Data publikacji:

Poradnik turysty: jak dopasować plecak turystyczny (poprawna technika!)

Szykuje się długa wędrówka po górach? Między schroniskiem a dworcem PKS jest 5 kilometrów? Nie ważne, jaki dystans masz do pokonania. Na komfort tej podróży wpływ ma ułożenie plecaka! Podpowiadamy krok po kroku, jak dopasować plecak turystyczny do Twojego ciała!

Podczas pieszych wypraw bardzo ważne jest odpowiednie rozłożenie ciężaru. Źle dopasowany plecak powoduje, że zapakowany ekwipunek wydaje się cięższy, a Twoja sylwetka niezdrowo się przekrzywia. To niekorzystnie wpływa na jakość wędrówki i Twoją mobilność. Może też grozić poważnym wypadkiem lub utratą bagażu. Chyba wolisz tego uniknąć, prawda?

Dobrałeś plecak odpowiedni do wymiaru podróży (pojemność, ciężar, rodzaj itp.) i swojego wzrostu. Świetnie. To pierwszy krok. Kolejnym jest wyregulowanie go tak, by idealnie odpowiadał proporcjom Twojego ciała. Oto instrukcja, jak dopasować plecak turystyczny:

Krok 1. Poluzuj wszystkie zapięcia

Zanim założysz na siebie plecak, poluzuj wszystkie paski i ramiączka. Pamiętaj o taśmach pasa biodrowego.

Krok 2. Ubierz plecak

Krok 3. Zapnij pas biodrowy

Pas biodrowy musi opierać się (jak nazwa wskazuje) na wysokości bioder. Taśmy powinny ciasno (ale nie za ciasno) oplatać ciało nad kojcami biodrowymi.

Krok 4. Wyreguluj ramiączka (pasy barkowe)

Ściągnij taśmy na tyle ciasno, by plecak dobrze przylegał do łopatek. W odcinku lędźwiowym pozostanie niewielka przerwa. Ramiączka nie mogą Cię uciskać, ale też nie możesz pozwolić, by samoczynnie zsuwały się z barków.

Krok 5. Zapnij pasek łączący

W dobrych plecakach turystycznych zawsze pojawia się pasek łączący ramiączka na wysokości klatki piersiowej. Nie zapomnij go zapiąć. Po wyregulowaniu powinien znaleźć się na wysokości mostka. Dzięki temu, załadowany plecak nie będzie odchylać się do tyłu.