Data publikacji:

Egzotyczne zwierzęta do domu – jakie egzotyczne zwierzęta można trzymać w domu?

Poznaj osiem popularnych zwierząt egzotycznych, które można trzymać w domu. Poznaj krótką charakterystykę każdego gatunku. Sprawdź, jak opiekować się małpkami w domu i jakie warunki należy spełnić, by jeż pigmejski czy lotopałanka karłowata miały zapewnione bezpieczeństwo.
egzotyczne zwierzęta do domu

Jeż pigmejski

Jeże pigmejskie to jedne na najbardziej popularnych zwierząt egzotycznych trzymanych w domu. Są o wiele mniejsze od jeży europejskich, ale to ich tryb życia najbardziej wyróżnia ich od jeży dziko żyjących w Polsce. Jeże pigmejskie nie zapadają w sen zimowy. Są aktywne przez cały rok, ale muszą być trzymane w ciepłym pomieszczeniu o stałej temperaturze. Nawet zwykłe wietrzenie pokoju, którego skutkiem jest obniżenie temperatury powietrza o kilka stopni, może skończyć się dla nich wyziębieniem organizmu.
To zwierzęta nocne, dlatego przygotuj się na to, że będą aktywne przede wszystkim po zmroku. Potrzebują dużej klatki, w której będą mogły zaspokajać wszystkie swoje potrzeby, ale muszą też wychodzić na zewnątrz, by móc np. pobiegać. 
Jeże pigmejskie mogą być trzymane pojedynczo. Nie są to zwierzęta stadne i nie potrzebują przedstawicieli swojego gatunku w swoim środowisku, by czuć się dobrze.

Kapibara

Te słodko wyglądające gryzonie mogą osiągać masę ciała bardzo dużego psa. Masa ciała samców kapibary oscyluje około 60 kg! Kapibary to zwierzęta roślinożerne. Nie mają zbyt dużych wymagań hodowlanych. Nie potrzebują bardzo dużej uwagi ze strony opiekuna, ale zdecydowanie potrzebują przestrzeni, by czuć się dobrze. Raczej nie powinny być trzymane w mieszkaniu. Dom z ogrodem lub dużym podwórkiem sprawdzi się dla nich o wiele lepiej.

Kapucynka

To bardzo popularne małpki trzymane w domu. Charakteryzują się nie tylko słodkim wyglądem, ale także nieprzeciętną inteligencją. Kapucynki szybko i chętnie się uczą, jeśli są dobrze motywowane. Nawiązują silną relację ze swoimi opiekunami, jeśli zostały dobrze zsocjalizowane w wieku młodzieńczym. Niestety, nie mogą zostać pozostawione w domu bez opieki, bo mogą niszczyć rzeczy i co więcej, mogą się przez przypadek skrzywdzić, jeśli znajdą jakieś ostre lub po prostu niebezpieczne dla nich przedmioty.
Decydując się na kapucynkę, można powiedzieć, że decydujesz się jednocześnie na dziecko w domu, które wymaga ciągłej uwagi. Niestety, psotny charakter kapucynki zostaje z nią raczej do końca i kapucynki raczej nie wyrastają z potrzeby płatania figli, podobnie jak dzieci.

Sajmiri

Małpki sajmiri są nie tylko śliczne, ale także bardzo inteligentne. Mają silną potrzebę kontaktu z człowiekiem po oswojeniu. Szybko się uczą i chętnie wykonują drobne sztuczki, jeśli zostaną później należycie nagrodzone. Często wykorzystuje się je w terapii z osobami niepełnosprawnymi, szczególnie z dziećmi. To świetni towarzysze zabaw, ale mogą szybko się nudzić, jeśli gra nie jest dla nich dostatecznie atrakcyjna. Potrzebują dużo ruchu, ale też stymulacji intelektualnej. Sajmiri są gatunkiem chronionym przepisami konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Marmozeta

To małe małpki, których masa ciała nie przekracza zazwyczaj 0,5 kg. Ich długość ciała bez ogona wynosi około 20–30 cm. Ze względu na swoje małe rozmiary potrzebują klatki z gęstą kratką, która uniemożliwi im ucieczkę. Pozostawione w domu bez opieki mogą się zranić, dlatego zaleca się je trzymać w klatce, gdy nie masz możliwości ich pilnowania.

Fenek

To najmniejszy przedstawiciel rodziny psowatych. Fenek cieszy się coraz większą popularnością w Polsce przede wszystkim ze względu na swój niepowtarzalny wygląd. Duże, postawione uszy, duża głowa z wielkimi oczami i nieproporcjonalnie małe do dużych uszu ciało. 
Fenki są z natury nieufne, nieco zdystansowane. Nie mają dużej potrzeby bliskości ze swoim opiekunem. Nieoswojone mogą być wręcz nieco agresywne wobec ludzi lub innych zwierząt.
Praca z fenkiem jest trudna, ale nie niemożliwa. Zwierzę wymaga silnego opiekuna, który nie pozwoli sobie wejść na głowę, ale będzie jednocześnie dbał o wszystkie potrzeby pupila.
Dieta dla fenka może być wyzwaniem. W naturalnym środowisku żywią się małymi ptakami, gadami, owadami i jajami.

Skunks

Czy wiesz, że skunks może być też zwierzęciem domowym? Osobniki pochodzące z hodowli są pozbawione gruczołów wytwarzających naturalny odór, z którego skunksy są najbardziej znane na świecie. Oswojone skunksy są zazwyczaj bardzo spokojnymi pupilami. Nie przejawiają zachowań agresywnych w stosunku do ludzi. Raczej niechętnie się uczą różnych sztuczek, wolą leniwie spędzać czas. 
Skunksy nawiązują dobrą relację ze swoim opiekunem, ale nie należą do pieszczochów. Oczywiście, krótkie czułości z opiekunem są możliwe, ale skunks woli być sam lub ewentualnie spędzać czas z innymi przedstawicielami swojego gatunku.

Lotopałanka karłowata

Lotopałanki są aktywne głównie nocą, co warto mieć na uwadze, decydując się na te zwierzęta. Naturalnie występują w Nowej Zelandii i Australii. Są to zdecydowanie zwierzęta stadne. W naturze żyją w grupach nawet do kilkudziesięciu osobników, dlatego powinny być trzymane w parach lub większych grupkach w warunkach domowych.
Lotki żyją około 9–16 lat, stąd decyzja o ich zakupie powinna być przemyślana. Masa ciała dorosłych osobników wynosi od 80 do 160 g, przy czym to samce są cięższe od samiczek.
Zwierzęta powinny być trzymanie w dużych klatkach z miejscem do odpoczynku, ale też z dodatkowymi konarami, które umożliwią im zaspokojenie potrzeby aktywności fizycznej. Lotopałanki potrzebują nie tylko biegać, ale także skakać i spinać się na wysokości. 
Zdjęcie: Envato Elements