Data publikacji:

Jakie miejsce wybrać w samolocie Ryanair?

W samolocie Ryanair nie musisz wykupywać miejsca – wówczas zostanie ci ono przydzielone losowo. Linie lotnicze zachęcają jednak do płatnej rezerwacji, kusząc między innymi możliwością odprawienia się nawet 2 miesiące przed lotem. Jednak wybierając samodzielnie miejsce, masz większą kontrolę nad podróżą i nad tym, w jakich warunkach ona przebiegnie. Rezerwacja nie kosztuje tak wiele, więc zazwyczaj warto to zrobić. Podpowiadamy, jakie miejsce wybrać w samolocie Ryanair.
Uwaga: przy zakupie biletów czy wyborze miejsc nie zapomnij również zweryfikować jakie są wymiary bagażu podręcznego!
jakie miejsce wybrać w samolocie Ryanair

Od czego zależy, jakie miejsce wybrać w samolocie Ryanair?

Chociaż niektóre miejsca są z natury bardziej atrakcyjne od innych, w gruncie rzeczy każdemu odpowiada co innego – jednym zależy, żeby siedzieć przy oknie, innym, żeby być jak najbliżej wyjścia z samolotu lub niedaleko toalety. Nie bez znaczenia dla wysokich osób jest oczywiście duża ilość miejsca na nogi. Z tych właśnie powodów nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jakie miejsce wybrać w samolocie Ryanair, żeby lot przebiegł w najbardziej komfortowych warunkach – dla każdego znaczy to co innego.
Sprawdź również co zabrać ze sobą na Teneryfę!

Czy warto wybrać miejsce samodzielnie?

Niektórzy zastanawiają się, czy rzeczywiście warto płacić za coś takiego jak wybór miejsca, przecież wszyscy wiemy, że opłaty dolicza się teraz do każdej drobnostki. Niestety osoby, które zdecydują się na losowe siedzenie, mogą trafić na najgorsze miejsca w samolocie. Najczęściej znajdują się one między innymi pasażerami lub są niekomfortowe z innych względów. Czy to problem? Wszystko oczywiście zależy od twoich potrzeb i długości lotu. Gorzej jest, kiedy zależy ci, żeby siedzieć obok bliskiej osoby. Jeśli nie będą dostępne sąsiednie miejsca, możecie znaleźć się w innych częściach samolotu. Jak sprawdzić miejsce przydzielone ci w samolocie Ryanair? Znajdziesz je na karcie pokładowej.

Jak wybrać miejsce w samolocie Ryanair?

Możesz wybrać samodzielnie miejsce w czasie dokonywania rezerwacji lotu lub podczas odprawy. Na swoim koncie na stronie przewoźnika masz też zakładkę „Moje rezerwacje”, gdzie zobaczysz rozkład miejsc w samolocie Ryanair. Wystarczy zaznaczyć wybrane miejsce i potwierdzić akceptację jego ceny.

Uwaga na miejsca w samolocie Ryanair przy oknie

Jeśli nie podróżujesz często i nie obserwujesz w mediach społecznościowych osób, które to robią, możesz trafić na nieprzyjemną niespodziankę, wybierając miejsce przy oknie. Ryanair lojalnie ostrzega przed tym na swojej stronie internetowej, ale nie każdy dokładnie czyta wszystkie informacje.
Problematyczne są miejsca w samolocie Ryanair przy oknie, przy których tak naprawdę nie ma żadnego okna. Krótko mówiąc, to miejsca przy ścianie bez możliwości wyglądania na zewnątrz. Chodzi o miejsca 11A, 11F i 12F. Czy to bardzo złe siedzenia? To zależy. Jeśli zastanawiasz się, jakie miejsce wybrać w samolocie Ryanair do przespania całej podróży, mogą być całkiem niezłe, z pewnością wygodniejsze niż siedzenia w środku lub od wewnątrz.
Jakie wybrać miejsca w samolocie Ryanair przy oknie, żeby mieć dobry widok? Jeśli zależy ci na obserwowaniu niezwykłych krajobrazów, wybierz rzędy od 15 do 18.

Jakie miejsce wybrać w samolocie Ryanair? Najlepsze miejsca w samolocie

Za najgorsze miejsca w samolocie większość osób uznaje siedzenia przy ścianie (zamiast okna), jednak wszystko zależy od oczekiwań. Niezbyt pożądane są oczywiście miejsca w środku, między innymi pasażerami.
Jakie w takim razie miejsce wybrać w samolocie Ryanair? Udany będzie z pewnością lot przy oknie (prawdziwym) z dobrym widokiem, a także w fotelu z dodatkowym miejscem na nogi. Odpowiednim wyborem będzie zatem rząd 16 i 17, w których oba warunki są spełnione.
Miejsca w 1 i 2 rzędzie będą natomiast najlepszym wyborem dla pasażerów, którzy nie mogą lub nie chcą długo czekać na opuszczenie samolotu. Jesteś niecierpliwy? A może spieszysz się na pociąg, który musisz złapać tuż po lądowaniu i chcesz jak najszybciej odebrać walizki? Pierwsze rzędy mają jeszcze jeden plus – osoby tam siedzące szybciej dostaną swój posiłek.

Czy możliwa jest zmiana miejsca w samolocie Ryanair?

Wybrałeś już miejsce, ale z pewnych względów zmieniłeś zdanie. Co robić? Czy możliwa jest zmiana miejsca w samolocie Ryanair? Tak. Zrobisz to przez internet, wchodząc na swoje konto i odnajdując konkretną podróż. Po wejściu w opcje dodatkowe wystarczy kliknąć „Zmień miejsca”, wybrać nowe siedzenia i potwierdzić. Jeżeli wybrane miejsca są droższe, w tym miejscu możesz też dokonać dopłaty.
Ryanair również może zmienić twoje miejsce w samolocie, takie sytuacje zdarzają się jednak bardzo rzadko i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, związanych z organizacją lub bezpieczeństwem.

Miejsca w pobliżu wyjścia awaryjnego

Warto wiedzieć, że miejsca blisko wyjścia awaryjnego (rzędy 1, 16, 17) nie mogą być zajęte przez dowolne osoby. Powinni je zajmować pasażerowie po 16. roku życia, którzy chcą i mogą pomagać w razie sytuacji awaryjnej. Osoby te muszą być zapięte zwykłym pasem (bez przedłużacza) i nie mogą mieć pod opieką niemowlęcia ani potrzebować pomocy podczas poruszania się.

Miejsce dla wygody – co to jest?

Decydując o tym, jakie miejsce wybrać w samolocie Ryanair, możesz też kupić dodatkowe siedzenie dla wygody. Taka opcja jest niezwykle komfortowa zwłaszcza podczas dłuższych podróży. Jedno z miejsc rezerwuje się wówczas na swoje imię i nazwisko, natomiast w drugim wpisuje się zamiast imienia słowo „DODATKOWE”, a w polu nazwiska „MIEJSCE DLA WYGODY”. Podczas odprawy wpisuje się te same dane dokumentu podróżnego dla obu miejsc.
Jeśli chcesz kupić dodatkowe siedzenie, zwróć baczną uwagę na numerację miejsc w samolocie Ryanair. Nie można mieć dwóch miejsc w rzędach wyjścia awaryjnego (1, 16, 17).
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym