Data modyfikacji:

Jakie ołówki do szkicowania wybrać?

Ołówek to podstawowe narzędzie, w które zaopatrujesz się, rozpoczynając przygodę z rysunkiem technicznym bądź artystycznym. Podpowiadamy, jakie ołówki do szkicowania są najlepsze oraz na co zwracać uwagę podczas ich zakupów.

Sprawdź również: Jak ułożyć kostkę Rubika?

ołówki do szkicowania
Ołówek jest uniwersalnym i podstawowym narzędziem, z którego korzystają artyści, architekci oraz inżynierowie na całym świecie. Przeciętny laik nie zauważa żadnej znaczącej różnicy pomiędzy poszczególnymi typami ołówków, ale osoby mające choć odrobinę doświadczenia z rysunkiem wiedzą, jak kluczową sprawą jest dobranie odpowiedniego modelu. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie ołówki do szkicowania będą najlepsze.

Skąd się wzięły ołówki?

Ołówki są wynalazkiem liczącym sobie zaledwie kilkaset lat, choć z różnego rodzaju przyrządów do pisania oraz rysowania korzystano oczywiście od tysiącleci na całym świecie. Na wykorzystanie do szkicowania grafitu, a więc jednej z form zwykłego węgla, wpadnięto dopiero w XVI wieku, kiedy odkryto jego pierwsze złoża. Ze względu na miękkość i kruchość minerału, dla wygody jego kawałki zawijano w cienkie skóry zwierzęce.

W XVI i XVII wieku opanowano techniki wytwarzania długich i cienkich grafitowych rysików, które następnie zaczęto zamykać w drewnianych obudowach. Wraz z rewolucją przemysłową w XIX wieku ołówki produkowano już na masową skalę, wówczas też opatentowano pierwsze modele z wbudowanymi gumkami do zmywania oraz rozszerzono ofertę wkładów, które dzięki rozmaitym dodatkom chemicznym posiadają odmienne właściwości fizyczne.

Ołówki do szkicowania – jaka twardość grafitu będzie optymalna

 Ołówki dzielimy ze względu na twardość grafitu, która tradycyjnie określana jest w skali literowo-numerycznej. W arsenale rysownika znajduje się zazwyczaj co najmniej kilka ołówków o różnym stopniu twardości. To, z jakich z nich najczęściej korzysta, zależy w dużej mierze od stylu i upodobań artysty. Ze względów praktycznych podczas szkicowania sięga się zazwyczaj po najbardziej miękkie modele.

Ołówki twarde (oznaczenia – od 9H do H)

Ołówki te przeznaczone są przede wszystkim do pisania oraz rysunku technicznego. Z ich pomocą wykonujemy bardzo cienkie i dokładane linie. Podczas szkicowania przydają się one głównie do dodawania drobnych detali, np. futra zwierząt, a także jaśniejszych tonów rysunku. W trakcie pracy z nimi zachowujemy jednak ostrożność, bowiem do wykonania zauważalnych linii zmuszeni jesteśmy używać dużej siły nacisku, przez co rysiki mają tendencję do zostawiania wgłębień nawet w grubszych rodzajach papieru.
Najtwardsze egzemplarze w tej kategorii mają oznaczenie „9H”, a najbardziej miękkie „H”

Ołówki pośrednie (oznaczenia HB i F)

Najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny typ ołówków, świetnie sprawdzający się podczas pisania lub wykonywania prostych rysunków technicznych. Dla osób zajmujących się szkicowaniem i rysunkiem artystycznym lepszym rozwiązaniem jest jednak sięgnięcie po bardziej miękkie modele. Ołówki te przydają się jednak w pracach wykończeniowych oraz dodawania średnich tonów szkicu.

Ołówki miękkie (oznaczenia – od B do 9B)

Ołówki z tej kategorii są najczęściej wybierane przez artystów. Do najpopularniejszych należą modele 2B, 3B lub 6B i 8B. Miękkie grafity pozwalają na osiągnięcie głębokich czerni i zostawiają na papierze wyraźne linie przy minimalnym nacisku, pozwalając tym samym na swobodną zabawę z wieloma tonami i odcieniami szarości. Z łatwością dają się również rozmazywać palcem, osiągając dodatkowe interesujące efekty. Najtwardsze egzemplarze w tej kategorii mają oznaczenie „B”, a najbardziej miękkie „9B”.

Ołówki do szkicowania – podział ze względu na typ

Współczesne ołówki dostępne są w trzech podstawowych formach. Wybór każdego z typów to kwestia osobistych preferencji, a także przeznaczenia.

Ołówki drewniane

Klasyczny rodzaj ołówka, w którym wkład grafitowy jest chroniony przez osłonę wykonaną z różnych gatunków drewna (czasami trafimy też na produkty w obudowie zrobionej z syntetycznych materiałów). Dzięki swojej popularności są to najtańsze modele ołówków, które dostaniemy już w cenie kilkudziesięciu groszy. Z drugiej strony w sklepach znajdziemy też modele renomowanych firm, za które zapłacimy kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych. Ołówki drewniane nadają się idealnie do szkicowania i rysunku. Ich nieodmienną wadą jest jednak uciążliwy obowiązek ich ostrzenia, przy pomocy temperówki bądź nożyka.

Ołówki mechaniczne

Ołówki mechaniczne z zewnątrz przypominają zwyczaj zwykłe długopisy lub pisaki. Zamiast wkładu z atramentem posiadają jednak wymienne grafitowe rysiki o wielu dostępnych twardościach, które wraz z zużyciem automatycznie lub ręcznie wysuwany z obudowy. Nadają się przede wszystkim do pisania oraz rysunku technicznego. Z powodzeniem wykorzystamy je jednak także przy szkicowaniu, zwłaszcza jeżeli zależy nam na drobnych detalach rysunku. Ołówki tego typu przystosowane są zwyczaj do pracy z rysikami o konkretnej średnicy. Do szkicowania wybiera się zazwyczaj wkłady o szerokości 0,7 lub 0,9 mm. Warto pamiętać, że wymienne grafity są bardzo kruche i delikatne. Łatwo uszkodzić je nawet podczas wkładania do ołówka lub jego przypadkowego opuszczenia na podłogę. Dzięki ołówkom automatycznym nie musimy jednak przejmować się ciągłym temperowaniem rysika, a za sprawą ergonomicznej i wyprofilowanej obudowy są wygodniejsze w trzymaniu i w pracy.

Grafity w sztyfcie

Grafity do sztyfcie to bardzo grube kawałki spreparowanego grafitu pozbawione jakiejkolwiek trwałej osłony (najczęściej jest to jedynie cienki papier). Wykorzystuje się je praktycznie wyłącznie do wykonywania rysunków. Grafity nadają się idealnie do cieniowania, rozcierania oraz pokrywania dużych powierzchni. Ze względu na wielkość i miękkość nie sprawdzą się zbyt dobrze na początkowym etapie szkicowania, przy ich pomocy w atrakcyjny sposób wykończymy jednak cały rysunek.
Autor: Michał Kułakowski