Data publikacji:

Jaki rower trekkingowy? Wybieramy dobry rower trekkingowy

Rower trekkingowy powinien służyć dobrze w każdej sytuacji. Ponieważ jego podstawową zaletą jest uniwersalność, musi być na tyle wygodny, by sprawdzać się zarówno w terenie, jak i na gładkiej drodze rowerowej. Jaki powinien być dobry rower trekkingowy? Musi być stosunkowo lekki, nawet kiedy zostanie obciążony bagażem, a także zapewniać dobrą amortyzację i przyczepność. Ważne jest też dodatkowe wyposażenie, takie jak błotniki, bagażnik, wygodne siodełko i dobre oświetlenie.
jaki rower trekkingowy

Rower trekkingowy – jaki to jest?

Rower trekkingowy, zwany inaczej turystycznym, z założenia służy do pokonywania dłuższych tras o różnorodnej nawierzchni, najczęściej z bagażem, stąd bogate wyposażenie takich modeli jednośladów. W praktyce na co dzień wielu użytkowników wykorzystuje je również, a czasami wyłącznie, do codziennego przemieszczania się do pracy i weekendowych wycieczek. To, jaki rower trekkingowy będzie najlepszy właśnie dla ciebie, zależy między innymi od tego, po jakich trasach zamierzasz się przemieszczać oraz jak często będziesz jeździć.
Sprawdź również: jaki rower trekkingowy do 1500 zł wybrać?
Co wyróżnia rower trekkingowy – jaki to jest typ jednośladu? Jego kierownica jest wyższa niż w rowerach górskich, co implikuje przyjęcie bardziej wyprostowanej pozycji ciała. Taki rower powinien mieć wygodne siodełko, umożliwiające komfortowe pokonywanie długich tras, a także dobry bagażnik, dzięki któremu można zainstalować sakwy z bagażami. W jego przypadku niska waga ma zdecydowanie mniejsze znaczenie niż dobrej jakości osprzęt i dodatkowe wyposażenie. Taki rower ma przecież umożliwić wielogodzinną jazdę w zróżnicowanych warunkach.

Dla kogo dobry rower trekkingowy będzie najlepszym wyborem?

Dobry rower trekkingowy sprawdzi się u osób kochających dalekie wycieczki, ale nie tylko. Jeśli zastanawiasz się, jaki model kupić, poruszając się niemal wyłącznie po mieście, również będzie doskonałym wyborem, ponieważ otworzy ci możliwość przemieszczania się po drogach nieutwardzanych w czasie weekendowych wycieczek. Warto też mieć na uwadze, że nie wszędzie znajdziesz wygodne drogi rowerowe, a rower turystyczny poradzi sobie doskonale w każdej sytuacji.

Jaki rower trekkingowy wybrać – z kołami 26 czy 28 cali?

Obecnie rowery trekkingowe są najczęściej wyposażone w koła o średnicy 28’’, dzięki którym z łatwością pokonasz wszelkie przeszkody, które napotkasz na drodze, takie jak nierówne chodniki czy wysokie krawężniki. Większe koła wymagają również mniejszego wysiłku wkładanego w utrzymanie stałego tempa jazdy. Zaletą rowerów z kołami 26’’ jest natomiast większa zwrotność, więc jeśli twój styl jazdy jej wymaga, możesz rozważyć również ten rozmiar.
Czy wybierając rozmiar kół, kierować się wzrostem użytkownika roweru? Wyjątkowo niskie osoby mogą rozważyć rowery z kołami 26’’, które są mniejsze, różnica nie jest jednak duża. Warto pamiętać, że damskie rowery trekkingowe, a także modele uniwersalne mają obniżoną ramę, dlatego wsiadanie na nie nie stanowi najmniejszego problemu, bez względu na rozmiar kół.

Rower trekkingowy – jaki rodzaj ramy wybrać?

Rama jest podstawą roweru, dlatego warto zadbać o to, żeby była solidna. Ważny jest jednak także ciężar, dlatego wybór nie jest tak prosty. W rowerach turystycznych najczęściej wykorzystywane są ramy stalowe lub aluminiowe, a każda z nich ma wady i zalety. Jaki materiał ramy roweru trekkingowego wybrać? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Stal jest ciężka i może rdzewieć, ale jest zarazem wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i stosunkowo tania, dobrze tłumi też drgania. Lekki rower trekkingowy z ramą wykonaną z aluminium jest bardzo wygodny i nie rdzewieje. Taka rama nie zapewnia jednak amortyzacji, dlatego posiadający ją jednoślad musi być wyposażony w amortyzator.
Bez względu na to, jaki rower trekkingowy wybierzesz, pamiętaj o dobraniu odpowiedniego rozmiaru ramy. Jeśli masz taką możliwość, zrób przymiarkę, a jeśli nie, kieruj się tabelami rozmiarów producenta, uwzględniając przede wszystkim długość swoich nóg, a nie sam wzrost.

Jaki rower trekkingowy – czym różni się damski i męski?

Rower trekkingowy damski i męski nie różnią się bardzo między sobą, dostępne są też modele unisex. Panie gustują zazwyczaj w modelach z obniżoną ramą, taką jak w klasycznych damkach, jednak i panowie coraz częściej decydują się na taki kształt ramy. Typowo damskie rowery mają też często inną kolorystykę i detale.
Zupełnie inne są natomiast siodełka damskie i męskie, z uwagi na różnice anatomiczne między kobietami i mężczyznami. Siodełka zaprojektowane dla panów powinny być dłuższe i węższe, natomiast te dla pań zwykle są szersze i krótsze. Dobór siodełka nie jest taki prosty, ponieważ każdy z nas ma inną budowę ciała i odmienny rozstaw kości kulszowych, a przy dłuższej jeździe źle dobrane siodełko szybko stanie się mocno odczuwalne. Przy wyborze siodełka warto zwrócić uwagę na wypełnienie – idealnie sprawdza się żelowe.

Najlepsze rowery trekkingowe – osprzęt i wyposażenie

Ceny rowerów są bardzo zróżnicowane. Z czego to wynika? Przede wszystkim z jakości użytych komponentów. Jeśli zatem interesują cię najlepsze rowery trekkingowe, musisz liczyć się ze sporym wydatkiem. W tak skomplikowanym mechanizmie, jakim jest rower, wszystko ma znaczenie: hamulec, przerzutki, korba, kaseta i manetki. Jeśli zadbasz o to, by osprzęt był solidny, jazda będzie komfortowa i bezpieczna; minie też dużo czasu, zanim będziesz zmuszony wymienić części.
Jeśli zależy ci na wygodzie i jakości, zadbaj o to, by rower był wyposażony we wszystko, co potrzebne do wygodnej jazdy w różnych warunkach. Najlepsze rowery trekkingowe już na starcie są wyposażone w błotniki, bagażnik, podstawowy zestaw oświetlenia i podpórkę. Pamiętaj, że jeśli zamierzasz jeździć poza terenem zabudowanym, warto we własnym zakresie zadbać o dodatkowe oświetlenie, które w razie potrzeby umożliwi jazdę w kompletnej ciemności.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym