Data publikacji:

Jazda rowerem po chodniku – czy jest dozwolona?

Jazda na rowerze jest przyjemną czynnością, którą zaleca się w wolnych chwilach, a także w zamian za jazdę samochodem, np. do pracy. Jednak podczas danej aktywności również należy znać przepisy dotyczące jazdy, aby nie dostać niespodziewanego mandatu. Jak jeździć na rowerze zgodnie z przepisami? Czy można jeździć rowerem po chodniku? Zapoznaj się z artykułem dotyczącym prawidłowej jazdy na rowerze i dowiedz się, kiedy można poruszać się rowerem po chodniku zamiast jeździć po ruchliwej ulicy.
jazda rowerem po chodniku

Jazda na rowerze – gdzie rowerzysta może poruszać się na rowerze?

W ostatnich czasach popularniejsze stało się ekologiczne życie, w którym mile widziane jest poruszanie się na rowerze w zamian za jazdę samochodem emitującym spaliny. W dużych miastach jazda na rowerze jest tym bardziej popularna ze względu na zakorkowane ulice, które powodują dłuższy czas dojazdu. Dlatego dużo także wielkomiastowych ludzi przerzuca się na jednoślady. Oprócz pozytywnego wpływy na środowisko i często krótszego czasu dojazdu w wyznaczone miejsce rowery są korzystne oczywiście także dla zdrowia. Jazda na rowerze jest przyjemną dyscypliną sportu, która pozwala schudnąć i zyskać lepszą kondycję, a przy tym nie jest tak wymagająca i męcząca jak np. bieganie. Jednak oczywiste jest, że nie można poruszać się na rowerze wszędzie, należy stosować się do pewnych zasad, które obowiązują w polskim prawie. Zatem przedstawiamy, z jakich dróg i ścieżek może korzystać rowerzysta:
  • ścieżka dla rowerów bądź łączona ścieżka dla rowerzystów i pieszych, która jest odpowiednio oznakowana;
  • pas ruchu dla rowerów po odpowiedniej stronie, zgodnej z kierunkiem ruchu, w którym się porusza;
  • pobocza jezdni, pod warunkiem że wzdłuż niej nie ma drogi dla rowerów;
  • jezdna o ile w pobliżu nie ma ścieżki dla rowerów, dla rowerów i pieszych bądź pobocza – podczas jazdy rowerem po ulicy należy jeździć blisko krawędzi, aby możliwie jak najmniej ingerować w poruszanie się pojazdów czterokołowych i nie narażać na niebezpieczeństwo;
  • chodnik dla pieszych, jednak to miejsce do poruszania się rowerem jest szczególnie objęte przepisami, do których trzeba się stosować, aby uniknąć mandatu.
  • Kiedy można jeździć rowerem po chodniku?

    Oczywistym jest, że rowerzyści chętniej jeżdżą po chodniku niż po zatłoczonych ulicach pełnych samochodów. Z kolei piesi wolą, jak rowery znajdują się na jedni i nie przeszkadzają im w swobodnym poruszaniu się po chodnikach. Co więc jest lepszym rozwiązaniem? Złotym środkiem są oczywiście ścieżki dla rowerów, których jest coraz więcej w większych, jak i mniejszych miastach. Dzięki nim piesi, rowery oraz samochody będą bezpiecznie poruszać się w wyznaczonych dla siebie miejscach. Jednak gdy nie ma ścieżki rowerowej, lepiej wybrać jezdnię, gdyż jazda po chodniku nie jest dozwolona – z pewnymi wyjątkami.
    Pierwszym wyjątkiem jest sytuacja, podczas której jest się opiekunem dziecka, które nie ukończyło 10. roku życia, a jedzie na osobnym rowerze, czyli w dany przepis nie wliczają się różnego rodzaju przyczepki, foteliki itd., a dziecko musi samo kierować rowerem. Dzięki temu wyjątkowi od zasady dzieci są znacznie bezpieczniejsze, a opiekun spokojniejszy, gdyż dziecko nie musi poruszać się podczas wycieczki rowerowej po ruchliwej drodze wśród samochodów.
    Drugim wyjątkiem, który umożliwia jechanie na rowerze po chodniku, jest sytuacja, która łączy ze sobą trzy warunki. Pierwszym z nich jest minimalna szerokość chodnika wynosząca 2 metry, drugim – dozwolony ruch jezdni w terenie zabudowanym jest większy niż 50 km/h, a trzecim – brak oddzielonej drogi dla rowerzystów koło jezdni oraz wyznaczonego pasa ruchu.
    Trzecią sytuacją będącą wyjątkiem od przepisu jest niesprzyjająca pogoda. Podczas złych warunków atmosferycznych, które zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty, czyli silny wiatr, ulewa, gołoledź, śnieżyca itp., umożliwione jest poruszanie się na chodniku jednośladem. Zapobiegnie to niezamierzonym kolizjom, w których to rower lub samochód wpadnie w poślizg bądź nie zauważą się nawzajem.

    Do jakiego wieku można jeździć rowerem po chodniku?

    Na rowerze po chodniku mogą poruszać się tylko dzieci do 10. roku życia wraz z opiekunem. Są oni traktowani jako piesi, zatem mogą jeździć po wszystkich chodnikach. Opiekująca się dzieckiem osoba musi być pełnoletnia lub mieć więcej niż 10 lat i mieć przy sobie kartę rowerową.
    Przeczytaj również: Jakie hamulce do roweru wybrać?
    Wiele osób uważa kartę rowerową za staroć, który nie funkcjonuje w obecnych czasach. Jednak wbrew pozorom jest ona nadal wymagana. Muszą ją mieć podczas jazdy dzieci i młodzież od 10. do 18. roku życia. I nie chodzi tu tylko o samodzielną jazdę nieletniego – zgodnie z prawem nawet pod opieką dorosłego dziecko mające od 10 do 18 lat musi mieć przy sobie kartę rowerową. Jeżeli jej nie ma, nie może korzystać z drogi, jezdni, ścieżki rowerowej ani z chodnika, może jedynie poruszać się na rowerze w strefie zamieszkania.

    Mandat za jazdę rowerem po chodniku

    Powyżej opisane zostały odstąpienia od przepisu, który zakazuje jeżdżenia rowerzystom na chodnikach dla pieszych. Jeżeli jednak dane sytuacje nie wystąpią, a osoba mimo to będzie poruszać się po chodniku, może zostać zatrzymana i otrzymać mandat. Takie naruszenie przez rowerzystę przepisów o korzystaniu z chodnika bądź drogi dla pieszych jest karane mandatem w wysokości 200 zł. Z kolei naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku poruszania się na drodze dla rowerów lub wyznaczonego pasa ruchu dla rowerzystów może grozić mandatem w wysokości 100 zł.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka