Data publikacji:

Małpka w domu – czy można mieć małpkę w domu?

Polskie prawo zezwala na posiadanie małpki w domu pod warunkiem, że posiada się odpowiednie dokumenty świadczące o pochodzeniu pupila, o legalnym nabyciu pupila i niekiedy także zezwolenie na posiadanie małpki w domu. W Polsce można trzymać bez pozwolenia kapucynki i sajmiri. Bardzo popularne są także marmozety i tamaryny. Nie są to małpy właściwe, ale dorównują małpom inteligencją.
małpka w domu

Jak kupić małpkę w Polsce?

Nabycie małpki nie jest trudne. Wystarczy skontaktować się z hodowcą, który ma na sprzedaż młode małpki. Hodowca pomoże też w załatwieniu odpowiednich dokumentów.
Popularne małpki w Polsce:
  • marmozety,
  • sajmiri,
  • kapucynki,
  • tamaryny.
  • Czy kupno małpki jest etyczne?

    Każdy na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie sam. Mimo tego, że trzymanie niektórych małpek jest legalne, wcale nie musi to oznaczać, że jest to etyczne. Przed zakupem na pewno warto sprawdzić hodowlę, poprosić o wszystkie informacje dotyczące rodziców zwierzęcia i najlepiej osobiście pojechać do takiej hodowli, by upewnić się, że zwierzęta mają zapewnioną dobrą opiekę.

    Marmozeta białoucha

    Małpki wciąż dla wielu osób wydają się być idealnym towarzyszem w zaciszu domowym. Popularność w Polsce zyskują małpki marmozeta. Są one małe, bo osiągają jedynie 20–30 cm, nie licząc ogona, i nie ważą zbyt wiele (do 500 g), dlatego z łatwością można je brać na ręce. W Polsce możesz kupić jedynie polskie małpki marmozety, pochodzące z polskiej hodowli. 

    Marmozeta białoucha w domu – na co się przygotować?

    To bardzo sympatyczne, przyjacielsko nastawione małpki, które mają jednak dużo energii. To zwierzęta dla pewnego opiekuna, który chce poświęcić im swój czas i najlepiej, gdy pracuje z domu.
    Pozostawienie małpki samej w domu jest niemal gwarancją tego, że po powrocie zastaniesz bałagan. Co więcej, małpka pozostawiona sama sobie może się zranić. Stąd hodowcy zalecają, by od maleńkości przyzwyczajać małpkę do klatki. Minimalne wymiary klatki dla marmozety to około 1,2 × 1,2 × 1,7 m. 
    W klatce powinna znajdować się miska z wodą, legowisko, hamak oraz konary do wspinania się. Pamiętaj, że małpka powinna spędzać w klatce jedynie kilka godzin w ciągu dnia, gdy nie jesteś w stanie poświęcić jej uwagi. Marmozety to bardzo ciekawskie stworzenia, dlatego zamknięcie na wiele godzin w klatce na pewno nie sprawi, że będą szczęśliwe.

    Ile kosztuje marmozeta białoucha?

    Małpka kosztuje około 4500–8000 zł. Jest to jednorazowy koszt, ale jej utrzymanie wiąże się ze stałymi wydatkami. Opiekun marmozety musi zadbać nie tylko o jej jedzenie i wyposażenie domu, ale też o opiekę weterynaryjną u lekarza, który specjalizuje się w zwierzętach egzotycznych.

    Co jedzą marmozety?

  • Świeże owoce i warzywa (marchewki, pomarańcze, jabłka, ogórki, banany, papryki)
  • Gotowany ryż i makarony
  • Świeże orzechy bez przypraw
  • Owady, np. świerszcze
  • Gotowane, chude mięso
  • Sajmiri

    Małpka sajmiri jest aktywna w dzień. Na wolności żyje w grupach od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu osobników, z czego znaczną większość stanowią samice. Nie jest bardzo gadatliwa, ale przestraszona może głośno krzyczeć.

    Sajmiri w domu – na co się przygotować?

    Te niewielkich rozmiarów małpki charakteryzują się nie tylko słodkim wyglądem, ale także dużą inteligencją. Mają silną potrzebę kontaktu z człowiekiem po oswojeniu. Szybko się uczą i chętnie wykonują drobne sztuczki, jeśli zostaną później należycie nagrodzone. Często wykorzystuje się je w terapii z osobami niepełnosprawnymi, szczególnie z dziećmi. To świetni towarzysze zabaw, ale mogą szybko się nudzić, jeśli gra nie jest dla nich dostatecznie atrakcyjna. Potrzebują dużo ruchu, ale też stymulacji intelektualnej. Sajmiri są gatunkiem chronionym przepisami konwencji Waszyngtońskiej CITES. 

    Co je sajmiri?

    Dieta sajmiri powinna opierać się na owadach, pająkach, owocach, jajach i gotowanym chudym mięsie.

    Kapucynka

    To bardzo towarzyskie i miłe zwierzęta, które mają przyjazne nastawienie do człowieka. Małpka reaguje na imię i jest w stanie opanować podstawowe komendy.

    Kapucynka – gatunki

  • Kapucynka białoczelna – osiąga niewielkie rozmiary, jej maksymalna długość ciała osiąga 45 cm bez ogona. Samice ważą niecałe 3 kg a samce około 3,2–3,5 kg. Charakteryzują się jasnobrązowym umaszczeniem sierści. 
  • Kapucynka czarno-biała – jest jeszcze mniejsza od białoczelnej, bo jej długość ciała osiąga około 30 cm. Jej masa ciała waha się od 1,5 kg do 4 kg, przy czym to samce są zazwyczaj większe od samic.
  • Kapucynka czubata – długość ciała tej małpki osiąga do 47 cm. Masa ciała kapucynki czubatej waha się między 1,5 kg do niemal 5 kg. 
  • Tamaryna złotoręka

    Jest nieco większa od marmozety, bo jej masa ciała może osiągać nawet 1 kg. Zwierzę żyje na wolności w grupkach, które składają się z około 2–6 osobników. Samce tamaryn wraz z samicą opiekują się młodymi od razu po ich urodzeniu.

    Tamaryna w domu – na co się przygotować?

    To bardzo energetyczne małpki, które potrzebują dużo przestrzeni do zabawy. Małpki nawiązują silną relację ze swoim opiekunem, ale proces oswojenia może zająć małpce trochę czasu. Niekiedy tamaryny potrzebują nawet kilka tygodni, by oswoić się ze swoim nowym domem i opiekunem oraz poczuć się pewniej.
    Małpki bardzo chętnie komunikują się ze swoim opiekunem nie tylko poprzez dźwięki, ale także przez gesty. Możesz też spróbować trenować różnego rodzaju sztuczki z pupilem, ale nie spodziewaj się, że zwierzę będzie wykonywało sztuczki, jak wyszkolony pies.
    Postawienie granic na samym początku jest kluczowe. W innym wypadku małpki mogą bardzo rozrabiać w domu, niszczyć rzeczy i stać się agresywne wobec opiekuna.

    Gatunki tamaryn

  • Złotoręka
  • Białoczuba
  • Białoucha
  • Wąsata
  • Ile kosztuje tamaryna?

    Małpki tamaryny kosztują około 3000–7000 zł.
    Zdjęcie: Envato Elements