Ołówki z tej kategorii są najczęściej wybierane przez artystów. Do najpopularniejszych należą modele 2B, 3B lub 6B i 8B. Miękkie grafity pozwalają na osiągnięcie głębokich czerni i zostawiają na papierze wyraźne linie przy minimalnym nacisku, pozwalając tym samym na swobodną zabawę z wieloma tonami i odcieniami szarości. Z łatwością dają się również rozmazywać palcem, osiągając dodatkowe interesujące efekty.
Najtwardsze egzemplarze w tej kategorii mają oznaczenie „B”, a najbardziej miękkie „9B”.
Ołówki do szkicowania – podział ze względu na typ
Współczesne ołówki dostępne są w trzech podstawowych formach. Wybór każdego z typów to kwestia osobistych preferencji, a także przeznaczenia.
Ołówki drewniane
Klasyczny rodzaj ołówka, w którym wkład grafitowy jest chroniony przez osłonę wykonaną z różnych gatunków drewna (czasami trafimy też na produkty w obudowie zrobionej z syntetycznych materiałów). Dzięki swojej popularności są to najtańsze modele ołówków, które dostaniemy już w cenie kilkudziesięciu groszy. Z drugiej strony w sklepach znajdziemy też modele renomowanych firm, za które zapłacimy kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych. Ołówki drewniane nadają się idealnie do szkicowania i rysunku. Ich nieodmienną wadą jest jednak uciążliwy obowiązek ich ostrzenia, przy pomocy temperówki bądź nożyka.
Ołówki mechaniczne
Ołówki mechaniczne z zewnątrz przypominają zwyczaj zwykłe długopisy lub pisaki. Zamiast wkładu z atramentem posiadają jednak wymienne grafitowe rysiki o wielu dostępnych twardościach, które wraz z zużyciem automatycznie lub ręcznie wysuwany z obudowy. Nadają się przede wszystkim do pisania oraz rysunku technicznego. Z powodzeniem wykorzystamy je jednak także przy szkicowaniu, zwłaszcza jeżeli zależy nam na drobnych detalach rysunku.
Ołówki tego typu przystosowane są zwyczaj do pracy z rysikami o konkretnej średnicy. Do szkicowania wybiera się zazwyczaj wkłady o szerokości 0,7 lub 0,9 mm. Warto pamiętać, że wymienne grafity są bardzo kruche i delikatne. Łatwo uszkodzić je nawet podczas wkładania do ołówka lub jego przypadkowego opuszczenia na podłogę. Dzięki ołówkom automatycznym nie musimy jednak przejmować się ciągłym temperowaniem rysika, a za sprawą ergonomicznej i wyprofilowanej obudowy są wygodniejsze w trzymaniu i w pracy.
Grafity w sztyfcie
Grafity do sztyfcie to bardzo grube kawałki spreparowanego grafitu pozbawione jakiejkolwiek trwałej osłony (najczęściej jest to jedynie cienki papier). Wykorzystuje się je praktycznie wyłącznie do wykonywania rysunków. Grafity nadają się idealnie do cieniowania, rozcierania oraz pokrywania dużych powierzchni. Ze względu na wielkość i miękkość nie sprawdzą się zbyt dobrze na początkowym etapie szkicowania, przy ich pomocy w atrakcyjny sposób wykończymy jednak cały rysunek.