Data modyfikacji:

Jesień w górach - o czym pamiętać?

Jesienią polskie góry kuszą malowniczymi widokami i są świetnym sposobem na aktywny wypoczynek. Jednak, zwłaszcza dla początkujących turystów, mogą okazać się poważnym wyzwaniem. Podpowiadamy, jak przygotować się na piesze wędrówki i jesień w górach.

jesień w górach

Piesze górskie wędrówki nie bez powodu mają rzeszę fanów. Klimat miejsca i piękne krajobrazy przyciągają każdego, kto poszukuje wyjątkowych wrażeń i chce sprawdzić swoje możliwości. Po górach można chodzić przez cały rok. Zanim jednak wyjdziemy na szlak, dokładnie przeanalizujmy wszystkie możliwe trasy, wybierzmy najlepszą dla nas (biorąc pod uwagę kondycję, umiejętności wspinaczkowe) oraz sprawdźmy prognozę pogody.

Wybierając się w góry w czasie jesieni ważny jest wymarsz wczesnym rankiem

Im wcześniej, tym lepiej – ta zasada jest jedną z najważniejszych, o jakich musimy pamiętać, wybierając się na jesienne podboje gór. Wyjście na szlak wczesnym rankiem, po lekkim śniadaniu, pozwoli dłużej zachować świeży umysł, a przede wszystkim – pokonać całą trasę przed zachodem słońca. Jesienią szybko robi się ciemno. Jeśli nie uda nam się zdążyć przed zmrokiem, warto poszukać najbliższego schroniska i tam przenocować.

Odzież na jesienne wyprawy po górach

Jesień w górach to czas na ubieranie się na tzw. cebulkę. Warto zacząć od bielizny termoaktywnej (w chłodniejsze dni przyda się bielizna termiczna), na górę założyć koszulkę, polar oraz długie spodnie z szybkoschnącego materiału. Nawet w słoneczne i ciepłe dni, spakujmy do plecaka wodoodporną i oddychającą kurtkę. Aby zaoszczędzić miejsca, warto wyposażyć się w model z odpinanym polarem. Dobrze jest również mieć zawsze w plecaku stuptuty, czyli ochraniacze na buty, dzięki którym unikniemy przemoczenia nogawek i przedostania się wilgoci oraz błota do wnętrza butów. Przydadzą się również rękawiczki (najlepiej w wersji z możliwością obsługi smartfona), czapka z daszkiem lub buff, czyli wielofunkcyjna chusta.

Odpowiednie obuwie w góry

Wybierając się w góry, przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie obuwie. Lepiej wybrać model z wyższą cholewą, która będzie stabilizować kostkę i tym samym chronić stawy skokowe przed urazami. Postawmy na model wykonany z membrany Gore-Tex, która pozwala stopom oddychać, a jednocześnie chroni je przed wilgocią.

Co zabrać ze sobą w góry?

Jeśli chodzi o plecak na górskie wyprawy, najlepiej wybrać ten z nieprzemakalnego materiału (lub w wersji z pokrowcem przeciwdeszczowym) z pasem biodrowym, bocznymi kieszonkami oraz trokami (więcej o dopasowywaniu plecaka turystycznego przeczytasz TUTAJ). Wybierając bardziej wymagające trasy, można zaopatrzyć się w kije trekkingowe, które ułatwią nam podejścia i zejścia. Z przydatnych gadżetów egzamin zda latarka czołowa, mapa lub GPS w telefonie, przenośna ładowarka (tzw. power bank). Warto zaopatrzyć się w termos z ciepłą herbatą lub kawą oraz tabliczkę czekolady. Nie zapomnijmy również zapisać numer telefonu do GOPR-u (985 lub 601 100 300).

Autor: Sylwia Stwora