Data publikacji:

Lotopałanka w domu – czy można trzymać lotopałankę karłowatą w domu?

Co powiesz na latającego ssaka w twoim domu? Lotopałanki, znane potocznie jako latające wiewiórki, zyskują coraz większą popularność w Polsce. Te niewielkie zwierzęta są bardzo żwawe i chociaż nie maja skrzydeł, to potrafią przemieszczać się na duże odległości podczas skoku. Poznaj, jakie wymagania należy spełnić, by zapewnić lotopałance w domu dobre życie. Poznaj zasady żywienia lotopałanek. Sprawdź, czy można trzymać lotopałankę karłowatą w domu.
Lotopałanka w domu

Lotopałanka – co warto wiedzieć o lotopałankach?

To małe nadrzewne torbacze, które są aktywne głównie nocą. Naturalnie występują w Nowej Zelandii i Australii. Są to zdecydowanie zwierzęta stadne. W naturze żyją w grupach nawet do kilkudziesięciu osobników. 
Długość życia lotopałanki wynosi około 9–16 lat. Masa ciała dorosłych osobników wynosi od 80 g do 160 g, przy czym to samce są cięższe od samiczek. Samiczki osiągają dojrzałość płciową w wieku około 8–12 miesięcy a samce w wieku około 12–14 miesięcy. Zwierzęta są zdolne do rozmnażania się aż do około 10. roku życia. Samiczki są poliestralne. Sezon rozrodczy zaczyna się u nich wiosną w środowisku naturalnym. 
Jeśli interesuje cię rozmnażanie lotek, to musisz wiedzieć, że samice mogą mieć nawet do 4 miotów w ciągu roku. Samiczki karmiące wymagają wówczas większej uwagi opiekuna, dlatego warto to wziąć pod uwagę, jeśli planujesz zakup parki.
Ciąża trwa około 15–17 dni. Samice rodzą najczęściej 2 młode. Dalszy rozwój potomstwa odbywa się w fałdzie skóry, czyli w tzw. torbie lęgowej, w której znajdują się sutki z pokarmem. Maluchy pozostają w torbie przez około 2,5 miesiąca. Macica lotopałanki jest podwójna, połączona z dwoma pochwami. Lotopałanki posiadają kloakę, czyli jeden otwór, który jest wspólnym ujściem dla układu pokarmowego i moczowego.

Czy można trzymać lotopałankę karłowatą w domu?

Tak. Trzymanie lotopałanki karłowatej w domu w Polsce jest legalne. Warto jednak zwrócić uwagę na potrzeby tych uroczych zwierząt, ponieważ nie sprawdzą się one jako zwierzęta domowe dla każdego. Lotopałanki potrzebują odpowiedzialnego opiekuna, który jest w stanie opiekować się nimi przez najbliższe 10–15 lat i wybaczy im nocne szaleństwa, niekiedy nawet piski czy inne głośne odgłosy.

Warunki utrzymania lotopałanki

  • Klatka dla lotopałanki
  • Zwierzęta potrzebują dość dużo przestrzeni, by móc zaspokoić swoje wszystkie potrzeby aktywności fizycznej. Lotopałanki powinny mieć miejsce do skakania, biegania, wspinania się i szybowania. Potrzebują dość dużą klatkę o minimalnych wymiarach 60 × 90 × 100 cm, jednak im większa klatka, tym lepsza. Ważne są też oczka w klatce. Muszą one być na tyle małe, by pupil nie mógł się przez nie przedostać na zewnątrz, ale też na tyle duże, by dobrze wentylowały klatkę i pozwalały na swobodny przepływ powietrza. Upewnij się, że zewnętrzna warstwa siatki nie jest ocynkowana, ponieważ nawet cienka warstwa cynku może być powodem zatrucia cynkiem u lotopałanki.
    Klatka dla lotopałanki powinna być ustawiona w miejscu nienarażonym na przeciągi, o stałej temperaturze otoczenia, w zacienionym i suchym miejscu.
  • Akcesoria do klatki dla lotopałanki
  • Różnego rodzaju kryjówki, gniazda, legowiska, domki, półki, gałęzie czy konary zdecydowanie sprawdzą się dla lotopałanki. Warto zmieniać ich ułożenie po każdym myciu klatki, by urozmaicić zwierzętom nieco środowisko. 
    Unikaj sznurków, lin i innych produktów, w które zwierzę mogłoby się zaplątać. 

    Jaka temperatura w domu dla lotopałanki?

    Lotopałanki dobrze czują się w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi około 24–27 stopni Celsjusza. Minimalna temperatura otoczenia wynosi 19 stopni Celsjusza, a maksymalna około 34 stopnie Celsjusza.

    Czy można mieć tylko jedną lotopałankę?

    Lotopałanki, podobnie jak np. koszatniczki, to zwierzęta stadne, które źle znoszą życie w samotności. Potrzebują innych przedstawicieli swojego gatunku wokół siebie. 

    Co je lotopałanka?

    Lotopałanki są owadożerne. W naturalnym środowisku ich dieta składa się przede wszystkim z różnego rodzaju owadów: szarańczy, karaczanów, much, ciem i świerszczy. Jedzą też jaja, nektary i pyłki kwiatowe. W środowisku naturalnym raczej nie odżywiają się owocami, ziarnami czy warzywami, ale w warunkach domowych warto wzbogacać ich dietę, sięgając także po te składniki.
    Połowę diety lotopałanki powinny stanowić owady i jaja. Drugą połowę powinny stanowić nektary i syropy, miód, guma arabska i okazjonalnie dodatek warzyw czy owoców. Mogą to być np. banany, kiwi, mango, arbuz, figi czy kukurydza lub ugotowane słodkie ziemniaki.
    Dietę lotopałanki możesz suplementować za pomocą pszczelego pyłku, propolisu lub syropu klonowego.

    Czy lotopałanka śmierdzi?

    To pytanie budzi wiele kontrowersji, ale jest zadawane nie bez przyczyny. Lotopałanki posiadają gruczoły piżmowe na czole, w okolicy klatki piersiowej oraz w okolicy odbytowej. Silniejszy zapach wydzielają na pewno niewykastrowane samce w porównaniu do samic.

    Ile kosztuje lotopałanka?

    Cena lotopałanki w Polsce z dobrej hodowli sięga nawet kilku tysięcy złotych. Lotopałankę możesz kupić za około 500–3500 złotych.

    Czy lotopałanka wydaje jakieś dźwięki?

    Tak! I to zazwyczaj całkiem często. Szczególnie w nocy lotopałanki mogą być dość głośne. Odgłosy przez nie wydawane porównuje się do szczekania, gwizdania czy nawet niekiedy piszczenia.

    Czy lotopałanki gryzą?

    Lotopałanki to spokojne i sympatyczne zwierzęta, ale mogą też pokazać swój charakterek poprzez drapanie czy gryzienie. Oczywiście dużo zależy od socjalizacji poszczególnych osobników z człowiekiem oraz od tego, ile czasu jesteś w stanie poświęcić swojemu pupilowi.
    Zdjęcie: Envato Elements