Data modyfikacji:

Kask w góry - jak wybrać kask w góry?


Zwykle bywa niepotrzebny, ale wystarczy jedna sytuacja, byśmy docenili jego obecność. Mowa o kasku, który jest niezbędny podczas wspinaczek i górskich wypraw. Niestety często o nim zapominamy, co skutkuje poważnymi obrażeniami i bezpośrednim zagrożeniem utraty zdrowia. I właśnie dlatego podpowiadamy, jaki kask w góry wybrać, aby nie tylko czuć się komfortowo, ale i bezpiecznie.
góry

Jaki kask w góry?


Wybór kasku nie należy do najprostszych zadań. Musimy uwzględnić kilka czynników, które sprawią, że kask przestanie być dla nas niewygodny i stanie się komfortową ochroną. Przede wszystkim powinniśmy sugerować się jego funkcjonalnością, a nie estetyką. Tutaj jednak trzeba uważać. Większy kask wcale nie oznacza bezpieczniejszego rozwiązania! W trakcie zakupów powinniśmy zapoznać się ze specyfikacjami wszystkich sprzętów. Jeśli zastanawiasz się, jaki kask w góry zabrać ze sobą, to na pewno musi to być model z certyfikatami bezpieczeństwa.

Kaski piankowe i kaski hybrydowe


Podczas zakupów możemy spotkać się z dwoma rodzajami kasków. Kaski piankowe są lekkie i wygodne. Za ich właściwości amortyzacyjne odpowiada pianka, która choć niepozorna, zdaje egzamin. Jest ona pokryta cienką warstwą poliwęglanu, który jest niezwykle wytrzymały i dba o nasze bezpieczeństwo. Niestety minusem tego rozwiązania jest niska trwałość kasku. Oczywiście w trakcie niespodziewanego wypadku czy kamienia uderzającego nas w głowę, kask będzie pomocny. Jednak podczas urazów zazwyczaj odkształca się, uniemożliwiając jego ponowne noszenie i ochronę.

Niższa trwałość jest ceną, jaką płacimy za lekkość i komfort noszenia takiego kasku. Jednak kaski piankowe doskonale dopasowują się do kształtu głowy, a najlżejsze modele mogą ważyć zaledwie 200 g! Praktycznie ich nie czujemy, dzięki czemu swobodnie je nosimy.
Drugą możliwością są kaski hybrydowe. Są one o wiele twardsze, grubsze i trwalsze. Tutaj amortyzacja odbywa się dwustopniowo. Wierzchnią część kasku stanowi skorupa z twardego materiału kryjącego, a dopiero pod nią umieszczana jest pianka. Jej zadaniem ma być ewentualna ochrona przez wstrząsem, natomiast to skorupa odbiera podstawowy atak. Niestety ich minusem jest wyższa waga oraz mniejsze dostosowanie do kształtu głowy i jej ruchów.

Kaski w góry - jak dopasować?


Kaski w góry występują zazwyczaj w dwóch podstawowych rozmiarach, które posiadają możliwość regulacji. By kask nas nie denerwował i stanowił pewną ochronę, powinien być dobrze dopasowany. W trakcie zakupu musimy wziąć pod uwagę, w jakich warunkach będziemy z niego korzystać. Czy podczas wspinaczki będą panować niekorzystne temperatury? Jeśli tak, to najpewniej pod kaskiem będziemy jeszcze umieszczać grubą czapkę, więc powinno się znaleźć na nią miejsce. Kask nie może luźno się poruszać, ale nie może również być obcisły! Przy wielu godzinach korzystania z niego może to być problematyczne.

Warto również sprawdzić systemy regulacji. Czy z łatwością udaje się nam dostosować rozmiar kasku do rozmiaru naszej głowy? Czy korzystanie z niego jest intuicyjne, a w trakcie wspinaczki będzie proste i szybkie? To podstawowe pytania, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć podczas zakupów.

Kask w góry a wentylacja


Kolejnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jest wentylacja. We wspinaczce wysokogórskiej potrzebujemy zupełnie innych parametrów niż w trakcie zdobywania ścianek wspinaczkowych. Jeśli wybieramy się w wysokie góry, gdzie panują niskie temperatury, musimy wyposażyć się w niezbędną odzież, obuwie i kask wysokogórski, które będą nas chronić. Całkowicie inaczej wygląda sytuacja, gdy naszą pasją jest wspinaczka i uwielbiamy zdobywać kolejne ścianki.

Jeśli planujemy wspinaczkę, gdy panuje kilkanaście lub kilkadziesiąt stopni Celsjusza, musimy zatroszczyć się o prawidłową wentylację głowy. Oprócz upału będzie nam doskwierał wysiłek, który szybko zaowocuje zmęczeniem i potem. Nie powinniśmy się przegrzewać, bo to nie wróży nic dobrego. Warto również wziąć pod uwagę kolor kasku i to nie ze względów estetycznych! Im ciemniejszy odcień, tym szybciej i bardziej kask będzie się nagrzewał. Jaśniejsze kolory nie będą nam aż tak przeszkadzać.

Kask w góry a mocowanie czołówki


W górach musimy być przygotowani na wszystko. Jednym ze standardów jest noszenie ze sobą czołówki, która zapewni nam widoczność niezależnie od godziny czy miejsca. Choć mocowanie czołówki w większości kasków jest standardem, warto upewnić się, że i nasz upatrzony model posiada taką możliwość. Powinniśmy sprawdzić, czy już po umieszczeniu latarki faktycznie ona działa, stabilnie się trzyma i nie osuwa się przy skokach, schyleniach czy innych gwałtownych ruchach.

Oprócz mocowania samej czołówki, musimy również zwrócić uwagę na to, by nasz kask nie był zbyt luźny. Oprócz samego dopasowania kasku do kształtu głowy i uwzględnienia ewentualnej czapki pod spód, musimy również zwrócić uwagę na stabilność. W czasie upadków czy lecących kamieni nie może być mowy o tym, aby kask się przesuwał, przekrzywiał czy odchylał. Wtedy będzie nieprzydatny, a amortyzacja nieskuteczna.

Waga i głębokość kasku


Parametrami, na które także musimy zwrócić uwagę, są waga kasku oraz jego głębokość. Oczywiście im lżejszy, tym wygodniejszy kask. Niestety delikatne modele sportowe nie są przeznaczone do wspinaczki wysokogórskiej. Pod uwagę bierzemy też głębokość kasku, która chroni także czoło. Warto sprawdzić, czy po nałożeniu czapki kask nadal chroni całą naszą głowę i wciąż stabilnie się trzyma. Pamiętając o tych wszystkich podpowiedziach, jesteśmy w stanie kupić naprawdę dobry kask, który ochroni nas przed poważnymi obrażeniami.
Autor: Aleksandra Bartosik