Data modyfikacji:

Jakie ochraniacze na rolki wybrać?

Jazda na rolkach to sport, który nadaje się zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. To świetny sposób spędzania wolnego czasu w ładne dni, a także na rozwijanie koordynacji i ogólnej sprawności ruchowej. Żeby jednak nauka jazdy oraz wycieczki na rolkach były bezpieczne, koniecznie należy zadbać o odpowiednie środki ostrożności, do których należy kask i wysokiej jakości ochraniacze, które ochronią głowę oraz kończyny przed uszkodzeniami i zaoszczędzą niepotrzebnych pobytów w szpitalu po niefortunnych upadkach.
Jazda na rolkach na przestrzeni ostatnich lat stała się jednym z ulubionych spotów uprawianych nie tylko przez nasze dzieci, ale i nas samych. Jednak podobnie jak każdy inny sport, również jazda na rolkach może spowodować bolesne kontuzje, które na pewien czas zdyskwalifikują nas z uprawiania sportów. Dlatego zaraz po zakupie nowych rolek, powinniśmy zacząć rozglądać się za wysokiej jakości ochraniaczami. Jakie ochraniacze na rolki wybrać?
Jakie ochraniacze na rolki wybrać?

Dlaczego ochraniacze na rolki są tak potrzebne?

Nikogo zapewne nie trzeba przekonywać, jak dużo zalet ma uprawianie jazdy na rolkach. Spalamy kalorie, uwalniamy endorfiny powodujące radość, kształtujemy idealną sylwetkę i relaksujemy się. I choć jest to sport chętnie wybierany przez dzieci i dorosłych, to stanowi on również jedną z bardziej kontuzjogennych dyscyplin. Dlaczego? Wystarczy jeden moment zawahania, jedna chwila nieuwagi i już możemy być prowodyrem wypadku, kolizji lub bliskiego spotkania z podłożem. To najczęściej kończy się bolesnymi ranami i kontuzjami.
Dlatego też integralnym wyposażeniem każdego rolkarza powinien być solidny zestaw ochraniaczy, które z jednej strony chronią nas przed bolesnymi skutkami upadku, a z drugiej pozostawiają nam pełną swobodę ruchów. Czy to możliwe? Owszem, o ile zastanowimy się, jakie ochraniacze będą dla nas najlepsze.

W jakim celu nosi się ochraniacze na rolki?

Wśród ochraniaczy na rolki można wymienić przede wszystkim te na łokcie, kolana i nadgarstki. Najmniej popularnym rodzajem ochraniaczy są te, które można dostać w formie krótkich spodenek, wyściełanych gąbką. Konieczne jest także stosowanie ochrony głowy w postaci kasku. Dlaczego nosi się ochraniacze na rolki? Głównie dlatego, że:
  • zapobiegają obtarciom, rozerwaniu ciągłości tkanek i tworzeniu się pęcherzy,
  • chronią miejsca, które mogłyby zostać przeciążone lub stłuczone,
  • znacząco obniżają ryzyko złamań.

Jakie części ciała warto chronić przy pomocy ochraniaczy?

Zacznijmy od rozróżnienia, w jakie typy ochraniaczy powinniśmy zainwestować przede wszystkim. Oczywiście w te, które chronią części ciała najbardziej narażone na bolesny finał. Mowa tu przede wszystkim o ochraniaczach na kolana, które cierpią najbardziej. To właśnie kolana odpowiadają za przyjmowanie największej liczby upadków. Podstawowe zastosowanie ochraniaczy na kolana to amortyzacja upadku, nawet wyjątkowo mocnego, a także ochrona przed widocznymi rozcięciami.
Drugi, równie popularny rodzaj ochraniaczy to ochraniacze na nadgarstki. To kolejny element naszego ciała, który równie mocno, co kolana, odczuwa konsekwencje każdego upadku. Każdy z nas posiada podświadomy nawyk wyciągania rąk podczas upadku. W wyjątkowo nieszczęśliwych okolicznościach taki upadek może spowodować bolesne rozcięcia i rany, które będą goić się długo. Ochraniacze na nadgarstki wyposażone są w bardzo trwały, przepuszczalny materiał, który nie będzie powodował nadmiernego pocenia, a który jednak zapewni nam podstawową ochronę.
Ostatni rodzaj ochraniaczy to ochraniacze na łokcie. Stabilnie przymocowany ochraniacz zamortyzuję nawet najgorzej wyglądające upadki na łokcie. Wprawdzie taki finał jest relatywnie rzadko spotykany, jednak jeśli nieszczęśnik faktycznie całą siłę uderzenia o ziemię weźmie na łokcie, będą one w wyjątkowo fatalnym stanie.

Ochraniacze na rolki – jakie wybrać?

Podstawą dla każdego nie tylko początkującego rolkarza są ochraniacze na nadgarstki, kolana, łokcie i głowę. Ochraniacze na nadgarstki powinny być pokryte wewnątrz miękką wyściółką, a na zewnątrz usztywniane. Są wyjątkowo ważne, ponieważ w czasie upadku automatycznie próbujemy zamortyzować go rękami. Dzięki zastosowaniu ochraniaczy nie dojdzie do poważniejszych urazów nadgarstków. Powinny być one proste w zdejmowaniu i zakładaniu, najlepiej zapinane na rzep. Ochraniacze na nadgarstki można kupić w wyjątkowo niskich cenach, a korzyści z ich stosowania są niebagatelne.
Ochraniacze na łokcie to kolejny istotny element wyposażenia. Mają całkowicie inną budowę niż te stosowane na nadgarstki – są zapinane na rzepy, nie ograniczają w żaden sposób ruchów w stawie łokciowym i są powleczone plastikową osłoną z zewnątrz. Skutecznie zapobiegają uszkodzeniu łokci, które często zdarzają się szczególnie wtedy, kiedy dopiero uczymy się jeździć na rolkach. Oprócz kości chronią również skórę w okolicach stawu.

Jakie ochraniacze na kolana?

Zadaniem ochraniaczy na kolana, podobnie jak tych na łokcie, nie jest usztywnianie części ciała, a wyłącznie ich ochrona. Po stronie wewnętrznej zazwyczaj mają miękką wyściółkę, natomiast po zewnętrznej twardą, plastikową skorupę. Ochraniacze muszą być takie, by możliwa była ich regulacja. Dzięki temu łatwo będzie je dopasować tak, by nie zsuwały się podczas jazdy i nie krępowały ruchów.
Świetnym pomysłem jest zakup gotowych, skomponowanych przez producentów zestawów ochraniaczy, które zawierają wszystkie trzy ich podstawowe rodzaje. Wówczas ochraniacze pasują do siebie, mają wyższe walory estetyczne i zazwyczaj jest do nich dołączona również praktyczna torba, która ułatwia przewożenie produktu.

Jaki rozmiar ochraniaczy na rolki?

Wybór spośród różnych rodzajów ochraniaczy powinniśmy wyselekcjonować po czynniku najważniejszym - ich rozmiarze. Niestety producenci nie zdecydowali się na ujednolicenie rozmiarówki, dlatego też będąc w przeszłości właścicielem ochraniaczy w rozmiarze M, nie jest powiedziane, że inny producent nie wykonał ochraniaczy o podobnym rozmiarze, oznaczając je jednak jako L.
Każdorazowo więc polecamy zweryfikowanie ochraniaczy pod względem tego, czy z jednej strony nie uwierają nas zbytnio, z drugiej jednak, czy nie spadają nam z kolan, czy łokci ze względu na ich zbyt duży rozmiar. Zawsze możemy zainwestować w ochraniacze regulowane, dzięki którym w bardzo precyzyjny sposób ustawimy sobie ich wielkość, gwarantując tym samym bezpieczeństwo przejazdu oraz komfort przebywania w nich.
W przypadku ochraniaczy na łokcie zazwyczaj spotkać się można z trzema rozmiarami – S, M i L. Zwykle mają pomiędzy 10–12 cm szerokości oraz 12–15 cm wysokości. W przypadku ochraniaczy kolan, jako wartość orientacyjną przyjmuje się zazwyczaj szerokość ochraniacza. Może to być od 10 do 15 cm. Ochraniacze na łokcie dobiera się pod względem przybliżonego wzrostu oraz wagi ich przyszłego użytkownika.
Należy pamiętać o tym, że każdy z producentów stosuje własne tabele rozmiarów w zakresie ochraniaczy. Przeważnie dzielą się one także na tabele dziecięce oraz dla dorosłych. Trzeba zatem sprawdzić wymiary ochraniaczy i zalecenia dotyczące ich doboru do sylwetki sformułowane przez producenta konkretnych ochraniaczy. Ponieważ jednak przeważnie są regulowane, ich dopasowanie nie nastręcza zbyt wielu trudności. W sytuacji, w której decydujemy się na zakup zestawu ochraniaczy, są one do siebie proporcjonalne.

Jakie ochraniacze na rolki dla dziecka?

W przypadku dzieci ochraniacze są jeszcze ważniejsze niż u dorosłych. Wynika to głównie z tego, że dzieci mają o wiele bardziej delikatne kości, a niepotrzebne urazy w bardzo młodym wieku mogą prowadzić do poważnych konsekwencji w kontekście rozwoju oraz zachowania zdrowia narządu ruchu. Oprócz tego dzieci są przeważnie dosyć wrażliwe na upadki. Ochraniacze pozwolą uniknąć bolesnych otarć, pęcherzy i uszkodzeń skóry, które mogłyby powstać w czasie upadków na beton. Jakie ochraniacze na rolki dla dziecka wybrać?
Kupując ochraniacze dla dziecka, trzeba zwrócić uwagę na to, by były to produkty dedykowane określonej grupie wiekowej. Ochrona przeznaczona dla dorosłych (nawet regulowana) nie sprawdzi się u dzieci, ponieważ nie będzie odpowiednio dopasowana do budowy ciała dziecka. Warto również wcześniej zmierzyć i zważyć dziecko, żeby mieć przybliżone dane, którymi będziemy się sugerować podczas zakupu idealnych ochraniaczy.

Jak przekonać dziecko, że ochraniacze są konieczne?

Kluczową kwestią w przekonywaniu dziecka do noszenia ochraniaczy jest dawanie mu dobrego przykładu. Jeśli jeździmy razem z dzieckiem, również powinniśmy mieć założone ochraniacze. Ponadto, dobrze jeśli wybiera się ochraniacze wspólnie – z pewnością dziecko chętniej będzie nosić model, który wybrało samodzielnie. Wielokolorowe ochraniacze i kaski z postaciami z bajek jeszcze bardziej zachęcają do ich użytkowania. Przed zakupem warto przymierzyć określone rodzaje ochraniaczy, by sprawdzić, czy nie będą krępować ruchów dziecka podczas jazdy.

Ochraniacze na rolki, czyli atesty i certyfikaty jakości

Ochraniacze na rolki kupuje się w jednym celu - by chronić swoje ciało przed poważnymi urazami, które powstają wskutek upadku. Dobrej jakości ochraniacze amortyzują upadek i całą siłę uderzenia biorą na siebie, bez względu na jego impet. Dlatego też niezwykle ważne jest, by przed zakupem zweryfikować, produkt, który planujemy nabyć, wyposażony jest w atesty i certyfikaty potwierdzające ich wytrzymałość.
Często producenci takiego sprzętu chwalą się serią testów, które mają za zadanie sprawdzić, jak ochraniacz zachowuje się w różnych sytuacjach, przy różnej sile uderzenia. Gdy zdecydujemy się na zakup takiego właśnie ochraniacza, możemy być pewni, że nawet w przypadku najgroźniejszych upadków nie stanie nam się nic złego. Warto szukać akcesoriów, które posiadają potwierdzenie w postaci międzynarodowych atestów - wtedy możemy być pewni, że ochraniacze przeszły szereg restrykcyjnych badań i testów.

Ochraniacze na rolki - cena

Podobnie jak w przypadku dosłownie każdej innej grupy produktów, tak również i w przypadku grupy ochraniaczy na rolki możemy wyróżnić setki produktów, które mieszczą się w każdej półce cenowej. Ochraniacze na rolki kupimy już za kilka złotych. Są również i takie modele, których cena przekracza tysiąc złotych.
Wszystko zależy od producenta, materiałów, z jakich korzystał przy wykonaniu ochraniacza, technologii, których użył, by zapewnić nam bezpieczeństwo i wielu innych czynników. Pamiętajmy, że kwestia naszego zdrowia jest priorytetem, i z tą myślą z tyłu głowy powinniśmy podejść do zakupu ochraniaczy na rolki. To produkty, na których nie należy oszczędzać. Wybierajmy więc takie produkty, które pochodzą od znanych na świecie producentów, którzy swoimi produktami potwierdzają dbałość o detale i komfort jazdy.

Oprócz ochraniaczy na rolki załóżmy kask

Czy do jazdy na rolkach potrzebujemy kasku? Jak najbardziej. Choć wielu sceptyków zauważa, że upadki rzadko kiedy kończą się uderzeniem głowy o podłoże, to jednak biorąc pod uwagę taką ewentualność, możemy spodziewać się fatalnych konsekwencji takiego upadku. Lepiej więc dmuchać na zimne i za każdym razem zakładać kask. Bez względu na to, czy jeździmy szybko, czy rolki traktujemy jako spokojny, wręcz spacerowy sport, inni uczestnicy ruchu mogą spowodować wypadek, który bez kasku będzie dla nas tragiczny.
Podobnie jak w przypadku innych ochraniaczy, kask również należy dobierać ze względu na jakość wykonania oraz atesty, jakie producent uzyskał w drodze testowania kasku w różnych ekstremalnych sytuacjach. Nawet nie myślmy nad zaoszczędzeniem na kasku.
Zdjęcie: Envato/ microgen
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!