Data publikacji:

Jakie pędzle do farb akrylowych?

Rozpoczęcie przygody z malarstwem nie jest z pewnością łatwe, początkujący muszą poznać nie tylko podstawowe techniki pracy, ale także wybrać odpowiednie farby i narzędzia. W artykule radzimy, jakie pędzle do farb akrylowych i akwareli wybrać.
pędzle do farb akrylowych
Malarstwo jest z pewnością dość onieśmielającym hobby. Największą przeszkodą w podjęciu wyzwania i spróbowania swoich sił w samodzielnym tworzeniu obrazów jest brak wiary we własne możliwości artystyczne oraz niewystarczająca motywacja do działania. Dzięki łatwemu dostępowi do wszelkiego rodzaju poradników dla początkujących oraz źródeł inspiracji rozpoczęcie przygody z tą formą ekspresji jest obecnie łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku niezbędnych materiałów i narzędzi malarskich, które niegdyś dostępne były jedynie w specjalistycznych sklepach działających najczęściej wyłącznie w dużych miastach. Dziś za pośrednictwem sieci zamówimy je z dowolnego miejsca w kraju. W artykule podpowiadamy, jakie pędzle do farb akrylowych oraz akwareli wybrać. Po farby tego typu najczęściej sięgają bowiem początkujący malarze.

Pędzle do akryli i akwareli – podstawowy podział ze względu na rodzaj włosia

Pędzle malarskie dzielimy na dwie podstawowe kategorie – naturalne oraz syntetyczne. Jak sama nazwa wskazuje, włosie tych pierwszych wykonane jest z materiałów naturalnych, a więc z futra różnych zwierząt. Najczęściej spotykane są pędzle z sierści sobola, wiewiórki, kuny, świni lub koni, a rzadziej również z borsuka, kozy lub krowy. W zależności od pochodzenia, pędzle tego typu charakteryzują się różnym stopniem sprężystości, twardości oraz chłonności.
Do farb akrylowych zaleca się przede wszystkim pędzle szczecinowe wykonane z sierści trzody chlewnej. Ich włosie jest sztywne i bardzo sprężyste oraz nieco nierówne, przez co podczas malowania stworzymy z ich pomocą wyraźną fakturę na płótnie. Radzą one sobie z dużą ilością farby oraz mocnymi i zdecydowanymi pociągnięciami. Nieco delikatniejszym, ale równie trwałym i mocnym rozwiązaniem są także pędzle krowie. Modele z bardziej miękkim włosiem nadają się z kolei do uzupełniania detali obrazu i prac wykończeniowych.
W pracy z akwarelami korzystamy natomiast z pędzli z bardzo chłonnym i miękkim włosiem, którym nie straszna nawet bardzo rzadka i wodnista farba. W tym wypadku idealne są modele wykonane z sierści sobola lub kuny. Specjaliści zalecają też miękkie pędzle wiewiórcze. Przy ich pomocy wykonamy bez problemu większość obrazów z akwarelą.
W przypadku syntetyków mamy do czynienia z produktami korzystającymi z włókien z tworzywa sztucznego, np. nylonu. Są one coraz popularniejszą alternatywą dla produktów naturalnych. Z przekonaniem korzystają z nich też osoby, które czują się bardziej komfortowo, wiedząc, że podczas robienia pędzli nie wykorzystano produktów pochodzenia zwierzęcego.

Dobre modele bez problemu dorównują naturalnym modelom pod względem ich cech oraz wygody użytkowania. Wytwórcy pędzli syntetycznych oferują produkty zbliżone swoim właściwościami do różnych rodzajów modeli naturalnych.

Czasami są one opisane wprost np. jako syntetyczne pędzle naśladujące sierść konkretnych zwierząt, ale równie często spotkamy się zupełnie innym nazewnictwem i klasyfikacją właściwą dla każdego producenta. Do podstawowej pracy z akrylami używamy więc produktów z szczeciniastym i sprężystym włosiem, a w przypadku akwareli sięgamy po te z bardzo miękkim i chłonnym włosiem.

Pędzle do akryli i akwareli – wielkość oraz kształt

Poza właściwościami fizycznymi włosia dla artysty równie ważna jest też wielkość pędzla oraz jego kształt. Większość malarzy korzysta naprzemiennie z wielu pędzli. Pozwalają one osiągnąć przeróżne efekty i dopracować każdy detal powstającego dzieła. W tym przypadku wiele zależy od osobistych preferencji oraz stylu, w jakim pracujemy. Niektórzy artyści przez wiele lat używają jedynie kilku konkretnych rozjazdów pędzli, inni z kolei lubią eksperymentować.

Dla początkujących wybór odpowiednich pędzli będzie z pewnością sporym wyzwaniem, ale wraz ze zdobytym doświadczeniem zaczniemy lepiej rozumieć, jakie modele będą dla nas najlepsze.
Przyjrzymy się zatem najpopularniejszym kształtom pędzli, które generalnie możemy podzielić na modele płaskie i okrągłe. Pędzle płaskie
  • Klasyczne pędzle płaskie – uniwersalne pędzle z prostokątną końcówką nabierające dużą ilość farby, które możemy wykorzystać na wiele różnych sposób. W sklepach znajdziemy model z krótkim oraz wydłużonym włosiem. Świetnie sprawdzą się podczas malowania akrylami.
  • Pędzle skośne – pędzle o niesymetrycznej i ściętej z jednego boku końcówce, nadają się do malowania detali oraz różnych okrągłych i nierównych kształtów. Równie dobre rozwiązanie dla osób korzystających z akryli.
  • Pędzle języczkowe – prostokątne pędzle o wyprofilowanych i zaokrąglonych bokach.
  • Pędzle sztyletowe – skośny pędzel o zaokrąglonych bokach z wyraźnym ostrym czubkiem idealnym do wykonywania detali.
  • Pędzle wachlarzowe – pędzle z bardzo rozłożystym włosiem ułożonym w kształt półokręgu, przeznaczone do wykonywania specyficznych detali oraz kształtów, np. koron drzew. Pędzle okrągłe
  • Pędzle okrągłe ze szpicem – pędzle z włosiem na bazie okręgu z ostrym czubkiem. Świetnie sprawdzają się w pracy z akwarelami, pozwalają na precyzyjną pracę i wykonywanie detali, w tym precyzyjnych linii.
  • Pędzle okrągłe bez szpica – pędzle nadające się do wykonywania dużych linii i kształtów.
  • Pędzle konturowe – bardzo wąskie pędzle o różnej długości włosia, które przeznaczone są do malowania precyzyjnych linii i detali.
Autor: Michał Kułakowski