Data publikacji:

Jak wygląda trening MMA?

Wiele osób, które chcą zacząć swoją przygodę ze sportami walki, zastanawia się, jak będzie wyglądał pierwszy trening. Najczęściej wynika to z obaw przed różnymi nieprzyjemnościami. Okazuje się, że wcale nie ma się czego bać. Każdy dobry trener podczas treningów dba o pozytywną atmosferę na sali, a większość zawodników doskonale pamięta swoje początki. Dowiedz się, jak wyglądają treningi MMA dla początkujących.

MMA – co to dokładnie jest?

Czym jest MMA? MMA to skrót z angielskiego od „mixed martial arts”. Mieszane sztuki walki, jak sama nazwa wskazuje, to sport, w którym łączy się najróżniejsze techniki pochodzące z różnych dyscyplin. Wśród metod stosowanych w MMA można znaleźć elementy kickboxingu, boksu, judo, taekwondo, brazylijskiego ju-jitsu, grapplingu czy karate. Niektórym oglądającym gale popularnych organizacji mieszanych sztuk walki wydaje się, że jest to praktycznie walka bez reguł. W MMA, jak w każdym innym sporcie walki, znajdą się rzeczy dozwolone oraz zabronione.
Przeciwnikiem można rzucać, wyprowadzać ciosy pięściami oraz kopnięcia, a także zakładać dźwignie lub dusić. Nie wolno natomiast atakować oczu oraz krtani, uderzać przeciwnika głową czy gryźć. Przeważnie zakazane jest także kopanie w parterze. Walki wygrywa się poprzez nokaut lub poddanie, a jeśli pojedynek zostanie doprowadzony do końca, o wyniku decydują sędziowie.

Jak wygląda trening MMA dla początkujących?

Treningi MMA wcale nie są tak brutalne, jak wydają się być profesjonalne walki, a od pierwszego treningu do sparingów każdego początkującego czeka bardzo długa droga. Zajęcia, w szczególności pierwsze, wcale nie polegają na walce. Nacisk kładzie się na ogólny rozwój fizyczny – siły, szybkości czy koordynacji. Treningi MMA dla początkujących zazwyczaj koncentrują się również na nauce techniki. Najpierw wykorzystuje się w tym celu lustro, a dopiero wraz z upływem czasu i opanowaniem podstawowych technik, rozpoczyna się swoją przygodę ze sprzętem takim jak rękawice, ochraniacze czy worki.

Nauka postawy i prostych ciosów

Pierwszy trening najprawdopodobniej rozpocznie się od ćwiczeń przy lustrze dotyczących nauki postawy oraz ciosów. Prawidłowa postawa w MMA polega na staniu w lekkim rozkroku na delikatnie ugiętych nogach, z jedną nogą wysuniętą do przodu. Postawa powinna być stabilna. W dalszej kolejności początkujący na MMA nauczą się trzymania gardy (pięści przy twarzy oraz łokci blisko brzucha) i wyprowadzania ciosów (prostych, sierpowych oraz podbródkowych) wraz ze skrętem bioder. Zapewne trener poruszy także kwestię poruszania się w walce – krokiem przestawnym oraz dostawnym. Następnie wprowadza się elementy nauki prostych kombinacji ciosów oraz uników.

Ćwiczenia ogólnorozwojowe

Każdy trening rozpoczyna się od intensywnej rozgrzewki, która może polegać na bieganiu, wykonywaniu ruchów okrężnych rękami, kolanami i biodrami. Popularne są także pompki, przysiady, brzuszki oraz kołyski, bieg bokserski, a także pajacyki ze skrętem tułowia. Zależnie od klubu kładzie się większy lub mniejszy nacisk na rozciąganie, które z pewnością pomoże w szlifowaniu prawidłowej techniki kopnięć. Na niektórych treningach, jeśli wyposażenie sali na to pozwala, nierzadko wykonuje się również ćwiczenia obwodowe – w zależności od zaplanowanego obwodu, taki trening może polegać na łączeniu ćwiczeń siłowych z biegiem bokserskim, a także kopnięciami oraz ciosami na tarcze.

Jak przygotować się na pierwszy trening MMA i co ze sobą zabrać?

Właściwie pierwszy trening MMA nie wymaga żadnego przygotowania. Oczywiście kondycja, doświadczenie w innych sportach walki czy odpowiednie rozciągnięcie umożliwiające komfortowe wyższe kopnięcia nie zaszkodzi, jednak nie jest to konieczność, ponieważ zdecydowana większość osób rozpoczyna treningi w całości od zera. W każdym klubie funkcjonuje również podział na grupy – w zależności od konkretnego miejsca mogą to być grupy dziecięce, początkujące, średnio zaawansowane, zaawansowane i zawodnicze.
Na pierwszy trening nie trzeba zabierać ze sobą profesjonalnego sprzętu, chociaż wraz z upływem czasu konieczny będzie zakup rękawic, kasku czy ochraniacza na szczękę. Na początek wystarczy zabrać ze sobą wygodny, oddychający strój oraz butelkę wody.

Co przyda się na późniejszym etapie trenowania?

W późniejszym etapie trenowania, kiedy już wiadomo, że jest się zadowolonym z uprawianego sportu, można zacząć inwestować w wyposażenie. Dobrym pomysłem jest zakupienie spodenek do MMA oraz dopasowanej koszulki, która nie będzie przeszkadzać podczas ćwiczeń w parterze. Potrzebny będzie także ochraniacz na zęby, który można formować w gorącej wodzie. Dzięki temu dopasuje się do budowy szczęki i ułożenia zębów konkretnej osoby.

Co jeszcze może być potrzebne na treningach MMA?

Panowie powinni zainwestować w suspensory, czyli ochraniacze krocza. Potrzebne będą także rękawice – zazwyczaj pojedyncze do MMA, ale niektórzy praktykują posiadanie dwóch rodzajów rękawic: bokserskich (wraz z owijkami) oraz otwartych. Na kolejnych etapach będzie trzeba przygotować się także na zakup ochraniaczy piszczeli i stóp, które nie będą ograniczać ruchów, oraz kasku. Nie trzeba kupować wszystkiego od razu, a trener z pewnością poinformuje grupę lub pojedyncze osoby o potrzebie zakupu kolejnych części ekwipunku. Szczególnie na pierwsze treningi żadne wyposażenie nie jest potrzebne, a w klubie zazwyczaj dostępne są zapasowe rękawice, ochraniacze, tarcze czy kaski.
Zdjęcie: Envato/ LightFieldStudios
Autor: Redakcja Ceneo