Data publikacji:

Jakie łyżwy kupić? Jak dobrać łyżwy? Jak wybrać łyżwy?


Idzie zima, co oznacza, że nadszedł koniec sezonu na rolki, a rozpoczyna się szał na jazdę na łyżwach. To nie tylko doskonała forma rozrywki solo bądź w gronie najbliższych, ale także skuteczna forma treningu całego ciała. Warto spędzić najbliższe tygodnie aktywnie, pobudzając do działania endorfiny. Nie wiesz, jakie łyżwy kupić, aby cieszyć się przyjemną i bezpieczną jazdą przez więcej niż jeden sezon? Podpowiadamy, czym się kierować przy zakupie i jakie łyżwy wybrać.
łyżwy

Jakie łyżwy kupić na początek?


Zakup pierwszych łyżew może wydawać się sporym wyzwaniem, ponieważ w sklepach można znaleźć coraz więcej rozmaitych modeli, które przykuwają wzrok i kuszą atrakcyjną ceną. Jeśli jesteś amatorem i dopiero stawiasz pierwsze kroki w jeździe na łyżwach, dobrym wyborem na start będą łyżwy hokejowe. Dlaczego? Ponieważ ich budowa zapewnia maksymalny komfort stopie i bezpieczeństwo, dzięki czemu nawet najbardziej początkująca osoba poczuje się pewnie. Łyżwy hokejowe mają niższe cholewki i są mniej usztywnione niż inne modele, co sprawia, że odczuwamy większą wygodę i swobodę podczas jazdy. Dodatkowo nie posiadają one ząbków – o te zaś bardzo wiele osób się zahacza i przewraca.

Wielu ekspertów twierdzi jednak, że to łyżwy figurowe są najlepszym wyborem, ponieważ pozwalają poczuć się stabilnie podczas jazdy. Jeżdżąc w figurówkach, znacznie łatwiej jest utrzymać równowagę. Ponadto ich wyższa cholewka stanowi większą ochronę przed skręceniem kostki w razie upadku.

Decydując się na zakup pierwszych łyżew, warto przymierzyć i przetestować kilka różnych modeli. Oba rodzaje łyżew doskonale sprawdzą się na starcie, ale to właśnie nasz komfort musi być najważniejszym wyznacznikiem podczas zakupu. Dlatego przekonaj się, w których łyżwach – hokejowych czy figurowych – czujesz się bardziej komfortowo.

Łyżwy ze skóry czy z plastiku?


Zastanawiasz się, jaki materiał, z którego są wykonane łyżwy, będzie najlepszy i odpowie na wszystkie twoje potrzeby? Tak naprawdę w momencie wyboru rodzaju łyżew, dokonujesz również decyzji o sposobie, w jaki będą one wykonane. Producenci stawiają na plastik w przypadku hokejówek, a na skórę przy figurówkach.

Łyżwy z plastiku, czyli łyżwy hokejowe


Lubisz szybką jazdę i dreszcz adrenaliny? Łyżwy hokejowe idealnie spełnią twoje oczekiwania i sprawią, że jazda na lodzie będzie dla ciebie przygodą i przyjemnością. Model ten jest bardzo lekki i zawsze wykonany z plastiku. W środku hokejówki posiadają miękką wyściółkę. Cała konstrukcja jest bardzo wygodna, dzięki czemu możemy skupić się na szybkiej jeździe, a jednocześnie wytrzymała na wszelkie zniszczenia. To doskonały rodzaj łyżew, aby osiągnąć nie tylko szybkość, ale także zwrotność. Jazda w nich zawsze będzie dynamiczna. Dlatego to model dedykowany osobom, które grają w hokeja na lodzie. To także świetna propozycja dla miłośników jazdy na rolkach, ponieważ zarówno one, jak i hokejówki mają podobną konstrukcję.

Łyżwy ze skóry, czyli łyżwy figurowe


Jeśli cenisz sobie wolniejszą jazdę, nie masz jeszcze stabilności na lodzie i preferujesz rekreację, idealną propozycją dla ciebie będą łyżwy figurowe. To uniwersalny rodzaj łyżew, który pozwala nie tylko na spokojne treningi na lodowisku, ale także na ćwiczenie rozmaitych figur czy akrobacji. Ich konstrukcja – ząbki, które są umieszczone z przodu – pozwala właśnie na swobodne wykonywanie najbardziej fantazyjnych ruchów i układów tanecznych. Łyżwy figurowe są doskonałe dla osób, które nie czują się stabilnie na lodzie, ponieważ znacznie łatwiej jest utrzymać w nich równowagę. Figurówki są zawsze wykonywane ze skóry – albo naturalnej, albo syntetycznej – która w trakcie użytkowania dopasowuje się do kształtu stopy, gwarantując komfort.

Łyżwy sznurowane bądź zapinane – które lepsze?


Przy zakupie łyżew zobaczymy, że producenci oferują dwa rodzaje zapięcia. Jednym z systemów są specjalne klamry, a drugim tradycyjne sznurowadła. Wiele osób zastanawia się, które z rozwiązań jest wygodniejsze i bezpieczniejsze. Klamry gwarantują oszczędność czasu, ponieważ zarówno ubieranie łyżew z tym systemem, jak i ich zdejmowanie zajmie dosłownie chwilę. Jest to bardzo szybki i prosty sposób. Najczęściej klamry wykorzystywane są w przypadku hokejówek. Niestety wiąże się to z pewną wadą. Gdy klamry ulegną zniszczeniu, ich naprawa jest czasochłonna i bardziej skomplikowana, a co się z tym wiąże – jest również droższa.

Sznurowadła to z kolei bardzo tradycyjne rozwiązanie, które umożliwia idealne dopasowanie łyżwy do stopy, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że but odpowiednio przylega do nogi i zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale także większą kontrolę. W tym przypadku zakładanie łyżew wymaga nieco więcej uwagi oraz czasu, jednak gwarantuje to większą wygodę. Także w przypadku zniszczenia sznurowadeł ich wymiana jest prosta i bardzo tania.

Jak dobrać rozmiar łyżew?


Niezwykle ważną kwestią podczas wyboru łyżew jest dopasowanie ich rozmiaru do stopy. To właśnie to kryterium ma ogromny wpływ zarówno na naszą wygodę podczas jazdy, ale także na stabilność i mniejsze ryzyko upadków. Zbyt małe łyżwy sprawią, że będziemy odczuwać wyłącznie dyskomfort. Z kolei zbyt duże znacznie obniżą nasze bezpieczeństwo. Kupując łyżwy, zawsze w przemyślany sposób dobierz ich odpowiedni rozmiar. Mierz buty zawsze wieczorową porą i pamiętaj, by ubrać grubszą skarpetę.

Jeśli wybierasz zakupy online, sprawdź długość swojej stopy i na tej podstawie dopasuj wybierany model. Pomiar wykonaj zgodnie z powyższymi zaleceniami (pora dnia i skarpetka).

1. Weź kartkę papieru, na której zmieści się twoja stopa.
2. Postaw na niej stopę i odrysuj jej kształt.
3. Wyznacz dwa najdalej wysunięte punkty swojej stopy.
4. Zmierz odległość pomiędzy punktami.
5. Wykonaj taką samą czynność z drugą stopą.

Wybierając, jaki rozmiar łyżew będzie dla ciebie odpowiedni, porównaj wyniki obu pomiarów i sugeruj się tym większym.
Autor: Agnieszka Górska