Data modyfikacji:

Jogging zimą – co warto wiedzieć

Jeśli uwielbiasz biegać na łonie natury to w zimowe dni, aby utrzymać formę, wcale nie musisz przenosić się na bieżnię w fitness klubie. Jogging zimą jest szalenie przyjemny, a co ważniejsze – mniej męczący niż latem, bowiem na mrozie biega się łatwiej. Zadbaj więc o odpowiedni strój i ochronę dla stawów, naucz się techniki oddychania w ujemnej temperaturze i ruszaj na biegowy szlak.

jogging zimą

Ubierz się odpowiednio

Odpowiedni ubiór to podstawa dla uprawiania joggingu w zimowych miesiącach. Ważne jest, aby nie tylko nie przemarznąć, ale też zbytnio się nie przegrzać. W obu przypadkach grozi Ci bowiem przeziębienie. Założenie ocieplanej kurtki na treningowy dżersej na pewno nie będzie dobrym pomysłem. O wiele rozsądniejsze będzie włożenie kilku cieńszych warstw (np. dwóch T-shirtów), a na wierzch cieplejszej bluzy oraz chroniącej od wiatru i wilgoci kurtki, czyli tzw. ubiór na cebulkę. Warto zadbać o grubsze skarpety z oddychającego materiału i sportową bieliznę odpowiednią do ćwiczeń w niższych temperaturach. Pod spodnie dresowe załóż getry lub legginsy, aby dodatkowo osłonić nogi od zimna. Przed chłodem koniecznie chroń też dłonie (tu niezbędne będą rękawiczki) i uszy (przyda się czapka lub przynajmniej opaska wykonana z mikrofibry). Wybierając strój kieruj się wskazaniami termometru i ubieraj się tak, jakby na zewnątrz było o przynajmniej 5 stopni więcej, niż jest w rzeczywistości. W miesiącach zimowych szybko zapada zmrok, więc pamiętaj o przypięciu odblasków do ubrania.

Dobierz odpowiednie obuwie

Buty do zimowego joggingu muszą zapewniać większą przyczepność od tych, w których biegasz wiosną i latem. Ponadto powinny utrzymywać odpowiednią ciepłotę stóp i być nieprzemakalne, zwłaszcza, gdy zamierzasz podjąć bardziej forsowny bieg przez świeży śnieg. Najlepszym wyborem będą buty z membraną Gore-Tex. Jeśli zima poskąpi śniegu (będzie tylko mroźno, ale nie ślisko), wówczas możesz spróbować biegać w letnim obuwiu.

Chroń stawy

Wyziębienie stawów i ścięgien może skończyć się bólami po zakończonym joggingu. Unikniesz ich, jeżeli ochronisz stawy dodatkowymi opaskami ocieplającymi. Z tego samego powodu pomiń rozgrzewkę statyczną przed joggingiem i przejdź od razu do przysiadów i podskoków.

Naucz się właściwie oddychać na mrozie

Konieczna jest ochrona dróg oddechowych przed ich dostawaniem się zimnego powietrza, dlatego tak ważne jest opanowanie techniki wdychania powietrza nosem (ogrzewa się wówczas), a wydychania ustami. Dla niektórych może być to trudne i mogą próbować wdychać powietrze przez usta. W takim przypadku trzeba osłonić dół twarzy bandaną lub nosić czapkę – kominiarkę. Pozwolą one (w niewielkim stopniu, ale jednak) ogrzać wdychane powietrze.

Zmniejsz tempo biegu

W mroźne dni unikaj forsownych biegów, stawiaj raczej na jogging w wolniejszym tempie, urozmaicany marszobiegami. Skróć dystanse do kilku kilometrów, a trasy planuj tak, aby zaczynały i kończyły się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. Gdy słupek rtęci spadnie do minus 20 stopni, wówczas zostań w domu; będzie już zbyt zimno na przyjemny jogging. Po skończonym biegu wykonaj w mieszkaniu ćwiczenia rozciągające, weź gorącą kąpiel i wypij rozgrzewający napar herbaciany.

Autor: Sylwia Stwora
bieganie

Bieganie – co daje codzienne bieganie?

Wśród wielu aktywności sportowych, jedną z najpopularniejszych jest bieganie. Poza oczywistym efektami, jakie przynosi bieganie (lepsza kondycja, możliwość schudnięcia , większa odporność organizmu), ma również jedną bardzo ważną zaletę – bieganie ma bardzo niski próg wejścia. Jeśli masz buty sportowe, możesz zacząć biegać nawet zaraz (pamiętaj o rozgrzewce!). Biegać możesz wszędzie, zarówno w lesie, parku, jak i w mieście. Nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt, żeby zacząć biegać. Jeśli okaże się, że sprawia ci to przyjemność, wtedy możesz pomyśleć o lepszych butach, specjalnym stroju, smartwatchu i odpowiednich słuchawkach.
jak dobrać rower do wzrostu

Jak dobrać rower do wzrostu?

Bolące plecy, niewygodna pozycja, drętwienie dłoni – to wszystko może być efektem źle dobranej ramy rowerowej. Wielkość roweru ma spore znacznie, a kluczem jest odpowiedni dobór rozmiaru ramy. Czasem pospieszna przymiarka w sklepie nie wystarczy i po przejechaniu pierwszych kilometrów okazuje się, że rower jest zbyt duży lub mały. Jak dobierać rower do wzrostu, by uniknąć przykrych wpadek?
kije do golfa

Kije do golfa - rodzaje. Jakie kije golfowe wybrać?

Gra w golfa staje się coraz częstszą rozrywką Polaków. Chętnie spędzamy wolne chwile na polach golfowych, na których możemy szlifować swoje umiejętności i pogłębiać przyjaźnie. Jednak już po kilku uderzeniach w piłeczkę zaczynamy orientować się, że nie tak łatwo wybrać odpowiadający nam kij. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, jak dopasować kij dla osoby początkującej i jak sprawdzić, czy jest dla nas odpowiedni.
zmiana opony w rowerze

Jak zmienić oponę w rowerze?

Do wymiany opon rowerowych nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi ani umiejętności. Wystarczą plastikowe łyżki do opon i chwila wolnego czasu. Jak zmienić oponę w rowerze? To proste! Z naszym poradnikiem zmiana opony rowerowej nie sprawi ci najmniejszego problemu.
Zasady gry w ringo

Zasady gry w ringo - jak grać w ringo?

Ringo to polska zabawa zręcznościowa, podczas której rzucamy niewielkimi gumowymi kółkami. Zasady gry w ringo nie są specjalnie skomplikowane i przypominają np. tenis, siatkówkę lub badminton. Przyjrzyjmy się zatem obowiązującym regulacjom oraz sprzętowi niezbędnemu do rozgrywki.
skarpety do biegania

Jak wybrać skarpety do biegania? Szukamy idealnych skarpet biegowych

Uwielbiasz biegać, ale nie wiesz, jakie skarpety treningowe wybrać? Nic straconego. Przeczytaj nasz poradnik i wybierz skarpety do biegania, które zapewnią ci wsparcie podczas każdego treningu.