Data modyfikacji:

Koronawirus – jak przygotować się do lotu samolotem?

Koronawirus wywrócił życie, jakie do tej pory znałeś, do góry nogami. Zmieniło się wszystko – od możliwości zamówienia ulubionych dań wyłącznie na wynos, aż po odwołanie wszystkich koncertów i letnich festiwali, na które z pewnością jeszcze do niedawna czekał każdy z nas. Nic więc dziwnego, że zmianie uległ również lot samolotem w czasie pandemii. Jeśli planujesz wakacje za granicą, to sprawdź, jak przygotować się do podróży i gdzie można latać z Polski.

lotnisko podczas koronawirusa

Czy lot samolotem w czasie pandemii jest w ogóle bezpieczny?

Wiele osób, które chciałyby wybrać się na wycieczki zagraniczne, obawia się, że lot samolotem w czasie pandemii jest niebezpieczny. Oczywiście, największą ochronę zapewnisz sobie, jeśli ograniczysz wyjścia z domu i kontakt z ludźmi do minimum, jednak dla dobra psychicznego warto zaplanować urlop, dbając o zachowanie zasad reżimu sanitarnego oraz postępując zgodnie z obowiązującymi normami i restrykcjami.

Mamy dobrą wiadomość – wyniki badań Instytutu Wirusologii Uniwersytetu we Frankfurcie nad Menem potwierdzają, że samoloty są aktualnie najbezpieczniejszymi środkami transportu. Jak to możliwe? Na pokładzie wykorzystuje się specjalne filtry HEPA, które skutecznie usuwają z powietrza do 99,99% wirusów i bakterii. Dzięki temu ryzyko zarażenia się podczas podróży jest ograniczone do minimum.

Koronawirus a lot samolotem – gdzie szukać informacji?

Gdzie szukać informacji na temat obowiązujących norm sanitarnych i restrykcji dla osób podróżujących samolotem? Najlepszym pomysłem będzie zapoznanie się ze wskazówkami dostępnymi na stronie internetowej linii lotniczej, która będzie obsługiwać twój lot. Przewoźnicy przygotowali dla swoich klientów szczegółowe wskazówki dotyczące postępowania na lotnisku czy konieczności wykonania testu przed podróżą.

Zachęcamy także do śledzenia aktualizacji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, która jest najlepszym źródłem informacji na temat możliwości podróży do określonych krajów i porad, które pomogą ci w odbyciu bezpiecznego lotu.

Jak przygotować się do lotu samolotem?

Przygotowując się do lotu samolotem w czasie pandemii, twoim obowiązkowym akcesorium jest, oczywiście, maseczka ochronna. Nie jest to żadna nowość, bo nosimy je od prawie roku. Co istotne, w większości krajów na lotniskach obowiązuje nakaz noszenia maseczek chirurgicznych lub medycznych, czyli zgodnych ze standardem KN95, N95 czy FFP2.

Oznacza to, że poruszanie się po wielu terminalach nie jest możliwe, jeśli zasłaniasz usta i nos szalikiem, przyłbicą czy maską z materiału. Pamiętaj, że nie wolno ściągać akcesorium od momentu wyjścia z domu, aż do dotarcia do wakacyjnej destynacji.

Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi dobrze jest mieć także przy sobie żel antybakteryjny. Jeśli go zapomnisz, to nie musisz się martwić – znajdziesz je w wielu miejscach na lotniskach. Zaleca się również zabranie ze sobą długopisu. W trakcie lotu samolotem podczas pandemii pasażerowie muszą wypełnić karty lokalizacyjne, które służą do ewentualnego odnalezienia osób narażonych na zakażenie koronawirusem podczas podróży.

Gdzie można latać z Polski?

Nie wiesz, jaki kierunek wakacji wybrać? Lista destynacji, do których można polecieć z Polski, jest naprawdę długa. Obecnie znajdują się na niej między innymi: Albania, Bułgaria, Chorwacja, Egipt, Grecja, Hiszpania, Malta, Meksyk, Portugalia, Włochy, Szwecja, Dominikana, Macedonia, Malediwy czy Tanzania i Zanzibar.

A gdzie można latać z Polski bez konieczności wykonywania testu na koronawirusa? Obecnie są to takie kraje jak Albania, Dominikana, Czarnogóra, Macedonia, Kostaryka, Meksyk oraz Zanzibar i Macedonia. Co istotne, po przylocie nie musisz się martwić o kwarantannę, a zamiast tego możesz korzystać z urlopu już od pierwszego dnia.

Autorka: Katarzyna Wendzonka