Data publikacji:

Jak rolować uda? Jak zrobić to poprawnie?

Rolowanie mięśni zyskało w ostatnich latach ogromną popularność. Nie bez powodu – ta pozornie prosta, czasami nieznacznie bolesna czynność niesie za sobą wiele korzyści. Mowa między innymi o przyspieszeniu regeneracji po intensywnym treningu, poprawie wydajności czy zwiększeniu elastyczności tkanek. Tak naprawdę rolować można całe ciało. My skupiliśmy się na jednej konkretnej partii. Przeczytaj nasz poradnik, w którym podpowiadamy, jak rolować uda.
jak rolować uda

Rolowanie ud i innych części ciała – dlaczego warto?

Zanim podpowiemy ci, jak rolować uda, warto najpierw poznać wszystkie zalety używania wałka do masażu. Dlaczego warto regularnie z niego korzystać? Rolowanie ciała to szansa na:
  • poprawę dopływu substancji odżywczych do mięśni,
  • przyspieszenie regeneracji po intensywnym treningu,
  • poprawę krążenia,
  • zwiększenie wydajności i elastyczności mięśni,
  • ograniczenie uczucia sztywności,
  • zmniejszenie ryzyka kontuzji i urazów,
  • rozluźnienie i zmniejszenie ewentualnych dolegliwości bólowych,
  • chwilę relaksu.
  • Co ciekawe, rolowanie ud to także jeden ze skutecznych sposobów na zmniejszenie widoczności cellulitu u kobiet.

    Czy rolowanie ud jest dla ciebie dobrym wyborem?

    Kto najbardziej skorzysta na rolowaniu ud? Jak już wspomnieliśmy, regularne masaże pomagają w redukcji cellulitu u kobiet. To właśnie ta partia ciała, razem z pośladkami, jest najbardziej narażona na powstawanie skórki pomarańczowej.
    Kolejną i dość oczywistą grupą osób, którym polecamy rolowanie, są sportowcy. Mowa nie tylko o profesjonalistach, którzy przygotowują się do startu w zawodach. Z rolowania skorzystają również amatorzy, którzy trenują dolne partie ciała. Oczywiście, dotyczy to zarówno osób ćwiczących na siłowni, jak i miłośników siatkówki, kolarstwa czy piłki nożnej.
    Oprócz kobiet zmagających się z cellulitem na udach oraz sportowców na liście osób, którym polecamy rolowanie, są także pacjenci w trakcie rehabilitacji oraz osoby, które spędzają większość czasu w pracy w pozycji stojącej.

    Jakie są przeciwwskazania do rolowania ud?

    Choć rolowanie ud i innych partii ciała jest często polecanym rozwiązanie, to mimo wszystko istnieją pewne przeciwwskazania, w przypadku których należy albo całkowicie zrezygnować z korzystania z rollera do masażu, albo sięgnąć po niego dopiero za jakiś czas.
    Na liście przeciwwskazań znalazły się:
  • wszelkiego rodzaju zmiany skórne – od ran, przez oparzenia, aż po otarcia;
  • zerwane mięśnie;
  • drętwienie;
  • zaburzenia ciała.
  • Jak rolować uda? Wskazówki

    Jak rolować uda? Przede wszystkim zdecyduj, kiedy chcesz to robić. Do wyboru masz trzy opcje:
  • przed treningiem (w ramach przygotowania ciała do aktywności, pobudzenia przepływu krwi);
  • po treningu (w celu rozluźnienia mięśni i wsparcia regeneracji);
  • zamiast treningu (najczęściej głównym celem jest poprawa mobilności i wsparcie ćwiczeń rozciągających).
  • Zaleca się, aby zawsze wykonywać około 8–10 powtórzeń (w przypadku gładkich rollerów) albo 2–3 (jeśli masz wałek z wypustkami).
    Jak zatem rolować uda? Przede wszystkim skup się na najbardziej spiętych miejscach. Zacznij od przedniej części, kładąc się brzuchem w dół i opierając się na przedramionach. Umieść roller pod udem (jedna noga musi być wyprostowana, a druga zgięta, z kolanem przyciągniętym do łokcia), a następnie wykonuj ruchy do przodu i do tyłu, przesuwając udem po wałku. Postaraj się zadbać o to, aby masować udo pod różnym kątem.
    Jeżeli chcesz wymasować boczną część uda, to wygląda to podobnie. Jedyną różnicą jest pozycja początkowa. Zamiast opierać się na przedramionach, ułóż się bokiem na wałku w taki sposób, aby przenieść ciężar ciała na nogę, którą będziesz masować.

    Jak często rolować uda?

    Zastanawiasz się, jak często rolować uda, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty? Zaleca się, aby robić to raz dziennie, a jeśli nie masz zbyt wiele czasu, to przynajmniej po każdym treningu. W dniach przeznaczonych na regenerację warto sięgać po wałek do masażu w momencie, gdy czujesz napięcie mięśni nie tylko ud, ale także innych partii ciała. Możesz również używać go po długim dniu spędzonym w pracy.
    W wyjątkowych sytuacjach należy rolować się nawet dwa czy trzy razy dziennie. Dotyczy to jednak profesjonalnych sportowców, którzy zaliczają kilka jednostek treningowych na dobę.

    Jaki wałek do masażu ud wybrać? Polecane produkty

    Wiesz już, jak rolować uda, aby wykorzystać do maksimum korzyści płynące z korzystania z wałka do masażu. A jaki sprzęt wybrać? Poniżej znajdziesz produkty, które mogą cię zainteresować.

    Wałek terapeutyczny z igłami EB Fit 

    Pierwszą propozycją jest wałek terapeutyczny EB Fit. To roller z igłami, który nadaje się do masażu nie tylko ud, ale także innych partii ciała. Może być również używany przez osoby z problemami z kręgosłupem. Polecany sprzęt jest wykonany z pianki EVA, ma optymalną twardość, a utrzymanie go w czystości nie sprawia żadnego problemu.

    Wałek korekcyjny Tiguar

    Jeśli szukasz wałka bez wypustek, to może spodoba ci się korekcyjny sprzęt Tiguar. Jego twardość sprawia, że jest idealny do masażu większych partii mięśniowych, np. ud czy pleców. Co więcej, profesjonalny roller nadaje się też do pilatesu. Dlaczego warto go kupić? Na liście jego zalet znalazła się długość 90 cm, komfort użytkowania oraz wykonanie z pianki EVA, która nie pochłania potu i jest odporna na odkształcanie się.

    Wałek piankowy z wypustkami 4Fizjo 

    Do rolowania ud nada się też wałek marki 4Fizjo, który został zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. To model mini (długość 45 cm), wyposażony w małe wypustki i wykonany z pianki EVA, która jest bezzapachowa, hipoalergiczna i wytrzymała. Roller ma średni poziom twardości.
    Zdjęcie: Envato Elements 
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.