Data publikacji:

Łokieć tenisisty – ćwiczenia. Jakie wykonać?

Łokieć tenisisty to dość powszechna dolegliwość, która paradoksalnie ma niewiele wspólnego z tenisem. Jej przyczyną są zmiany przeciążeniowe przyczepów ścięgien do kości, które powstają w wyniku nakładających się na siebie mikrourazów. Mówiąc fachowym językiem: łokieć tenisisty to entezopatia mięśni prostowników nadgarstka. Poniżej wskazujemy przyczyny i objawy tej nieprzyjemnej dolegliwości, a także prezentujemy ćwiczenia, które warto wykonywać, by pozbyć się bólu. 
łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty – przyczyny

Łokieć tenisisty to dolegliwość powstająca na skutek wielokrotnego bądź długotrwałego powtarzania czynności, które negatywnie wpływają na prostowniki nadgarstka. Należy do nich np. praca przed komputerem. Pozycja, w której opieramy przedramiona o blat biurka i jednocześnie unosimy nadgarstki, może wywoływać stan zapalny, który objawia się uporczywym bólem. Właśnie z tego powodu szczególnie ważne jest zadbanie o to, by stanowisko pracy było ergonomiczne, a nadgarstki odpowiednio podparte. 
Inną przyczyną występowania łokcia tenisisty jest wykonywanie długotrwałych czynności, które wymuszają specyficzne ruchy nadgarstka i przedramienia. Należy do nich np. wielogodzinne skręcanie mebli. Podczas używania śrubokrętu prostowniki nadgarstka poddawane są długotrwałym skurczom bez możliwości regeneracji, co prowadzi do lokalnego przeciążenia struktury. 
Łokieć tenisisty dotyczy także osób grających w squasha bądź właśnie w tenisa. W przypadku uprawiania tych sportów szczególnie ważna jest technika. Nieprawidłowa praca nóg, obręczy barkowej i tułowia sprawia, że zawodnik rekompensuje to sobie ruchami nadgarstka, które w konsekwencji mogą prowadzić do pojawienia się objawów łokcia tenisisty. 
Problemy z łokciem tenisisty szczególnie często dotykają mechaników, muzyków, sportowców, szwaczy oraz pracowników biurowych, czyli wszystkich tych, którzy przez wiele godzin muszą wykonywać specyficzne ruchy dłońmi. 

Łokieć tenisisty – objawy

Głównym objawem łokcia tenisisty jest oczywiście ból. Występuje on po zewnętrznej stronie stawu łokciowego i może promieniować do przedramienia i nadgarstka. Ból nasila się przy wykonywaniu określonych ruchów ręką albo przy próbie zaciśnięcia dłoni w pięść. Bardzo często ból jest na tyle silny, że utrudnia wykonywanie codziennych czynności, jak choćby podnoszenie kubka. Ból występuje nie tylko podczas ruchu, lecz także podczas dotykania okolic łokcia. 

Jak zdiagnozować łokieć tenisisty? 

Jak się domyślacie – ból łokcia nie zawsze może oznaczać chorobę zwaną łokciem tenisisty. Czasem jego przyczyna kryje się w problemach z kręgosłupem piersiowym albo szyjnym. Zanim więc rozpoczniemy leczenie tego schorzenia, konieczne jest udanie się do lekarza ortopedy, który przeprowadzi wywiad i skieruje nas na niezbędne badania. Do diagnostyki łokcia tenisisty konieczne jest wykonanie badań obrazowych – zazwyczaj zlecane jest USG stawu łokciowego i/lub nadgarstka. W przypadku gdy lekarz podejrzewa, że źródłem bólu jest inna dolegliwość niż łokieć tenisisty, może zlecić badania kręgosłupa, w tym RTG.

Łokieć tenisisty – leczenie

Leczenie tej dolegliwości zależy przede wszystkim od jej źródła. Łokieć tenisisty to problem przeciążeniowy, dlatego podstawą w procesie leczenia jest odpoczynek i regeneracja uszkodzonych tkanek. W tym czasie należy zrezygnować z aktywności fizycznej, która doprowadziła do problemów z łokciem. Zaleca się także używanie odpowiednich podkładek pod nadgarstki w przypadku pracy biurowej. Czasem też pomocna jest zmiana myszki na model ergonomiczny. W niektórych przypadkach konieczne jest zrobienie sobie przerwy od wykonywania obowiązków zawodowych. 
W leczeniu łokcia tenisisty stosuje się także ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym zawierającym czynniki wzrostu. To metoda, która w krótkim czasie stymuluje komórki uszkodzonego ścięgna do regeneracji. Zabieg musi być wykonany bardzo precyzyjnie przez lekarza ortopedę. 
Elementem terapii jest także rehabilitacja wykonywana pod okiem fizjoterapeuty. Specjalista zajmie się strukturami mięśniowo-powięziowymi związanymi z samym łokciem oraz miejscami odległymi od miejsca występowania bólu. Ćwiczenia wpłyną też na poprawę techniki ruchu, wzmocnią słabe mięśnie i uelastycznią napięte mięśnie. 

Domowe sposoby na łokieć tenisisty

Domowe sposoby na łokieć tenisisty mogą okazać się nieskuteczne, gdyż najważniejsze jest zdiagnozowanie przyczyny występowania bólu, a następnie wprowadzenie kluczowych zmian. Można jednak wspierać terapię odpowiednimi ćwiczeniami i zmianą nawyków. 
Na co dzień konieczne jest wprowadzenie kilku przerw w pracy w ciągu dnia, w trakcie których mięśnie mogą odpocząć. Dotyczy to zarówno pracowników biurowych, jak i osób, które w swojej pracy muszą wciąż powtarzać tę samą czynność.
Pomocne mogą okazać się opaski i ortezy na łokieć tenisisty. Ich stosowanie warto jednak skonsultować z lekarzem albo fizjoterapeutą. Opaski takie odciążają przyczepy ścięgien i redukują ból.

Maść na łokieć tenisisty

Na rynku możemy znaleźć wiele maści przeciwbólowych, które są pomocne w uśmierzaniu dolegliwości związanych z łokciem tenisisty. Warto jednak pamiętać, że nie są to preparaty lecznicze – przynoszą jedynie ulgę w odczuwaniu bólu. Wybierając maść na łokieć tenisisty, należy sięgnąć po taką, która w swoim składzie zawiera substancję o działaniu przeciwbólowym. Dobrze sprawdzi się np. Traumon – żel z etofenamatem. Polecany jest szczególne przy chorobach zwyrodnieniowych oraz naciągnięciach mięśni, ścięgien i stawów. 

Ćwiczenia na łokieć tenisisty

Ćwiczenia na łokieć tenisisty można wykonywać w domu, a także w trakcie pracy. Warto jednak skonsultować je z fizjoterapeutą, aby technika wykonywania ćwiczeń była prawidłowa. Tylko w ten sposób unikniemy pogorszenia swojego stanu. Oto przykładowe ćwiczenia, które można wykonywać zarówno w domu po ciężkim dniu, jak i podczas kilkuminutowej przerwy w pracy. Nie wymagają szczególnego wysiłku ani posiadania dodatkowego sprzętu, ale warto wykonywać je wielokrotnie w czasie dnia. 
  • Wyprostuj rękę w łokciu i oprzyj ją o blat w taki sposób, by zachować pełną ruchomość nadgarstka. Jeśli nie masz takiej możliwości, oprzyj wyprostowaną rękę na drugiej ręce. Następnie poruszaj nadgarstkiem w górę i w dół. Rób to w umiarkowanym tempie przez około minutę. 
  • Wyprostuj rękę w łokciu i unieś ją przed siebie. Dłoń przekręć wnętrzem w dół w taki sposób, by palce były lekko skierowane w stronę podłogi. Następnie drugą ręką chwyć za dłoń i naciśnij delikatnie w dół tak, aby rozciągnąć nadgarstek przez około 20–30 sekund. Ćwiczenie powtórz 5 razy. Jeśli Twoje mięśnie są spięte, od razu poczujesz ulgę. 
  • Wyprostuj rękę w łokciu i unieś przed siebie. Dłoń powinna pozostać ułożona naturalnie – wierzchem do góry. Drugą ręką chwyć za palce i delikatnie unieś dłoń ku górze w taki sposób, by nadgarstek się rozciągnął przez około 20–30 sekund. Ćwiczenie potwórz 5 razy.
  • Wiele inspiracji dotyczących ćwiczeń przy łokciu tenisisty znajdziesz również na filmach w sieci.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Olga Sadowska
    Olga Sadowska

    Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.