rishikesh Premium z mandalą

Wykonana z wyjątkowo trwałego i elastycznego PVC o bardzo dobrych właściwościach antypoślizgowych. Posiada certyfikat Oko-Tex Standard 100, który gwarantuje pełne bezpieczeństwo zastosowanych materiałów i barwników. Grubość 4,5 mm zapewnia odpowiednią amortyzację, ale mata nadaje się również do nieco bardziej intensywnych treningów. Można ją prać w pralce.

Mata do jogi Domyos 4 mm 

Mata o bardzo dobrym stosunku jakości do ceny, polecana szczególnie osobom, które nie są pewne, czy będą regularnie praktykować. Wykonana została z higienicznego, łatwego w czyszczeniu i trwałego materiału PVC, jest lekka i łatwo ją przewozić.

Mata do jogi ECOPRO Diamond 6 mm

Niezwykle komfortowa, wysokiej jakości mata wykonana z kauczuku. Zapewnia doskonałą przyczepność i amortyzację, dając odpowiednie wsparcie kręgom szyjnym i stawom. Mata sprawdzi się idealnie zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych joginów.

Yoga Design Lab Travel 1 mm

Wyjątkowy sprzęt, stanowiący połączenie maty i ręcznika, wykonany z połączenia kauczuku i mikrofibry. Mata ma jedynie 1 mm grubości, dlatego sprawdzi się idealnie do bardzo dynamicznych treningów, w których pozycje następują po sobie bardzo szybko. Nadaje się również świetnie jako towarzyszka podróży, jest bardzo lekka. Dodatkowym plusem jest piękne i niebanalne wzornictwo.

Mata do jogi Lotus Pro 6 mm 

Wykonana z TPE, przyjazna środowisku mata, która zapewnia dobrą przyczepność i amortyzację, a pomimo swej grubości jest wyjątkowo lekka. Ta bardzo komfortowa mata sprawdzi się szczególnie do spokojnej jogi.

Autorka: Nina Nadybska